Najczęściej odwiedzany szczyt w polskich Tatrach, położony na granicy Tatr Wysokich i Zachodnich, popularny jest głównie ze względu na kolejkę linową, którą łatwo i w bardzo atrakcyjny sposób można dostać się na samą górę – czyli na wysokość 1987 m n.p.m. Zimą masyw przekształca się w jeden z najmocniej eksploatowanych ośrodków narciarstwa zjazdowego. Ci, którzy wolą tradycyjne formy zdobywania górskich szczytów, mają do wyboru szlaki turystyczne, które zaczynają się w Kuźnicach.
Kuźnice to położona na wysokości ok. 1010 m n.p.m. dzielnica Zakopanego jest ważnym węzłem tatrzańskich szlaków turystycznych, w tym tras na Kasprowy Wierch. Można tu dojechać autobusem / busem z dworca w Zakopanem w ok. 10 min. lub dojść pieszo – z Krupówek to ok. 4 km. Znajdujący się tu parking jest niedostępny dla samochodów osobowych, autem najbliżej da się zaparkować przy rondzie niedaleko Muzeum TPN-u. W Kuźnicach funkcjonują lokale gastronomiczne i tu właśnie znajduje się dolna stacja kolejki na Kasprowy Wierch. Szlaki turystyczne odchodzące z Kuźnic prowadzą przez Halą Kondratową na Giewont lub Czerwone Wierchy, przez Halę Gąsienicową na Kasprowy, Kościelec lub łańcuch Orlej Perci oraz na Nosal.
To najkrótsza droga na szczyt Kasprowego Wierchu (3 godz.), biegnie niemal w całości pod trasą kolejki linowej, przechodzi także przez Myślenickie Turnie, gdzie znajduje się stacja pośrednia. Choć w końcowych partiach droga robi się dość stroma i wybierając się na nią zimą, zdecydowanie warto zaopatrzyć się w raki, ogólnie zielony szlak na Kasprowy Wierch uchodzi za jedną z najłatwiejszych tras turystycznych w Tatrach. Po wyjściu ponad linię lasu roztaczają się z niego malownicze widoki na Dolinę Kondratową, Goryczkową i na Giewont.
Na Hali Gąsienicowej funkcjonuje popularne schronisko Murowaniec, do którego można dotrzeć z Kuźnic w około półtorej godziny prostym technicznie szlakiem niebieskim przez Boczań i trochę trudniejszym żółtym przez Dolinę Jaworzynki. Ta druga opcja jest odradzana zimą ze względu na większe zagrożenie lawinowe. Schronisko, które w słoneczne weekendowe dni nie ustępuje pod względem zaludnienia barom na Krupówkach, łączy ze szczytem Kasprowego szlak żółty, wytyczony skrajem stoku narciarskiego. Kto ma więcej czasu, może wybrać też dłuższą trasę. Malowniczy czarny szlak prowadzi na Świnicką Przełęcz obok Zielonego Stawu, a stamtąd pozostaje już tylko niecała godzinka spaceru granią na północny zachód, pilnując czerwonych znaków. Wersja pośrednia to wyruszenie żółtym szlakiem na Kasprowy, następnie w miejscu nazywanym Dwoiśniak skręt w lewo na trasę oznaczoną na zielono, prowadzącą na Liliowe. Na szczyt Kasprowego pozostanie nam do przejścia 20-minutowy fragment granią, czerwonym szlakiem.
Kto planuje długą, całodzienną wycieczkę, może wybrać ciekawy wariant dotarcia na Kasprowy od zachodu. Niebieski szlak turystyczny Kuźnice–Giewont przebiega obok Pustelni Brata Alberta, potem można zahaczyć o małe i bardzo klimatyczne schronisko na Hali Kondratowej. Na Kondracką Przełęcz dojdziemy po niecałych 3 godz. marszu. Tam należy skręcić w lewo, na żółty szlak prowadzący granią na Kopę Kondracką. Po godzinie staniemy na wierzchołku pierwszego z Czerwonych Wierchów. Czekać nas będzie jeszcze dwie godziny spokojnego spaceru wzdłuż czerwonych znaków.