Trójmiasto kojarzy się głównie z plażowaniem, Neptunem i cudnymi zachodami słońca, które wpada w morze. Dlaczego by jednak nie urozmaicić nieco wakacyjnej przygody, podnieść się z wygodnego leżaka, otrzepać z piasku i dosiadłszy dwukołowy wehikuł nie spenetrować wszystkich szlaków rowerowych? Trasy rowerowe Trójmiasto – czy w naszej wyobraźni może w ogóle powstać słuszne skojarzenie z tym tematem? Oczywiście, że tak! Pomorze bowiem zaprasza na leśne dukty i nadmorskie ścieżki, a tym samym pozwala odkryć się na nowo…
Poniżej kilka propozycji: trasy i szlaki rowerowe – Trójmiasto zaprasza! Jedną z godnych polecenia tras jest ta rekreacyjna, biegnąca przez Trójmiejski Park Krajobrazowy. Rajd dobrze jest zacząć w Gdyni, stąd szlak rowerowy poprowadzi nas przez Gdańsk aż po Sopot. W sumie pokonamy 36,9 km. Warto nieco zboczyć z trasy, by z punktu widokowego podziwiać piękną panoramę. Drogi są dobrze utrzymane, bywa jednak, że (szczególnie w pobliżu mola) zatłoczone, toteż trasę tę polecamy głównie po sezonie.
Trasy rowerowew w Trójmieście mają wiele do zaoferowania. Pomorze kryje wiele osobliwości, które mogą skusić niezłomnych poszukiwaczy śladów historii. Wspaniałą jednodniową wycieczkę można odbyć w stronę Góry Szubienicznej. Trasa z Gdyni do Gdańska zakreśla pętlę długości 46,8 km. Warto zatrzymać się przy kilku dworach, m.in. przy folwarku na południu Gdyni z końca XVIII-XX w., dworze Ludolphine z XIX-XX w. oraz Studzienka datowanego na k. XVIII w. Odetchnąć można też w teatrze leśnym czy na Górze Studzienka. Główną atrakcją eskapady jest oczywiście Góra Szubieniczna z pozostałościami starego cmentarza. Amatorów „chmielowej zupki” zapewne ucieszy spacer po Parku Kuźniczki otaczającego były Browar Gdański.
Alternatywną trasą rowerową Trójmiasta jest wycieczka na bulwar nadmorski w Oksywiu. Tym razem kierujemy się na północ od Gdyni aż po Babie Doły, w których podczas II wojny światowej Niemcy stworzyli ośrodek badawczy torped Luftwaffe. Niestety na sam bulwar w Oksywiu, choć jest on godny naszych czasów, nie łatwo się dostać, trzeba najpierw wypatrzeć zejście na plażę, z której dopiero dostaniemy się na deptak. Stamtąd wracamy do centrum miasta odbijając na południowy-zachód. Całość liczy 46,3 km, a więc porównywalnie do powyższych tras rowerowych. Pomorze to oczywiście porty, a więc i w drodze powrotnej warto zatrzymać się w tutejszym, powłóczyć nieco i zakosztować tego klimatu.
Dla tych, którzy szukają wytchnienia od miasta i chcą uciec przed tłumem turystów mamy coś specjalnego – szlak rowerowy po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Tym razem z początkiem i metą w Wejherowie. Przyrodników na pewno zainteresuje flora i fauna rejonu tzw. Bieszkowickich Moczarów. Trasa prowadzi leśną ścieżyną, wśród licznych mokradeł, torfowisk i jezior (np. Bieszkowickiego, Zawiat, Okuniewo, Borowo). Ta wycieczka może być doskonałą formą aktywnego wypoczynku po całym tygodniu. Dystans, jaki pokonamy w jeden dzień (51,7 km), na pewno pomoże nam naładować akumulatory.
Czy te przykłady nie są wystarczającym dowodem, że warto tu poznać szlaki rowerowe? Trójmiasto zaprasza was do wspólnej zabawy! Wielu naszych użytkowników uległo już magii Trójmiasta, nie tylko ze względu na bliskość wody, ale na szereg możliwości. Przeczytajcie ich relacje na naszym portalu (GR3miasto, tabrzo, max_c74, marek.klimowicz), a następnie sami pokażcie, że trasy rowerowe Trójmiasto to idealne połączenie!
Zachęcamy też do pobrania naszej aplikacji Traseo. Szlaki, trasy, mapy w której do kupienia dostępna jest mapa offline Trójmiasta - „Trójmiejski Park Krajobrazowy”.