category-icon

2020-09-04_Limanowa - Stary Sącz - Limanowa

79 km
7 h 32 min
2 km
Polska, małopolskie, Limanowa, powiat limanowski, Beskid Wyspowy, Zewnętrzne Karpaty Zachodnie, Karp

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-09-04
Polska, małopolskie, Limanowa, powiat limanowski, Beskid Wyspowy, Zewnętrzne Karpaty Zachodnie, Karp
category-icon
79 km
2079 m
2125 m
7 h 32 min
4.9/6
Fajna pogoda skłoniła do kolejnej wycieczki, która jak zwykle przeprowadzona została szlakiem dworków opisanych w książce „Dwory Małopolski” oraz obiektów znajdujących się na Szlaku Architektury Drewnianej. Wystartowałem w Limanowej i na samym początku zacząłem od dworku na Mordarce a w zasadzie od tego co z niego zostało czyli wspartego na filarach balkoniku znajdującego się na terenie byłego zespołu dworskiego. W dalszej kolejności były trzy drewniane kościoły w Pisarzowe, Męcinie i Chomranicach. Po kościołach przyszła kolej na trzy dwory w Klęczanach, Marcinkowicach i Brzeznej przy czym aby dojechać z Marcinkowic do Brzeznej trzeba było pokonać solidne wzniesienie. W Brzeznej podczas oglądania dworu spotkało mnie przyjemne zaskoczenie albowiem osoba, którą zapytałem o możliwość zrobienia zdjęcia nie tylko wyraziła zgodę ale sama wskazała miejsce z którego wychodzą dobre ujęcia. Po Brzeznej przyszła kolej na Stary Sącz, w którym zobaczyłem wszystko co sobie zaplanowałem, choć muszę przyznać, że kompleks klasztorny dość pobieżnie. Ale byłem dopiero mniej więcej w połowie trasy a czas zaczął trochę mnie gonić. Tym bardziej, że większość trasy powrotnej miała prowadzić pod górę. Jako pierwsze w drodze powrotnej były dwa kościoły w Czarnym Potoku i Łukowicy. Oba drewniane i oba bardzo ładne i zastanawia mnie dlaczego kościół w Czarnym Potoku nie jest na Szlaku Architektury Drewnianej choć jest drewniany, wiekowy i posiada ciekawą historię. Dotarcie do kościoła w Łukowicy wymagało trochę wysiłku albowiem aby dojechać do niego z Czarnego Potoku musiałem pokonać dwa działy wodne a co za tym idzie trzeba było pokonywać podjazdy. Może zbyt długie nie były ale za to strome. Po dwóch kościołach przyszła kolej na dwory. Pierwszym był dwór w Świdniku i dotarcie do niego z Łukowicy sprawiało przyjemność bo droga wiodła może nie z wielkiej ale jednak góry. Sam dwór jest jednym z najładniejszych jakie widziałem. Dopełnieniem pozytywnego wrażenia byli właściciele dworu, którzy bez problemu pozwolili obejrzeć go z każdej strony. Po Świdniku przyszła kolej na dwór w Przyszowej do którego prowadziła niezbyt stroma ale jednak cały czas pnąca się w górę droga. Dwór w Przyszowej nie był tak dostępny jak poprzednie ale nie było wielkiego problemu z obejrzeniem go zza ogrodzenia. No i pozostał jeszcze jeden dwór do zobaczenia i był on już w Limanowej. Zanim jednak do Limanowej dotarłem, musiałem pokonać stromy i długi podjazd w Skwierczynie, który kończył się na najwyższym na mojej trasie wzniesieniem. Wysiłek związany z wyjechaniem był duży ale został wynagrodzony wspaniałym widokiem na okoliczne góry i pasma górskie. Ze Skwierczyny pozostawał dojazd do Limanowej ale była to już formalność w związku z tym, że droga wiodła głównie w dół. Po dojeździe do Limanowej i obejrzeniu dworu Marsów zakończyłem wycieczkę.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Beskid Sądecki - Turbobikes
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Sądecki - Turbobikes

Pobierz bezpłatnie mapę tras rowerowych, a my zapraszamy również na wyprawy rowerowe z Turbobikes.pl

Zapraszamy na:

wyprawy rowerowe w Paśmie Jaworzyny i rowerowo- pontonowe/kajakowe w Dolinie Popradu

Velo Porad - szlak z Krynicy do Starego Sącza: nadrzeczny szlak, spokojna trasa poza głównym ruchem samochodowym, dedykowana na rodzinne wycieczki lub spokojną jazdę w grupie znajomych na jeden lub dwa dni.

Przewozimy bagaże, odbieramy sprzęt i podwozimy do punktu startu lub do hotelu lub pensjonatu.

Spływy kajakowe i pontonowe z Muszyny, również w połączeniu z wycieczką rowerową wzdłuż Popradu.
18 471 27 85 i 507 032 958 www.kajakowaniepopradem.pl

 

Beskid Sądecki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Sądecki

Mapa offline wydawnictwa Compass, którą można otworzyć na telefonie w naszej aplikacji Traseo, obejmuje cały obszar Beskidu Sądeckiego, od doliny Dunajca na zachodzie i północnym zachodzie, po Krynicę, Tylicz i Muszynkę na południowym wschodzie. Zawiera także obszar Małych Pienin, Pieninek oraz część Pienin Właściwych. Na mapie znajduje się również fragment Beskidu Niskiego: Gór Grybowskich. Rok wydania 2023

Beskid Wyspowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Wyspowy

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy ogranicza ją Brzesko i Bochnia, na południu Rabka i Stary Sącz, na zachodzie - Jordanów, a na wschodzie - Nowy Sącz. To świetna alternatywa dla mapy drukowanej. Rok wydania: 2023

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020

Miejscowości na trasie