category-icon

Bieszczacki Półmaraton Rysia - Solo

23 km
4 h 21 min
491 m
Polańczyk

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2021-07-14
Polańczyk
category-icon
23 km
491 m
497 m
Łatwy
4 h 21 min
4.9/6
Korzystając z wakacji i pobytu nad Soliną udaję się na małą wycieczkę biegową na trasie Bieszczackiego Półmaratonu Rysia. Trasa około 24 kilometrowa. Start i meta w Solinie przy zespole szkół im. Franciszka Stopy. Od początku biegnę pod górkę okolo pół km asfaltówką, poźniej już drogą szutrową. Po około 4,3 km docieram do najwyższego punktu trasy Kiczera 596 m.n.p.m. . Podejście nie jest zbyt trudne ani strome. Czasami na trasie napotykałem krótkie odcinki błota, gdyż w nocy przeszła burza. Kilometrowy zbieg i przecinam drogę 894 Berezka – Myczków. Stoi tam mała murowana kapliczka. Teraz do 7km trasy pokonuje lekkie podejscie po którym zaczyna się dość dlugi odcinek zbiegu w lesie. Niestety podczas biegu, na tym odcinku trwała wycinka drzew i nie mogłem cieszyć się zbiegiem. Co chwila musiałem pokonywać pociete gałęzie i konary drzew. Od 9km. trasy zaczyna sie teren nieco podmikły i kilka razy pokonuje w bród płytką rzeczkę Berezówkę. Jest nawet 350 m. odcinek do pokonania rzeką. Na 12km przeoczyłem ścieżkę i musiałem się kawałek wrócić. Początek ścieżki prowadząca wzdłuż jeziora była nieco zarośnięta pokrzywami i z droki szutrowej, którą biegłem nie było jej widać. Nieco dalej docieram do Ośrodka ZHP Berdo położonego nad Jeziorem Myczkowskim. Jest tam malutka przystań z molem i można nacieszyć się widokiem na jezioro oraz zaporę wodną w Myczkowie. Kolejne 2 km trasy biegnę lasem wzdłuż jeziora. Nie ma tam widoków ale za to ten odcinek jest dość krety i pełen krótkich zbiegów i podbiegów. Na jednym z bardziej stromych kawałków są rozpięte liny do pomocy. Po wybiegnieciu z lasu przez kolejne 2 km biegniemy długą prostą i mijamy po prawej stronie Serce Bieszczad. Niestety z tego miejsca widzimy tylko dzwnie wyróżniające się fioletowe krzaki. Zeby w pełni podziwiać Serce Bieszczad najlepiej udać sią na drugą stronę jeziora. Przy 16 km mijam kilka ośrodków wypoczynkowych i dalej pokonuję kilkukilometrowy leśny odcinek gdzie znów czeka na mnie kilka rzeczek do pokonania. Tam trochę się zapędziłem i pobiegłem za daleko. Dotarłem do tablicy upamiętniającego miejsce roztrzelania i pochówku dwóch mieszkańców Myczkowa narodowoćci żydowskiej w czasie II wojny światowej.Troszkę się wracam i kończę z rzeczkami zaczynam niespełna półkilometrowe podejście do drogi 895. Tam zaczynam bieg ścieżką Polażczyk –Solina w kierunku Polańczyka. Od 20 km prawie w wiekszości długi krety zbieg po raczej po podmokłym terenie. Mijam am kilka drewnianych kładek. Docieram w końcu do centrum Polańczyka, 22km i tu już teren asfaltowy bądź kostka brukowa nie licząc krótkiego wbiegu na punkt widokowy na Zalew Solina. To był ostatni kawałek off-road, dalej połkilometra koniec trasy.

Film z trasy

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Jezioro Solińskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jezioro Solińskie

Mapa Gminy Solina wraz z Jeziorem Myczkowskim i Jeziorem Solińskim sztucznymi zbiornikami górskimi na Sanie i Solince. Mapa od Wydawnictwa Compass w skali 1:25 000. Na północy mapa sięga po Orlec, na zachodzie Berezkę, Terką na południu i Chrewt na wschodzie. Rok wydania 2023

Okolice Sanoka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Sanoka

Nowa mapa okolic Sanoka, łącząca nasze dwie dotychczasowe pozycje: Bieszczady i Pogórze Przemyskie. Sanok i jego okolice znajdowały się na obrzeżach tamtych map. Teraz te ciekawe tereny można zwiedzać korzystając z jednej mapy. Na mapie wyeksponowana obiekty znajdujące się na coraz bardziej popularnym Szlaku Ikon.

