category-icon

2022 Intro -- Piernikarka

23 km
2 h 20 min
30 m
Jaworzno

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2022-01-01
Jaworzno
category-icon
23 km
30 m
21 m
Łatwy
2 h 20 min
5/6
Piernikarka to najbardziej wysunięty na zachód i zagubiony wśród lasu przysiółek Sławkowa.
Nie prowadzi doń żadna utwardzana droga, nie ma też prądu elektrycznego, kanalizacji i bieżącej wody.
Jeszcze nie tak dawno osada, zawdzięczająca swą nazwę wypiekanym tu niegdyś piernikom, była zamieszkiwana przez zaledwie jedną osobę - znachora i masażystę, pana Włodzimierza Kiwiora.
Niestety, obecnie Piernikarka nie posiada stałych mieszkańców, służy jedynie jako baza wypoczynkowa.
Mimo wszystko ta zagubiona, leśna osada, licząca sobie jedynie kilka domów, jest miejscem tak urokliwym, że warto je odwiedzić na rowerze, konno, lub z trekkingowymi kijkami.

Osada Piernikarka. Jest to malutka, leśna osada która nie ma ani jednego mieszkańca ;). Znajduje się tam około 6 domów, ale żaden z nich nie jest zamieszkały na stałe. Połowa jest wykorzystywana jako działki letniskowe, w pobliżu działa również stadnina. Do osady można dojechać od strony Sławkowa – Burek, aczkolwiek jest tam jeden podjazd z którym przyczepy mogą sobie nie dać rady. Lepiej jest wjechać od strony Starych Maczek – tam droga jest wysypana kamieniami i ma jednostajną wysokość. W osadzie jak i jej okolicy znajduje się kilka polanek gdzie można stanąć. Wodę można pobrać ze źródełka w Burkach (dodam osobny post) lub zwyczajnie poprosić o możliwość skorzystania ze studni któregoś z domków jeśli właściciele będą na miejscu. Nazwa „Piernikarka Sławków” też powinna wejść w nawigację.

GPS: 50.26083, 19.31338

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Metropolia Silesia i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Metropolia Silesia i okolice
Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki architektury, techniki i przyrody; aktualną infrastrukturę komunikacyjną i turystyczną; szlaki: piesze PTTK, rowerowe, dydaktyczne i spacerowe; oraz wiele innych ciekawych informacji, np. przebieg granic państwowych z 1914 i 1939 roku. Zasięg mapy wyznaczają: Tarnowskie Góry na północy, Tychy na południu, Gliwice na zachodzie i Jaworzno na wschodzie.

Miejscowości na trasie