Czym pochwalić się może wschód Polski? Na północy mamy Mazury, na południu Bieszczady, nie zapominajmy jednak o bardziej środkowej części naszej wschodniej granicy. Czy planując urlop i przeszukując trasy rowerowe Roztocze w ogóle przychodzi nam na myśl? A zdecydowanie powinno! Tereny te są bardzo ciekawe pod względem turystycznym, a ciągle jeszcze mało znane masowemu gronu turystów, dzięki czemu na szlakach rowerowych Roztocza nie spotkamy zbyt wielkich tłumów. Roztocze jako kraina geograficzna łączy Podole z Wyżyną Lubelską. Teren ten nie jest zbyt górzysty, dlatego znajdą tutaj coś ciekawego amatorzy nietrudnych tras rowerowych – Roztocze ze swoim najwyższym wzniesieniem osiąga maksymalną wysokość 414 m n.p.m. Warto też nadmienić, że na terenie tym w 1974 roku powstał Roztoczański Park Narodowy.
Roztocze nie jest zbyt dużym terenem, ale pochwalić się może całkiem dobrym przygotowaniem szlaków. W krainie tej króluje Józefów, w którym działa Józefowska Kawaleria Rowerowa, organizująca rajdy i wycieczki. Najważniejszą trasą w regionie jest Centralny Szlak Rowerowy Roztocza, który wiedzie przez najciekawsze miejsca nie tylko w Polsce, ale i na Ukrainie. Jego całkowita długość wynosi 266 km i jest podzielony na trzy etapy. Jest zatem idealną trasą na kilkudniową wycieczkę, ale oczywiście zaprawieni rowerzyści mogą go pokonać znacznie szybciej. Na trasie znajduje się jednak wiele ciekawych miejsc, w których warto się zatrzymać. Gonitwa po tym szlaku nie jest zatem wskazana.
Ciekawymi trasami na rower po Roztoczu dysponują kolice gminy Susiec. Przez tutejszą Puszczę Solską prowadzi jedna z najbardziej bezpiecznych tras rowerowych w gminie – połowa trasy jest szutrowa, połowa asfaltowa, warunki są zatem także bardzo wygodne. Po drodze można zajrzeć do kamieniołomu w Nowinach, gdzie znajduje się platforma widokowa. Ważnym miejscem jest też obóz wojenny w Błudku. Całość trasy wiedzie malowniczymi terenami, przez lasy i łąki. Po przejechaniu Tanwi można nieco odpocząć na zielonej trawce, słuchając śpiewu ptaków.
Znanym miejscem jest Szczebrzeszyn – miasteczko, w którym chrząszcz brzmi w trzcinie! Kto by pomyślał, że jego domem jest właśnie Roztocze. Trasy rowerowe w tej okolicy też należą do zacnych, na przykład trasa z Górecka do Zwierzyńca, prowadząca przez Roztoczański Park Narodowy. We wspomnianym Szczebrzeszynie znajdują się dwa pomniki chrząszcza. Jeden przy wjeździe do miasta, a drugi w centrum. Do punktu startowego wracamy częścią rowerowego szlaku Green Velo, na trasie spotkać możemy owce uhruskie i koniki polskie.
W Traseo.pl znajduje się kilka profili użytkowników, którzy działają w okolicach Roztocza. Szlaki rowerowe głównie promowane są przez grupę RoweremPoRoztoczu, która na swoim koncie ma około 2500 przejechanych kilometrów!
Przemierzając trasy rowerowe Roztocza warto teżzajrzeć do naszej aplikacji Traseo. Szlaki, trasy, mapy. Cennym źródłem wiedzy o szlakach rowerowych Roztocza jest też mapa wydawnictwa Compass dostępna do kupienia w aplikacji: mapa offline „Roztocze Środkowe” na pewno polepszy komfort podróżowania!