Rok wydania: 2018

Bieszczady
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady

Mapa Bieszczady zamyka się w granicach: Lesko i Ustrzyki Dolne na północy, Komańczę na zachodzie, granicę z Ukrainą na wschodzie. Na południu nowe wydanie zostało poszerzone o fragment Parku Narodowego Połoniny po stronie słowackiej. Obszar mapy obejmuje: Bieszczadzki Park Narodowy, Jezioro Solińskie i Myczkowieckie, Góry Sanocko-Turczańskie, fragment pogórzy (Bukowskie i Leskie) oraz najpopularniejsze miejscowości turystyczne: Ustrzyki Górne i Dolne, Wetlina, Cisna, Komańcza, Solina, Lesko.
Rok wydania 2023

Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie

Międzynarodowy Szlak Dziedzictwa Przyrodniczo-Kulturowego „Zielony Rower” – Greenway Karpaty Wschodnie

Mapa szlaku rowerowego uruchomionego w roku 2004 przez Grupą Partnerską „Zielone Bieszczady” - nieformalne trójsektorowe partnerstwo (organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, partnerzy biznesowi), powstałe w celu zrównoważonego rozwoju przygranicznych polsko-słowacko-ukraińskich.

Wyznakowano wówczas prawie 900 km szlaków po polskiej i słowackiej części obszaru wokół Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie” (utworzonego w latach 90. XX w. przez UNESCO na styku najcenniejszych przyrodniczo fragmentów Polski, Słowacji i Ukrainy).

Szlak „Zielony Rower” powstał zgodnie z filozofią greenways – wielofunkcyjnych, zielonych szlaków służących niezmotoryzowanym użytkownikom, prowadzących wzdłuż naturalnych korytarzy ekologicznych lub historycznych tras handlowych, które są zarządzane przez miejscowe społeczności w celu pobudzania zrównoważonego rozwoju i promocji zdrowego stylu życia. Zielone szlaki tworzą ramy dla realizacji lokalnych inicjatyw społecznych i projektów związanych z ochroną przyrody i krajobrazu, zachowaniem dziedzictwa kulturowego, turystyką przyjazną dla środowiska i zrównoważonym transportem.

Obecnie po stronie polskiej oznakowanie w terenie praktycznie przestało istnieć, a całe przedsięwzięcie wymaga modernizacji i rewitalizacji. Zadania tego podjęła się Fundacja Bieszczadzka. Prezentowane na mapie trasy, to nieoznakowane jeszcze propozycje nowych przebiegów Szlaku „Zielony Rower” GKW, które uwzględniają zmiany jakie zaszły po 20 latach, przede wszystkim kilkukrotnie bardziej intensywny ruch samochodowy. Są pomyślane tak, aby pokazać najatrakcyjniejsze przyrodniczo i kulturowo fragmenty Bieszczadów, w jak najmniejszym stopniu zagrażając bezpieczeństwu poruszających się po szlaku rowerzystów.

Mapa pokazuje również bardzo dobrze oznakowany ok. 50 km odcinek szlaku Zelený bicykel - Greenway Východné Karpaty na Słowacji - na obszarze Bukovskich Vrchów. Prezentuje też koncepcyjny przebieg szlaku Зелений велосипед Greenway Східні Карпати w ukraińskiej części Karpat Wschodnich.

Mapa w aplikacji powstała w ramach projektu Szlak "Zielony Rower" Greenway Karpaty Wschodnie – reaktywacja, realizowanego przez Fundację Bieszczadzką ze środków Narodowego Funduszu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach programu NOWE FIO na lata 2021-2030.

logotypy-aplikacja-zielony-rower.jpg

Bieszczady - mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady - mapa atrakcji turystycznych

Mapa Bieszczad zawiera całość tego rozległego masywu - od Komańczy na zachodzie po granicę z Ukrainą na wschodzie oraz od Birczy na północy po Przełęcz Użocką. Znaleźć na niej można wszystkie atrakcje turystyczne: przyrodnicze, historyczne czy sportowo-rekreacyjne. Opis kilkudziesięciu atrakcji został umieszczony na odwrocie mapy, a sama mapa wzbogacona o kolorowe ikony. Doskonała zarówno dla turystów zmotoryzowanych, jak i rowerowych. Służyć może również do uprawiania turystyki pieszej - zawarto na niej szlaki piesze. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2023

Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020