Wisła to miejscowość położona u źródeł królowej polskich rzek, w sercu Beskidu Śląskiego. To tutaj zaczynają się prowadzące w Beskid Śląski szlaki turystyczne. Wisła to malownicze, urokliwe i bardzo górskie miasto, uwielbiane przez mieszkańców Górnego Śląska i Zagłębia. Tych, którzy pragną spędzić tu weekend lub dłuższy urlop, nie odstraszają liczni turyści ani związane z tym korki na trasach dojazdowych. No bo przecież, jak już będzie się na miejscu, wystarczy kilka kroków, aby znaleźć się w pachnącym lesie i móc cieszyć się wszystkimi atutami górskich szlaków.
Dlaczego warto przyjechać do Wisły? Szlaki turystyczne to niejedyny powód. Przyjrzyjmy się więc najpierw samej miejscowości i jej atrakcjom. Wisła znana jest jako stolica luteranizmu w Polsce, gmina tego wyznania jest tu wciąż liczniejsza niż katolicka. Luteranie mają tu pięć parafii, w tym m.in. w zabytkowym kościele Apostołów Piotra i Pawła z XIX w. Użytkują też naprzeciwko w/w kościoła szkołę ewangelicką z 1824 r. Ostatnimi czasy miasto rozsławił pochodzący stąd skoczek narciarski Adam Małysz. Miejscowość wzbogaciła się o muzeum prezentujące trofea sportowca, niedawno zbudowano także skocznię narciarską jego imienia. Sztandarowymi już zabytkami, obok których przechodzą szlaki turystyczne Wisły, jest międzywojenny Zamek Prezydencki na Zadnim Groniu, wybudowany w stylu modernistycznym (projekt: Adolf Szyszko-Bohusz), stojąca na terenie zamku kaplica św. Jadwigi Śląskiej, a także pałacyk myśliwski Habsburgów, Muzeum Beskidzkie, XIX-wieczny hotel Piast i stara drewniana zabudowa. Wisła jest też ważnym ośrodkiem narciarskim.
Zabytki zabytkami, atrakcje atrakcjami, ale to jednak góry i liczne szlaki turystyczne w Wiśle są głównym powodem tak wielkiej popularności miasta. Jest ich tyle i mają tak wiele wariantów, że każdy znajdzie tu coś dla siebie! Z Wisły Głębce można dojść na Stożek Wielki, na Kubalonkę, z Wisły centrum szlak zielony szlak prowadzi na Wierch Skolnity. Bardzo popularny jest żółty szlak turystyczny Wisła Uzdrowisko PKP – Przełęcz Salmopolska. Z Wisły szlaki turystyczne prowadzą także na Malinowską Skałę, no i nie można zapomnieć o Skrzycznem i Baraniej Górze – dwóch najwyższych szczytach Beskidu Śląskiego. Aby jednak je zdobyć, startując z centrum Wisły i tutaj też kończąc, trzeba przygotować się wymagającą, całodzienną wyprawę. Bliżej będzie dojechać np. nad Jezioro Czerniańskie, co też proponuje jeden z Użytkowników Traseo.
Beskid Śląski to sympatyczne, dobrze zagospodarowane i niezbyt wymagające turystycznie góry. Szlaki turystyczne z Wisły nadają się dla każdego. Spotkamy na nich rodziny z dziećmi, osoby starsze, spacerowiczów. Znajdą się jednak i bardzo wytrawni turyści i sportowcy, trenujący na szlakach turystycznych w Wiśle biegi górskie. Niepowtarzalna atmosfera tych gór, piękna przyroda, a także ciekawa historia i kultura okolicznych mieszkańców oraz liczne atrakcje nikomu nie pozwolą się nudzić.