category-icon

Barbie ponownie w Oświęcimiu

84 km
8 h 41 min
442 m
Katowice, Oświęcim

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2017-05-28
Katowice, Oświęcim
category-icon
84 km
442 m
450 m
8 h 41 min
5.6/6
Dzisiejsza trasa była ciekawa i ogólnie dobrze dopracowana, aczkolwiek pojawiło się kilka fragmentów których nie chciałbym ponownie przejeżdżać. Oznaczę je na mapie.
Na odcinku wzdłuż Dziećkowic, dość dużo błota i komarów. Cóż, zima była dość długa :))
Bardzo ciekawe miejsce to ruiny pałacyku w Bobrkach koło Oświęcimia
z przemiłym stróżem. Poniżej legenda o koniu Sapiechów do których pałacyk należał:
/Upamiętnia ona zwierzę, które, jak przez wiele lat sądzono, uratowało życie księciu Adamowi Sapiesze, wynosząc go z pola komarowskiej bitwy 1920 roku. Pamiątkowy kamień postawił swojemu koniowi - Atamanowi książę Adam w podzięce za uratowanie życia podczas komarowskiej bitwy. Według jednych relacji w dużej mierze księciu pomógł kawalerzysta Józef Pietras. Według innych - koń sam wrócił po swojego rannego pana i przeniósł go przez linię frontu w bezpieczne miejsce. Okazało się jednak, że jest inaczej. Podczas rozmowy z jedną z mieszkanek Bobrku Joanną Baran, która przed wojną przez wiele lat pracowała w bobreckim pałacu, pojawiła się wątpliwość, czy właścicielem konia był książę Adam, czy też może, według innych przekazów, jego brat Leon. Pani Joanna obiecała wówczas, że o wyjaśnienie poprosi kogoś z rodziny Sapiehów, gdyż cały czas utrzymuje z nimi kontakt. Wraz z życzeniami świątecznymi do Joanny Baran dotarł napisany przez mieszkającą w Belgii księżnę Jadwigę, córkę Adama Sapiehy list, z którego wynikało, że uratowanym przez wierzchowca żołnierzem był jednak Leon brat Adama. Wątpliwości natomiast nie ulega, że po swym chwalebnym czynie Ataman dożywotnio otrzymał wolność, nie był już siodłany ani zaprzęgany do wozu. Według miejscowych przekazów kamień znajduje się w miejscu, w którym zwierzę dokonało żywota w 1936 roku.
Nieciekawym odcinkiem była łąka za obozem w Oświęcimiu. Być może wczesną wiosną do przejechania bez problemu, teraz wymagała dużo zaparcia i uwagi - ot, zarośnięta. Najgorszy fragment to jednak okolice byłej kopalni Wesoła. Mimo iż na mapie trasa przejezdna, to jednak zagrodzona wysokim płotem, a nam błądzenie po dziewiczym lesie w otoczeniu doborowych szwadronów krwiożerczych komarów, jeszcze długo odbijać się będzie czkawką :)
Jednak gdy ominie się tych kilka zdradzieckich odcinków, pozostanie miła i dość urozmaicona wycieczka dla rozjeżdżonych rowerzystów.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Area of Tychy and Pszczyna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Area of Tychy and Pszczyna

The map range: Oświęcim to the east, Żory to the west, Goczałkowickie Lake to the south. The map presents information useful for tourists, walking and cycling trails, tourist attractions. The most interesting places are highlighted with a yellow frame.

Oświęcim Land. Carp Valley
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Oświęcim Land. Carp Valley

The map presents the region in western Lesser Poland and eastern Upper Silesia. The map range: Pszczyna to the west, Alwernia and Wadowice to the east, Chrzanów to the north and Bielsko-Biała to the south.

Published: 2017

Upper Silesian Metropolitan Area
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Upper Silesian Metropolitan Area
The map in detailed scale presents part of Upper Silesia - historical and geographical region situated in southern Poland. The Upper Silesian metropolitan area lies within the Upper Silesian Coal Basin. It is characterized by a rich tradition of folklore, many industrial monuments, and some green areas. Cycling, walking and didactic trails are marked on the map, as well as other interesting information, e.g. historical borders of Polnad - from 1914 and 1939. The map range: Tarnowskie Góry to the north, Tychy to the south, Gliwice to the west and Jaworzno to the east.
Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie