Zachodnia część Polski zaprasza do zwiedzania! Decydując się na urlop w górach najczęściej stawiamy na Tatry lub Bieszczady, a przecież nie mniej pięknymi górami są Góry Stołowe. Szlaki tutaj są mniej zatłoczone, dzięki czemu i odpoczynek może być bardziej udany. Góry te są jednymi z nielicznych w Europie górami płytowymi. Ich wiek szacuje się na ok. 30 mln lat! Wybierając się w te rejony można się zatrzymać w Dusznikach-Zdroju, Karłowie, Kudowie-Zdroju lub w większym z miast – Kłodzku. Szlaki Gór Stołowych są bardzo dobrze oznaczone, w labiryncie skalnym raczej trudno jest się zgubić. Znajduje się tutaj mnóstwo ciekawych form skalnych, przez które prowadzą wąskie ścieżki, są to bardzo ciekawe rejony do zwiedzania zarówno dla poszukiwaczy przygód jak i rodzin z dziećmi, dla których ważniejszy jest relaks i mniej wymagające spacery.
Utworzony w 1933 Park Narodowy Gór Stołowych sąsiaduje ze stroną czeską gór o nazwie Broumovská vrchovina. Najwyższym punktem jest Szczeliniec Wielki i leży on po stronie polskiej, wznosi się na wysokość 919 m n.p.m. Szlaki w Górach Stołowych tworzą dosyć gęstą sieć o całkowitej długości ok. 100 km, prowadzą one przez najważniejsze miejsca okolicy: skalne miasto na Szczelińcu, labirytny Błędnych Skał, Skały Puchacza, Skalne Grzyby i Radkowskie Skały. Ciakawą atrakcją jest przecinająca park „Szosa stu zakrętów”, która łączy Kudowę z Radkowem.
Planując przejście trasy w Górach Stołowych trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, przede wszystkim jej długość i stopień trudności. Pamiętajmy, że znaczny obszar Parku jest skałą, w czasie opadów szlaki mogą być zatem bardzo śliskie i niebezpieczne. Jednym z najbardziej popularnych szlaków w Górach Stołowych jest przejście z Radkowa na Szczeliniec, która prowadzi przez Wodospady Pośny, Kamień Popielny i Skalne Wrota. Jest to trasa dosyć łatwa, jej długość to ok. 14 km, nadaje się zatem na wycieczkę rodzinną. Po drodze przechodzimy przez Wąwóz Piekiełko – nazwa nie jest przypadkowa. Ścieżka wije się między skałami i panuje tutaj dosyć mroczna atmosfera, która rozwiewa się wraz z wejściem na wyższą wysokość, skąd rozpozcierają się przepiekne widoki na okolicę.
Kolejnym obowiązkowym punktem pobytu w tej okolicy są Skalne Grzyby, prowadzą do nich także bardzo malownicze szlaki turystyczne. Góry Stołowe, jak już wspominaliśmy, słyną z ciekawych form skalnych, a te są chyba najbardziej znane ze wszystkich. Położone są one między Karłowem a Batorowem. Porozrzucane są nieregularnie na długości około dwóch kilometrów, przejście zajmuje zatem nieiwiele czasu. Skały te są ułożone na sobie piętrowo, przez co tworzą ciekawe formy: znaleźć tu można maczugi, bramy, grzyby. Niektóre z nich mają swoje nazwy, np. „Głowa psa” czy też „Dwa borowiki”. Skały te nie są zwartym skupiskiem, raczej należy ich wypatrywać wśród drzew, „rosną” dosyć swobodnie.
Szukając ciekawej trasy w Górach Stołowych warto oczywiście zajrzeć do naszego portalu, ale też zasięgnąć wiedzy z przewodników i map. Mapa Gór Stołowych offline dostępna jest w naszej aplikacji Traseo. Szlaki, trasy, mapy. Zachęcamy do pobierania i wyruszenia na szlak. Góry Stołowe czekają!