category-icon

Biegi Górskie Sanok - Orli

26 km
4 h 5 min
821 m

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2017-09-20
category-icon
26 km
821 m
816 m
Średni
4 h 5 min
3.4/6
Start i meta zlokalizowane będą na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego (Park Etnograficzny ). Dalej biegniemy drogą przez teren Skansenu, wybiegamy tylną bramą i biegnąc ulicą Gajową dobiegamy do żółtego szlaku, który prowadzi nas do Orlego Kamienia (gdzie kończy się). Jest tu pierwszy punkt odżywczy. Dalej zbiegamy w prawo czerwonym szlakiem do miejscowości Liszna gdzie na drodze asfaltowej skręcamy w prawo. Zbiegu po asfalcie mamy ok 450m, po czym odbijamy w lewo na drogę leśną. Leśnym duktem szlakiem zielonym (początkowo słabo oznaczonym) biegniemy do miejscowości Wujskie (mijamy pierwszy dom położony w polach, inne pojawiają się) gdzie skręcamy w prawo i dalej zielonym szlakiem połączonym ze ścieżką znakowana na niebiesko pniemy się w górę. Podążamy szlakiem (tylko w jednym miejscu, bardzo dobrze oznaczonym wstążkami nie biegniemy szlakiem zielonym bezpośrednio do Dużego Kamienia tylko robimy „skrót”), gdzie po minięciu „Dużego Kamienia” w Bykowcach zbiegamy w lewo do Wujskiego. Przy tym zbiegu będzie stał wolontariusz, będzie to rozwidlenie trasy 30 i 50km. Biegniemy drogą leśną cały czas w dół. Przebiegamy przez łąkę, potok a następnie drogę asfaltową w miejscowości Wujskie. Tutaj będzie zlokalizowany drugi punkt odżywczy. Teraz zaczyna się długi podbieg (przy owczarni). Pniemy się do góry leśnymi drogami, nigdzie nie odbijając. Jak dobiegniemy na szczyt, do szlaku czerwonego (połączenia z trasą 50km) skręcamy w lewo i dalej biegniemy czerwonym szlakiem nim aż do rozwidlenia oznaczonego taśmami, gdzie drogą leśną podążamy do ścieżki o kolorze niebieskim. Dalej niebieskim znakowaniem dobiegamy/zbiegamy do Lisznej, przebiegamy przez drogę asfaltową (na której byliśmy kilka godzin temu zbiegając z Orlich Skałek) i kierujemy się na Orle Skałki. Z Orlich Skałek biegniemy tak jak „Dycha”, czyli… przy trzecim punkcie odżywczym skręcamy w prawo. Z Orlich Skałek zbiegamy szlakiem czerwonym po czym wbiegamy na ścieżkę niebieską – „szlak niebieski” i podążamy do ”krzyża” gdzie odbijamy w lewo na drogę leśną. Zbiegamy cały czas w dół nigdzie nie odbijając. Biegniemy, aż do drogi wysypanej kamieniami (tłuczniem / klińcem) i tam zachowujemy czujność. Po 150 m tą utwardzona drogą skręcamy w lewo, w gęsty las i dobiegamy do studni Królowej Jadwigi. Skręcamy w lewo. Pokonujemy ostatnie kilometry trasy przy ogrodzeniu skansenu i biegniemy do bramy z której wybiegliśmy. Zostaje już tylko finisz pomiędzy domkami skansenu. źródło: biegigorskiesanok.pl

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Okolice Sanoka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Sanoka

Nowa mapa okolic Sanoka, łącząca nasze dwie dotychczasowe pozycje: Bieszczady i Pogórze Przemyskie. Sanok i jego okolice znajdowały się na obrzeżach tamtych map. Teraz te ciekawe tereny można zwiedzać korzystając z jednej mapy. Na mapie wyeksponowana obiekty znajdujące się na coraz bardziej popularnym Szlaku Ikon.

