Ta wycieczka, odbywająca się na pograniczu województwa małopolskiego i śląskiego Była jedną z ciekawszych jakie odbyłem w ostatnich czasach i to z wielu powodów. Jednym z nich były wspaniałe krajobrazy Beskidu Małego towarzyszące mi praktycznie przez całą drogę, czasami z dalsza jednak głównie w bezpośredniej bliskości. Zwłaszcza gdy jechałem doliną Soły z utworzonymi na niej jeziorami Czanieckim, Międzybrodzkim i Żywieckim a potem podczas podjazdu na Przełęcz Kocierską a potem zjazdu z niej. Drugim powodem było to, że w zasadzie udało mi się zlokalizować i zobaczyć wszystkie zaplanowane obiekty a wśród nich takie perełki jak dwór i kościół w Łodygowicach, problemy wystąpiły jedynie z dworem w Czańcu i pałacem w Bulowicach. Trzeci powód to ten, że wbrew moim obawom ruch na drogach był mniejszy niż się spodziewałem, zwłaszcza wzdłuż doliny Soły. Spowodowane to było remontem drogi wzdłuż zachodniego brzegu Soły co skutkowało tym, że albo ruch pojazdów był całkiem zabroniony lub ograniczony, zwłaszcza tych ciężkich. Faktem jest, że występujący co kilkaset metrów ruch wahadłowy, zwłaszcza na wysokości Jeziora Międzybrodzkiego, trochę dezorganizował jazdę ale fakt ten tym samym sprawiał się, że kierowcy samochodów jeśli mogli to wybierali inną drogę. Kolejnym powodem do satysfakcji było to, że dane mi było poznać nowe miejsca i obiekty albowiem większość trasy przebiegała przez tereny, którymi poruszałem się pierwszy raz, przynajmniej rowerem. Na koniec zostawiłem sobie wrażenia z Żywca. Niewątpliwie jest to bardzo ładne i ciekawe miasto i udało mi się zobaczyć wszystkie zaplanowane obiekty jednakże zawsze będę twierdził, że większe miejscowości najlepiej jest zwiedzać pieszo bo rower na dobrą sprawę powoduje duże ograniczenia. Trzeba się co chwilę zatrzymywać, wielokrotnie lepiej rower prowadzić niż jechać, trzeba odczekać aż przewiną się np. wycieczki szkolne, nie wszędzie też można wejść z rowerem a zakładanie co chwilę zabezpieczenia jest delikatnie mówiąc kłopotliwe. W mniejszych miejscowościach i przy odosobnionych zabytkach mogę sobie je spokojnie obejść zostawiając rower z boku. W większych miejscowościach i przy dużym ruchu nie jest to możliwe. Tym sposobem przejazd przez Żywiec zajął mi proporcjonalnie bardzo dużo czasu, tym bardziej, że na żywieckim Rynku zdecydowałem się na zjedzenie obiadu. Wszystko to spowodowało, że średnia prędkość jaką osiągnąłem podczas wycieczki wynosiła ok. 10 km/h podczas gdy faktyczna średnia prędkość samej jazdy wyniosła ok. 20 km/h.
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Żywiec i okolice
Szczegółowa mapa turystyczna "Żywiec i okolice" z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, noclegów, gastronomii oraz innych miejsc przydatnych turyście. Zawiera wszystkie znakowane szlaki turystyczne piesze, rowerowe, ścieżki dydaktyczne wraz z kilometrażem. Obejmuje swym zasięgiem Żywiec i okolice po Węgierską Górke na południu, Międzybrodzie Bialskie i zaporę na jeziorze Międyzbrodzkim na północy, Rychwałd na wschodzie i Rybarzowice na zachodzie.
Rok: 2018
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wokół Skrzycznego - Beskid Śląski
Mapa z zaznaczonymi m.in. zabytkami, noclegami, bazą gastronomiczną, basenami, wyciągami narciarskimi. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych, łącznie z kilometrażem, przy szlakach pieszych podano również orientacyjny czas przejścia, co pozwala łatwiej zaplanować wycieczkę. W miejscowościach podano nazwy ulic. Ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy warstwic o cięciu co 20 m oraz cieniowania. Mapa posiada siatkę geograficzną opartą na elipsoidzie WGS 84, stosowaną w nawigacji.
Rok wydania: 2017
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Mały
Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, ciekawych miejsc. Zawiera nazwy ulic w miejscowościach oraz kilometraż szlaków. Ciekawe miejsca wyróżniono żółtym kolorem.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Mały
Mapa prezentuje obszar najmniejszego, ale jakże urokliwego polskiego Beskidu. Zasięg mapy obejmuje tereny pomiędzy Bielskiem-Białą na zachodzie i Suchą Beskidzką na wschodzie oraz Wadowicami od północy i Żywcem na południu. Obszar Beskidu Małego posiada charakter zwartej, rozległej wyspy górskiej, którego najwyższym szczytem jest Czupel (930 m n.p.m.). Dla turystów jest to łatwo dostępny obszar z gęstą siecią szlaków turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej. Jeziora Żywieckie i Międzybrodzkie stwarzają dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Obszar Beskidu Małego to również region bogaty kulturowo, gdzie spotkać można ślady wczesnośredniowiecznych grodzisk, ruiny rycerskich zamków, dawne rezydencje magnackie, staropolskie szlacheckie dworki, czy niespotykane gdzie indziej kamienne szałasy. W regionie tym urodził się i wychował Jan Paweł II, który często wędrował po szlakach tego Beskidu. Wydawnictwo Compass dokonało aktualizacji mapy na bazie własnych prac terenowych oraz w konsultacji ze znakarzami szlaków.
Wydanie 10, 2017 r.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice
Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu.