W słoneczną niedzielę 26.07.2015, wraz z wujkiem wybrałem się na zwiedzanie czechosłowackich umocnień granicznych w okolicach Bohumina i Darkowic. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy na przejściu granicznym w Chałupkach, skąd pojechaliśmy w kierunku czeskiej miejscowości Szylerzowice, gdzie przejechaliśmy obok zamku. Następnie , przemierzając widokowe tereny Bramy Morawskiej w okolicy Makwartowic natknęliśmy się na dawne czechosłowackie bunkry, zbudowane w latach 30 ubiegłego wieku. Są to tzw. czechosłowackie fortyfikacje – nazwa czechosłowackich umocnień wybudowanych w latach 1935-1938, w celu zabezpieczenia Czechosłowacji przed agresją państw sąsiednich. Budowę prowadziła powołana 20 marca 1935 roku Dyrekcja Prac Fortyfikacyjnych (Ředitelství opevňovacích prací).
Łącznie wybudowano do 1938 r ponad 10 tysięcy schronów, w tym ok. 250 schronów ciężkich (dla porównania Linia Maginota składała się z ok. 5800 obiektów). Na najbardziej zagrożonych odcinkach granicy wznoszono tzw. twierdze artyleryjskie - obiekty dla piechoty wyposażone w działa przeciwpancerne, ckm i lkm – połączone ze sobą rozległymi sieciami korytarzy podziemnych.
Do końca 1939 roku planowano wybudować łącznie ponad 16 000 schronów (głównie lekkich). W planach na dalsze lata było uzupełnienie linii umocnień o dodatkowe ciężkie schrony. Budowa czechosłowackich fortyfikacji została przerwana 23 września 1938 roku w związku z naciskami rządów Francji i Anglii i przyjęciem przez prezydenta Beneša ultimatum układu monachijskiego. Do tego czasu ukończono jedynie 5 grup warownych, natomiast kolejne 4 pozostawały w stanie do wykończenia.
Bunkry rozmieszczone są w odległości 100 m od siebie. Przy niektórych znajdują się okopy, czołgi, działa przeciwlotnicze, zapory przeciwczołgowe. Ciekawym miejscem jest samo Muzeum Hluczyn.
My jednak, jechaliśmy wzdłuż bunkrów, podziwiając widoki na Beskid Śląski, Morawskośląski i Jeseniki we wschodnich Sudetach czy polski Górny Śląsk. W lesie koło Darkowiczek udało się nam zwiedzić jeden ze schronów, gdyż zaproszono nas do środka i mogliśmy wszystko zobaczyć. Dodatkowo
nas czeski przewodnik opowiadał (po czesku, ale dla nas ten język jest zrozumiały, podobnie jak polski, a tym bardziej śląski, dla nich) nam co się znajduje w poszczególnych pomieszczeniach, jak to działało, oraz streścił nam po co te bunkry budowano. Dodatkowo, w samym bunkrze były 3 poziomy. znajdowały się tam łózka, łazienka, filtry powietrza i inne rzeczy.
Po wyjściu na zewnątrz, podziękowaliśmy naszemu przewodnikowi, którego zaskoczył dobry poziom naszej wiedzy na temat historii - dwudziestolecia międzywojennego i czasów wojny oraz komunizmu. Pojechaliśmy w drogę powrotną, ponownie odwiedzając okolice Marwartowic, ale nie opuszczając linii fortyfikacji, które przechodziły przez las w stronę autostrady na Ostrawę, gdzie zawitaliśmy w nadodrzańskiej dzielnicy Antoszowice, skąd było już tylko 5 km do Bohumina, gdzie dojechaliśmy fajnymi bulwarami nad Odrą. Potem nieco pozwiedzaliśmy to miasto, odwiedzając m.in Stary Bohumin, czy chociażby żwirownię z jeziorem Kaliszczak. Potem już pojechaliśmy na drugą stronę Odry do Chalupek, gdzie wyprawa się skończyła. Licznik zanotował tylko 40 km, jednakże nie chodziło tu o bicie rekordów, tylko o znaczącą lekcję historiii...
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ostrava i okolice
Mapa prezentuje fragment północno-wschodnich Czech, przy granicy z Polską, na pograniczu Śląska i Moraw. Stolica regionu - Ostrawa - to ważny ośrodek komunikacyjny i gospodarczy Czech.
Rok wydania: 2016/2017
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiat raciborski
Mapa Raciborza i okolic obejmuje obszar, w skład którego wchodzą gminy: Racibórz, Kornowac, Nędza, Kuźnia Raciborska, Rudnik, Pietrowice Wielkie, Krzanowice, Krzyżanowice. Szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i dydaktycznych, łącznie z kilometrażem.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rybnik i okolice
Mapa Rybnika i okolic obejmuje Żory, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Wodzisław Śląski. Zaznaczono na niej informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad
Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.
Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd
Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu.
Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo opolskie i plan Opola
Mapa Opola i okolic obejmuje obszar województwa w skali 1:190 000. Mapa zawiera aktualny przebieg dróg wraz z numeracją, odległości drogowe, granice powiatów i gmin ponadto stacje paliw, hotele, parkingi, zabytki, zaznaczono wszystkie miejscowości. Mapa oprócz województwa obejmuje też pogranicze i obszar Wrocławia. Na obu mapach wkreślono współrzędne geograficzne zgodne z GPS. Opracowanie obejmuje także plan Opola w skali 1:20 000, widoczny po odpowiednim zbliżeniu.