Rok wydania: 2018

Pogórze Przemyskie. Góry Sanocko-Turczańskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pogórze Przemyskie. Góry Sanocko-Turczańskie

Północną i zachodnią granicę pogórza wyznacza rzeka San, na wschodzie granicę stanowi umownie granica z Ukrainą. Na południu Pogórza Przemyskiego znajdują się Góry Sanocko-Turczańskie. Rok wydania 2023

Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie

Międzynarodowy Szlak Dziedzictwa Przyrodniczo-Kulturowego „Zielony Rower” – Greenway Karpaty Wschodnie

Mapa szlaku rowerowego uruchomionego w roku 2004 przez Grupą Partnerską „Zielone Bieszczady” - nieformalne trójsektorowe partnerstwo (organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, partnerzy biznesowi), powstałe w celu zrównoważonego rozwoju przygranicznych polsko-słowacko-ukraińskich.

Wyznakowano wówczas prawie 900 km szlaków po polskiej i słowackiej części obszaru wokół Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie” (utworzonego w latach 90. XX w. przez UNESCO na styku najcenniejszych przyrodniczo fragmentów Polski, Słowacji i Ukrainy).

Szlak „Zielony Rower” powstał zgodnie z filozofią greenways – wielofunkcyjnych, zielonych szlaków służących niezmotoryzowanym użytkownikom, prowadzących wzdłuż naturalnych korytarzy ekologicznych lub historycznych tras handlowych, które są zarządzane przez miejscowe społeczności w celu pobudzania zrównoważonego rozwoju i promocji zdrowego stylu życia. Zielone szlaki tworzą ramy dla realizacji lokalnych inicjatyw społecznych i projektów związanych z ochroną przyrody i krajobrazu, zachowaniem dziedzictwa kulturowego, turystyką przyjazną dla środowiska i zrównoważonym transportem.

Obecnie po stronie polskiej oznakowanie w terenie praktycznie przestało istnieć, a całe przedsięwzięcie wymaga modernizacji i rewitalizacji. Zadania tego podjęła się Fundacja Bieszczadzka. Prezentowane na mapie trasy, to nieoznakowane jeszcze propozycje nowych przebiegów Szlaku „Zielony Rower” GKW, które uwzględniają zmiany jakie zaszły po 20 latach, przede wszystkim kilkukrotnie bardziej intensywny ruch samochodowy. Są pomyślane tak, aby pokazać najatrakcyjniejsze przyrodniczo i kulturowo fragmenty Bieszczadów, w jak najmniejszym stopniu zagrażając bezpieczeństwu poruszających się po szlaku rowerzystów.

Mapa pokazuje również bardzo dobrze oznakowany ok. 50 km odcinek szlaku Zelený bicykel - Greenway Východné Karpaty na Słowacji - na obszarze Bukovskich Vrchów. Prezentuje też koncepcyjny przebieg szlaku Зелений велосипед Greenway Східні Карпати w ukraińskiej części Karpat Wschodnich.

Mapa w aplikacji powstała w ramach projektu Szlak "Zielony Rower" Greenway Karpaty Wschodnie – reaktywacja, realizowanego przez Fundację Bieszczadzką ze środków Narodowego Funduszu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach programu NOWE FIO na lata 2021-2030.

logotypy-aplikacja-zielony-rower.jpg

Bieszczady - mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady - mapa atrakcji turystycznych

Mapa Bieszczad zawiera całość tego rozległego masywu - od Komańczy na zachodzie po granicę z Ukrainą na wschodzie oraz od Birczy na północy po Przełęcz Użocką. Znaleźć na niej można wszystkie atrakcje turystyczne: przyrodnicze, historyczne czy sportowo-rekreacyjne. Opis kilkudziesięciu atrakcji został umieszczony na odwrocie mapy, a sama mapa wzbogacona o kolorowe ikony. Doskonała zarówno dla turystów zmotoryzowanych, jak i rowerowych. Służyć może również do uprawiania turystyki pieszej - zawarto na niej szlaki piesze. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2023

Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020