category-icon

Babice - Oświęcim - Babice

79 km
7 h 30 min
1 km
Oświęcim, Zator

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2021-10-25
Oświęcim, Zator
category-icon
79 km
1026 m
1033 m
7 h 30 min
4.9/6
Wykorzystując ładną pogodę, postanowiłem zobaczyć ostatni na mojej liście w powiecie chrzanowskim dwór jakiego jeszcze nie widziałem a mianowicie w Pogorzycach. Oczywiście wycieczka nie miała ograniczyć się do Pogorzyc w związku z czym zaplanowałem start i koniec w Babicach a na trasie znajdować się miały między innymi takie miejscowości jak Zator, Rudze, Oświęcim, Bobrek, Mętków i Pogorzyce. Zaplanowana w ten sposób trasa spowodowała, że najbardziej interesujące mnie Pogorzyce znalazły się prawie na końcu i o mało co a nie doszłoby do zrealizowania planu. Przyczyną tego były trzy długie przerwy w wycieczce. Jedna z nich, przeznaczona na obiad była w planach ale pozostałe dwie nie były przewidziane a w każdym razie nie takie długie. A przerwy te były spowodowane tym, że niezmiernie miły właściciel dworku w Rudzach i równie miły opiekun pałacu w Bobrku mieli tyle do opowiedzenia i pokazania, że ciężko było się wyrwać. W sumie udało mi się zrealizować plan wycieczki w całości ale wspomniane przerwy spowodowały, że pod koniec już bardzo się spieszyłem a i tak ostatnie zdjęcia skansenu w Wygiełzowie robiłem już zza ogrodzenia i przy zapadającym zmroku. Na trasie mojej wycieczki znajdowały cię dwa ciekawe obiekty ale nie uwzględniałem ich choć naprawdę warte są obejrzenia. Obiekty te znajdowały się w Płazie i Babicach przy czym zespół pałacowo-parkowy w Płazie zamknięty był z powodu pandemii natomiast zamek Lipowiec w Babicach a w zasadzie jego ruiny jest zamknięty z powodu zagrożenia jakie sprawiają spadające kamienie. Trasa wycieczki była w zasadzie płaska, jedyny tak naprawdę poważniejszy podjazd znajdował się w okolicy Pogorzyc. Większość trasy przebiegała też trasami rowerowymi lub mału ruchliwymi drogami, na dobrą sprawę jedynym wyjątkiem, gdzie panował większy ruch samochodów to był między Babicami a Zatorem.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia

Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu.

Wydanie 1, 2017

Jura Krakowsko-Częstochowska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jura Krakowsko-Częstochowska

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot. Ukształtowanie terenu z wąwozami, płaskowyżami i łagodnymi wzgórzami, bogactwo zabytków oraz zagospodarowanie korzystnie wpływają na rozwój turystyki. Niezmiernie istotna jest gęsta sieć szlaków turystycznych, które umożliwiają dogodne dotarcie do wszystkich najciekawszych zakątków. Nie brakuje tu licznych stadnin i ośrodków jeździeckich, umożliwiających uprawianie turystyki konnej.

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej łączy Kraków z Częstochową a jej zasięg wyznaczają: Mstów na północy, Częstochowa i Trzebinia na zachodzie, Siewierz i Alwernia na południu oraz Kraków na wschodzie. Rok wydania 2024

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie