Kraków to miasto zaczarowanej dorożki, miasto chronione przez czakram, miasto idealne, by zwolnić kroku i porozmawiać z przechodniem. Miasto, w którym na wiosnę wraz z krokusami wyrastają rowery, a latem zapełniają się szlaki rowerowe. Kraków zachęca do pozostawienia samochodów i ujeżdżania dwukołowych rumaków. Zapraszamy i my na naszym portalu - trasy rowerowe, Kraków - to idealne połączenie.
Położenie miasta zachęca do dalszych wycieczek, dlatego szczególnie na wiosnę polecamy weekendowe wypady za miasto. Okoliczne trasy rowerowe (Kraków naprawdę ma okolice godne zwiedzenia) jest trasa biegnąca z Krakowa do Puszczy Niepołomickiej. Dosyć długa (ok. 114 km), acz niezbyt wymagająca zachwyci zarówno miłośników historii, jak i rekreacji. Poza samą Puszczą Niepołomicką nie sposób bowiem nie zwiedzić zamku i kościoła w Niepołomicach. W puszczy z kolei obok pomników przyrody znajduje się wiele miejsc upamiętniających wymordowanych przez hitlerowców ludzi. Warto zatrzymać się na odpoczynek nad Czarnym Stawem czy na Kopcu Grunwaldzkim, z którego można podziwiać panoramę. Krakowski szlak rowerowy jest dobrze oznakowany, a drogi są nienagannie wyasfaltowane.
Jeśli już jesteśmy przy temacie „północne trasy rowerowe”, w Krakowie dużą popularnością zaczyna się cieszyć Nowa Huta. Mało kto jednak wie, iż kryje ona prawdziwe perełki, które można poznać podczas jednodniowej wycieczki rowerowej. Pętla o długości 47 km przebiega od Placu Centralnego przez Mogiłę, Pleszów, Przylasek Rusiecki, Branice, Kościelniki, Wadów, Luboczę i Krzesławice. Amatorzy fotografii muszą się liczyć z częstymi przystankami, bowiem jest tu co fotografować. Za doskonałe modele chętnie posłużą: willa Rogozińskich czy klasztor cystersów w Mogile, Zalew Nowohucki, dwór obronny w Branicach, a także Pałac Kirchmayerów w Pleszowie oraz dworek Jana Matejki w Krzesławicach.
Czy nadal uważasz, że nie dla szlaków rowerowych Kraków zbudowano? Koniecznie wybierz się w kierunku Ojcowa. Biegnie tam wiele szlaków rowerowych z Krakowa. Jeden z nich prowadzi do Pieskowej Skały przez Dolinę Prądnika. Trasę tę charakteryzuje kilka przewyższeń i urozmaicona rzeźba terenu. Jadąc od Ojcowa do Pieskowej Skały, możemy napotkać na pewne techniczne trudności, co wynagrodzi zapewne malowniczość tego szlaku, który liczy 62,6 km. Warto nacieszyć oko! Polecamy, by skorzystać z okazji i zwiedzić odnowiony zamek, a także pomedytować pod Maczugą Herkulesa.
Można jeszcze bardziej dziko zdobywać Kraków. Trasy rowerowe dają ku temu możliwości! Kto nie boi się różnic wysokości, a preferuje krótsze trasy, poczuje się jak ryba w wodzie w Lasku Wolskim. Niespełna 20-kilometrowa wycieczka swój początek bierze na Błoniach, bo niby dlaczego wciąż jeździć w kółko tak znanym i uczęszczanym szlakiem rowerowym? Kraków to coś więcej! Dlatego wspinamy się niebieskim szlakiem na Kopiec Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego. Następnie leśną drogą dojeżdżamy do Alei Wędrowników i o.o. Kamedułów na Srebrnej Górze. Warto także zobaczyć pozostałości licznych fortów, a zjeżdżając w stronę Salwatora zwiedzić zabytki Zwierzyńca.
Można by rzecz kolokwialnie: na bogato! Oj, tak, nie brak w naszym mieście szlaków rowerowych. Kraków ze względu na swą historię, dziedzictwo kulturowe i uwarunkowania geograficzne jest skarbnicą pomysłów na weekendowe wycieczki na dwukołowym rumaku. Może podzielicie nimi z nami tak, jak zrobili to: kar.dusz, mirekblagier, malypalecbuddy, szyszon, andrzej.aa?
Przy badaniu tematu krakowskich szlaków rowerowych przydać się może takżę nasza aplikacja Traseo. Szlaki, trasy, mapy w której do kupienia jest mapa offline Krakowa i okolic.