category-icon

Biegamy śpiewająco NUTKA

9.7 km
1 h 1 min
12 m
Poznań

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2022-06-20
Poznań
category-icon
9.7 km
12 m
10 m
Łatwy
1 h 1 min
4.9/6
Łatwa trasa biegowo-rowerowo-spacerowa. Ma kształt zbliżony do nutki (wiem, że wymaga trochę wyobraźni dostrzeżenie jej na mapie, ale jezioro ma taki kształt jaki ma i nie da się zrobić tam trasy bardziej opływowej :)

To trasa muzyczna i to nie tylko dlatego, że ma kształt nuty, ale także dlatego iż pokonujemy ją śpiewająco (bo jest bardzo łatwa!) a towarzyszy nam na słuchawkach twórczość poznańskich muzyków.
Pokonujemy ją w dowolny sposób: pieszo, uprawiając nordic walking, biegiem lub jadąc na rowerze czy rolkach. Nawierzchnia całej trasy jest asfaltowa, okoliczności przyrody piękne (Warta, Jezioro Maltańskie) a atrakcji zarówno gastronomicznych jak i przyrodniczych czy aktywności sportowych po drodze mnóstwo (m.in. skok z wieży do bungee jumping, Wake Park Malta, Termy Maltańskie, tor regatowy, tor do mini golfa, Malta Ski czy stacje roweru miejskiego również z rowerkami dla dzieci!).

Poniżej proponowane utwory do wyszukania w serwisach streamingowych):
Ezoteryczny Poznań - Pidżama Porno
Drzewa - Rat Kru (zespół z Winograd: dzielnicy Poznania, która obejmuje początek tej muzycznej trasy!)
Szklana pogoda - Lombard
Młodość - Terrific Sunday
Tęskno - Oysterboy
Górny Taras - Muchy
Niezmiennie - Snowman
Pocałunek - Rebeka
New Dawn - Shyness!
Spokojnie - Rosalie
Wiersz ostatni - Kasia Lins
Sacrum - Mezo
Wilki dwa - Luxtorpeda
Sen o przyszłości - Sylwia Grzeszczak
Tyle słońca w całym mieście - Anna Jantar
W moim magicznym domu - Hanna Banaszak
Są takie dni w tygodniu - Urszula Sipińska
Głucha noc - Peja
Dorosłe dzieci - Turbo
Papierowy księżyc - Halina Frąckowiak

Przebieg trasy:

Trasę zaczynamy w pobliżu ulicy Ugory na poznańskim Szelągu (rozpoczynając w ten sposób rysowanie chorągiewki naszej nutki). Biegniemy (lub idziemy czy też jedziemy na rowerze: ja biegłem, więc trzymam się wersji biegniemy!) wzdłuż Warty ulicą Nadbrzeże (ale bez dopuszczonego ruchu samochodowego, za to pełną urokliwych punktów gastronomicznych, stanowiskiem z ławkami i miejscem na ognisko, przystanią dla łodzi itp.) aż do ul. Serbskiej gdzie skręcamy w prawo w stronę Mostu Lecha. Na moście podziwiamy widoki na Poznań i rzekę Wartę a następnie skręcamy w prawo w ulicę Hlonda. Mijamy po prawej stronie zjazd na Wartostradę i wzdłuż ulicy kierujemy się cały czas prosto w stronę Ronda Śródka. Tuż przed dotarciem do ronda po prawej stronie za wiaduktem kolejowym, możemy dostrzec zarys Bramy Poznania nowoczesnego multimedialnego muzeum opowiadającego m.in. o początkach Poznania. Za nim widać w tle wieże poznańskiej Katedry. Przebiegamy na wprost przez Rondo Śródka, przy stacji Lotosu skręcamy w lewo i kierujemy się w prawo nad Jezioro Maltańskie. Mijamy stację początkową Maltanki unikalnej w skali Polski i Europy kolejki wąskotorowej wożącej poznaniaków i turystów do Nowego Zoo i Term Maltańskich. Po lewej stronie widzimy start toru regatowego.
Dobiegamy do południowego brzegu i skręcamy w lewo (zaczynając w ten sposób wyrysowywanie dolnej części nuty) wzdłuż jeziora i ulicy Baraniaka. Dobiegamy do Hotelu Park i po lewej stronie widzimy Aleję Poznańskich Medalistów Olimpijskich. Następnie biegniemy dalej wzdłuż wzdłuż Jeziora Maltańskiego dobiegając do Kopca Wolności. W tym miejscu droga nad jeziorem zyskuje nazwę Wiankowa. Mijajmy mnóstwo różnych atrakcji, punktów gastronomicznych, miejsc aktywności sportowej i dobiegamy do mety toru regatowego. Skręcamy w lewo wzdłuż trybun a następnie ponownie skręcamy w lewo trzymając się brzegu jeziora (na mapie ślad jest w tym miejscu nieco zaburzony, gdyż chciałem pobiec nieco bardziej okrężną trasą, ale drogę przegrodził mi płot-niespodzianka: nie idźcie w tym miejscu moim śladem i trzymajcie się brzegu Jeziora Maltańskiego bez zbaczania z drogi!).
Po prawej stronie mijamy ogromną LED-ową tablicę wyników aktywną głównie podczas imprez sportowych organizowanych nad Maltą a po lewej pomnik Klemensa Mikuły (architekta Malty) w formie ławeczki z siedzącym na niej twórcą zabudowy nad jeziorem. Biegniemy wzdłuż północnego brzegu jeziora mijając m.in. plac zabaw dla dzieci i siłownię plenerową po lewej stronie oraz Termy Maltańskie po prawej stronie. Podziwiając widok na południowy brzeg jeziora docieramy w ten sposób ponownie do stacji początkowej Maltanki i Ronda Śródka gdzie kończymy naszą trasę (a tym samym finalizujemy rysowanie naszej mapowej nutki!). Oczywiście chętni mogą wrócić w ten sam sposób na Szeląg lub zmodyfikować trasę powrotną zahaczając np. o Wartostradę! Ale to już aktywność na kolejną trasę!

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Okolice Poznania. Część północna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Poznania. Część północna

Mapa Poznania to aktualizowane w terenie wydanie północnych okolic Poznania z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obszar mapy obejmuje teren Parku Krajobrazowego Puszczy Zielonki oraz Park Krajobrazowy Promno.

Okolice Poznania. Część Południowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Poznania. Część Południowa

Mapa Poznania to aktualizowane w terenie wydanie południowych okolic Poznania z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obejmuje zasięgiem Stęszew, Środę Wielkopolską, Kostrzyn.

Szlak Piastowski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Szlak Piastowski

Mapa turystyczna Szlaku Piastowskiego, który przebiega przez województwa: wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Mapa została zaktualizowana w terenie, zostały na niej uwzględnione wszelkie niezbędne informacje turystyczno-krajoznawcze oraz informacje praktyczne. Rok Wydania 2017

Miejscowości na trasie