category-icon

Beskidzka Droga św. Jakuba po Beskidzie Wyspowym: Laskowa - Rozdziele - Pasierbiec .

16 km
720 m
Laskowa - Rozdziele - Pasierbiec

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2021-09-27
Laskowa - Rozdziele - Pasierbiec
category-icon
16 km
720 m
538 m
Średni
4.4/6
Rozpoczynamy pielgrzymowanie odcinkiem Beskidzkiej Drogi św. Jakuba po Beskidzie Wyspowym od Kościoła Parafialnego p.w. Najświętszego Imienia Maryi w Laskowej. Idziemy starą drogą i po 140m odchodzimy w lewo idąc pod górkę w kierunku Laskowej Góry (553 m n.p.m.) dochodzimy do Roli "Wróble", nastepnie mijamy kapliczke matki Bozej i dochodzimy do zabudowań Roli "Na Górze".Dochodzimy do rozwidlenia dróg idziemy w prawo mijając przydrożny krzyż choleryczny. Mijamy Role "Błaskówka" , idąc dalej prosto po około 1600m na rozwidleniu idziemy w prawo mijając Agroturystykę Faron i schodzimy prosto za drogą do drogi asfaltowej. Idziemy w lewo drogą, mijamy Dolne Rozdziele dochodząc do Rozdziela Centrum i kierujac się od przystanku w prawo dochodzimy do drewnianego kościółka p.w. św Jakuba w Rozdzielu. Drewniany rzymskokatolicki bardzo piękny kościół filialny, należący do parafii św. Mikołaja w Żegocinie w diecezji tarnowskiej, wybudowany został pod koniec XV w. w Królówce koło Nowego Wiśnicza. W 1986r. z inicjatywy ks. Antoniego Poręby został przeniesiony do Rozdziela. Wtedy też wymieniono część zbutwiałych belek.Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Od koscioła idziemy w prawo chodnikiem wzdłóż drogi, po 1200m mijamy Schronisko Młodzieżowe w Rozdzielu Górnym. Idąc dalej za drogą mijamy po lewej stronie Szkołę Podstawową i idac w lewo obok kapliczki Matki Bożej Niepokalanej za czerwonym szlakiem rowerowym lekko pod górę dochodzimy do punktu widokowego Przełęcz Widoma - Rozdziele (535m). Idziemy dalej za drogą 965, po 200m przechodzimy na drugą stronę drogi i za niebieskim szlakiem i muszlami św. Jakuba dochodzimy do Bacówki "Na Zadzielu", tutaj pijemy kawę dzięki uprzejmości włascicieli. ( Byliśmy o 12:00 a Bacówka czynna od 13:00). Po krótkim odpoczynku udajemy sie dalej za niebieskim szlakiem idąc ciagle lekko pod górę. W okolicy wierzchołka Kamionnej mijamy górną Stację Kolejki Narciarskiej Patria Laskowa - Kamionna. Idąc dalej łączymy się z żółtym szlakiem turystycznym i dochodzimy do szczytu Kamionnej (802 m n.p.m.). Przechodzimy dalej mijając po prawej stronie Rezerwat Przyrody Kamionna i dalej niebieski szlak prowadzi do Pasierbieckiej Góry (764 m n.p.m.)My jednak nie dochodzimy do samego szczytu opuszczamy niebieski szlak i żółtym szlakiem schodzimy do Pasierbca starym pielgrzymkowym szlakiem do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia gdzie kończymy 6 etap Rodzinnego Pielgrzymowania Beskidzką Drogą św. Jakuba.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Beskid Wyspowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Wyspowy

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy ogranicza ją Brzesko i Bochnia, na południu Rabka i Stary Sącz, na zachodzie - Jordanów, a na wschodzie - Nowy Sącz. To świetna alternatywa dla mapy drukowanej. Rok wydania: 2023

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2022