category-icon

2023_Nocny jeleń 75 km+

75 km
1.5 km
Wejherowo
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-01-14
Wejherowo
category-icon
75 km
1517 m
1574 m
2/6
Koronny dystans naszego zimowego festiwalu to już nie przelewki. Sporo kilometrów do pokonania, kto wie - może w warunkach ostrej, śnieżnej zimy? Do tego zacne podbiegi, zaskakujące widoki na śródleśne jeziora i piękne o każdej porze roku wzgórza Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
Wystartujecie o godzinie 3:00, 14-go stycznia 2023r z terenu Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Wejherowie (ul. Przyjaźni). Już na samym początku biegu zmierzycie się z pierwszym wzniesieniem, po którego zdobyciu skierujecie się w stronę Góry Kalwaria. Stamtąd schodami zbiegniecie do przejścia dla pieszych na ul. Strzeleckiej. Za pasami, po krótkim, płaskim odcinku znów napotkacie schody, tym razem pod górę. Dalej kolejne schody powiodą Was wśród zabytkowych kaplic Kalwarii Wejherowskiej ku Górze Syjon. Po krótkim, utwardzonym odcinku skręcicie w lewo i zbiegniecie do ul. Marynarki Wojennej (droga nr 218), którą przetniecie korzystając z przejścia dla pieszych. Dnem szerokiej doliny Cedronu dobiegniecie do krawędzi lasu. Tam, skręcając ostro w prawo, skierujecie się na południe. Po kilkuset metrach skręt w lewo da Wam możliwość zmierzenia się ze stromym podbiegiem, który wyprowadzi Was na śródleśny grzbiet. Stamtąd, falującą w górę i w dół drogą, z wieloma zakrętami, dobiegniecie na powrót do doliny potoku Cedron. Podążycie nią aż do malowniczego Jeziora Wyspowo. Na położonej opodal jeziora polanie będzie się znajdował nasz pierwszy punkt żywieniowy. Stamtąd trasa poprowadzi Was skrajem pól między wsiami Wyspowo i Zbychowo do kolejnej atrakcji - ścieżki biegnącej granią wzdłuż głębokiej doliny z majaczącą w dole ul. Redzką. Trasa będzie prowadziła na północ, aż na krawędź lasu w okolicy Redy. Malowniczo wijące się leśne drogi powiodą was następnie z powrotem na południe. Przedzierając się przez mocno pofałdowany teren, po około 28-miu kilometrach, dotrzecie do mostku na Zagórskiej Strudze, skąd ujrzycie leśny parking o wdzięcznej nazwie Piekiełko. Będzie to nasz drugi punkt żywieniowy, postaramy się Was nakarmić piekielnie dobrym jedzeniem :)
Po chwili odpoczynku trasa poprowadzi Was na małą rundkę w stronę Starej Piły i Łężyc. Po jej zaliczeniu pobiegniecie w kierunku południowym, do malowniczego odcinka doliny Zagórskiej Strugi, wzdłuż której nurtu skierujecie się ponownie na północ, by po przecięciu potoku skręcić w stronę Piecewa. Fragment odkrytego terenu pozwoli Wam podziwiać krajobrazy zimowych pól, ale wkrótce znów znikniecie w lesie. Przetniecie ruchliwą drogę 218 i napotkacie brukowany trakt, który doprowadzi Was przez najwyżej nad poziomem morza położony punkt trasy (230 m) do pierwszego z leśnych jeziorek na trasie - Jeziora Okuniewo. Tutaj napotkacie trzeci punkt żywieniowy, po opuszczeniu którego skierujecie się na północ, w drogę powrotną do Wejherowa. Spodziewajcie się wielu krajobrazowych atrakcji! Jako pierwsze Waszym oczom ukaże się Jezioro Zawiat. Trzy kilometry dalej czekać będzie na was kolejne, urokliwe jeziorko Rębówko. Trasa poprowadzi Was dalej na północny-zachód, wzdłuż jezior Wygoda, Krypko i Pałsznik leżących na terenie Rezerwatu Pełcznica. Ostrym zwrotem w prawo opuścicie teren rezerwatu, by na 62-gim kilometrze skręcić na północ i ledwie widoczną ścieżką dotrzeć do charakterystycznego, długiego Jeziora Borowo. W sąsiedztwie jego północnego krańca napotkacie czwarty i zarazem ostatni punkt żywieniowy. Przed wami jeszcze sporo leśnych dróg i ścieżek, prowadzących Was w stronę mety. Pod koniec 68-go kilometra wzmóżcie czujność, gdyż będziecie musieli przekroczyć drogę nr 224. Za nią, po krótkim podbiegu, dobiegniecie do leśnej, asfaltowej drogi, którą wkrótce opuścicie skręcając w lewo. Patrzcie uważnie na oznakowania i nie zdziwcie się, gdy z przeciwka z góry biec będą w Waszą stronę inni biegacze - będą to zawodnicy z najkrótszego biegu naszego festiwalu. Wspólnym dla wszystkich odcinkiem podążycie w stronę Rezerwatu Lewice. Od tego miejsca będzie już prawie cały czas w dół... Za rezerwatem zawrócicie na północ, przetniecie asfaltową drogę, a następnie, po krótkim przełaju, podążycie dalej na północ wzdłuż ogrodzenia pola golfowego. Po dość trudnym technicznie odcinku trasa odbije w prawo do lasu. Droga wyprowadzi Was łukiem do stawu na Potoku Pętkowickim. Pobiegniecie kawałek w sąsiedztwie ul. Strzeleckiej, którą po chwili będziecie musieli pokonać, zachowując należytą ostrożność. Za asfaltem wąska ścieżka poprowadzi Was na ostatni podbieg przed metą. Jeszcze tylko ostry zakręt w lewo, po nim długi, prosty zbieg i za zakrętem w prawo ukaże się teren Ośrodka, a tym samym meta i medal za ukończenie najdłuższego dystansu naszego festiwalu.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Trójmiejski Park Krajobrazowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Trójmiejski Park Krajobrazowy

Mapa Trójmiasta obejmuje swoim zasięgiem obszar Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego od Wejherowa przez Redę, Rumię, Gdynię, Sopot aż do Gdańska. Na mapie ujęto wszystkie informacje przydatne turyście. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych, konnych, nordic walking i konnych, łącznie z kilometrażem.

Szwajcaria Kaszubska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Szwajcaria Kaszubska

Mapa Szwajcarii Kaszubskiej oraz Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Znajdziemy tu okolic Kartuz, Chmielna i Sierakowic wraz z Wieżycą, Ostrzycami i Szymbarkiem. Mapa przygotowana została w skali 1 : 50 000. Posiada siatkę GPS zgodną z WGS 84. Na mapie znajdują się nazwy głównych ulic w miejscowościach, aktualny przebieg szlaków pieszych i rowerowych z kilometrażem, granice parków krajobrazowych i obszarów chronionego krajobrazu.

Kaszuby dla rowerzystów i piechurów cz. PŁN
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszuby dla rowerzystów i piechurów cz. PŁN

Mapa Kaszub dla rowerzystów i piechurów część północna. Zasięg mapy ograniczony jest miejscowościami: Lipusz i Sulęczyno na zachodzie, Lębork i Nowy Dwór Wejherowski na północy, Żukowo i Przywidz na wschodzie oraz Gołuń i Wdzydze Kiszewskie na południu. Na mapie uwgzlędniono trasy rowerowe, szlaki piesze i Nordic Walking z długościami. Dodatkowo zaznaczone zostały drogi polne, leśne oraz szlaki kajakowe. Są tu też zabytki, noclegi, muzea, punkty widokowe, szczególnie warte odwiedzenia miejsca zaznaczono żółtą ramką.

Kaszubskie Wybrzeże Bałtyku
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszubskie Wybrzeże Bałtyku

Mapa turystyczna Kaszub obejmuje obszar od Łeby po Hel, zaznaczone tu zostały szlaki turystyczne, ścieżki dydaktyczne oraz lokalizacje atrakcji turystycznych, fortyfikacji nadmorskich i latarni morskich.

Kaszuby Środkowe
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszuby Środkowe

Mapa Kaszub obejmuje obszar Pojezierza Kaszubskiego wraz z Kaszubskim, Wdzydzkim i fragmentem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz część Borów Tucholskich. Zasięg mapy wyznaczają: Bieszkowice na północy, Zblewo na południu, Dziemiany na zachodzie i Gdańsk na wschodzie. Rok wydania 2022

Kaszuby dla aktywnych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszuby dla aktywnych

Mapa obejmuje Kaszubski, Wdzydzki i Zaborski Park Krajobrazowy oraz Park Narodowy Bory Tucholskie. Najważniejsze miejscowości które znalazły się namapie to: Kartuzy, Ostrzyce, Szymbark, Bytów, Kościerzyna, Brusy, Swornegacie, Charzykowy, Chojnice i Człuchów. Na mapie zaznaczono miejscowości, drogi, zabytki, ważniejsze noclegi, szlaki piesze, rowerowe i kajakowe z kilometrażem, przystanie i kąpieliska.

Miejscowości na trasie