category-icon

Błatnia z Brennej (pętla).

15 km
6 h 4 min
11 km
Brenna

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2018-04-27
Brenna
category-icon
15 km
11370 m
11370 m
Łatwy
6 h 4 min
4.8/6
Pomysł dreptania na Błatnią powstał spontanicznie, będąc przejazdem w Ustroniu. Trasę trzeba było dobrać do pozostałego dnia a było już grubo po 13-tej. Rzut okiem na mapę i padła decyzja na Brenną i tamtejszy szlak na Błatnią. Po przyjeździe do Brennej znaleźliśmy parking na przeciwko czarnego szlaku zaczynającego się obok budynku Urzędu Gminy Brenna. Pora ruszać.... pierwszy etap wiedzie uliczką między zabudowaniami. Wchodzimy w las, ścieżka wspina się w górę. Przykre... ale ten odcinek szlaku jest zaśmiecony z każdej strony. Po ostrym podejściu czarnym szlakiem docieramy do zielonego z Równicy na Błatnią. Czarny tutaj się kończy a my skręcamy w prawo za zielonym i wspinamy się dalej kamienistą drogą. Po lewej mijamy kilka ostatnich zabudowań (chyba letniskowych) które wyłoniły się za lasem. Szlak skręca w prawo i zatacza łuk. Idąc tak od zakrętu ponad 30min w górę wchodzimy na dużą polanę ze starą murowaną kapliczką na jej początku i kolejną na skraju po drugiej stronie. Za nią wspinamy się stromą kamienistą drogą aż do rozwidlenia na którym odbijemy w prawo. Tym razem łagodnie, ścieżką idziemy jakieś 10min do skrzyżowania z czerwonym szlakiem na Wielkiej Cisowej. Stąd widać już schronisko na Błatniej i poniżej Rancho Błatnia. Po 15min siedzimy już w schronisku na kawce przywitani przez świnkę morską. Na powrót wybraliśmy szlak czerwony prowadzący przez Łazek do Jaworza Nałęża, jednak tam nie dotrzemy. Mijając Wielką Cisową ,Mały Cisowy przed szczytem zwanym Czupel (nie mylić z tym w Beskidzie Małym) odbija w lewo Szlak Myśliwski którym schodzimy do Brennej.Jednak będąc tak blisko Czupla postanowiliśmy go zaliczyć. Trudno szukać na nim tabliczki. Między drzewami znajduje się słupek geodezyjny a obok kapliczka i ławeczka na której widnieje napis: Czupel 736 M. Powrót do Szlaku Myśliwskiego. Schodzimy momentami stromo w dół mijając kamieniołom po lewej, jednak ze szlaku niewidoczny. Po drodze spotkaliśmy salamandrę leniwie przecinającą szlak. Dotarliśmy do skrzyżowania z asfaltową drogą. Poszliśmy w lewo zobaczyć Dworek Myśliwski i Kapliczkę Św. Huberta do których niestety nie można było wejść a jest co podziwiać. Powrót do Brennej już asfaltem. Na dole przy głównej drodze można skorzystać z busa my jednak poszliśmy wzdłuż rzeki do parkingu. Trasa łatwa i przyjemna choć czasem bywały ostre podejścia i zejścia. Długość trasy liczy około 16km a nam z wszystkimi przystankami i w żółwim tempem zajęła ponad 5godz.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Szczyrk
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Szczyrk

Mapa turystyczna „Szczyrk” obejmuje swoim obszarem gminę Szczyrk, a także częściowo sąsiadujące miejscowości m.in. wschodnią część Brennej, Buczkowice.

Mapa prezentuje szlaki turystyczne z czasami przejść, ścieżki spacerowe i dydaktyczno-przyrodnicze, trasy rowerowe, szlaki konne i narciarskie. Zaznaczone są tu również atrakcje turystyczne, punkty widokowe, schroniska i inne obiekty noclegowe, a także pozostałe informacje niezbędne turyście podczas wędrówek górskich. Mapa zawiera również wyciągi narciarskie wraz z trasami zjazdowymi. Sprawdzi się we wszystkich 4 porach roku!

Ustroń i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ustroń i okolice

Mapa turystyczna Ustroń i okolice obejmuje swoim obszarem gminę Ustroń, a także częściowo sąsiadujące miejscowości m.in. Górki Wielkie, Górki Małe, zachodnią część Brennej, północną część Wisły i Nydka (Republika Czeska) oraz wschodnią część gminy Goleszów.

Mapa prezentuje szlaki turystyczne z czasami przejść, ścieżki spacerowe i dydaktyczno-przyrodnicze, trasy rowerowe, szlaki konne i narciarskie. Zaznaczone są tu również atrakcje turystyczne, punkty widokowe, schroniska i inne obiekty noclegowe, a także pozostałe informacje niezbędne turyście podczas wędrówek górskich.

 

Wokół Skrzycznego - Beskid Śląski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wokół Skrzycznego - Beskid Śląski

Mapa z zaznaczonymi m.in. zabytkami, noclegami, bazą gastronomiczną, basenami, wyciągami narciarskimi. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych, łącznie z kilometrażem, przy szlakach pieszych podano również orientacyjny czas przejścia, co pozwala łatwiej zaplanować wycieczkę. W miejscowościach podano nazwy ulic. Ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy warstwic o cięciu co 20 m oraz cieniowania. Mapa posiada siatkę geograficzną opartą na elipsoidzie WGS 84, stosowaną w nawigacji.

Rok wydania: 2017

Beskid Śląski - dla wymagających
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski - dla wymagających

Mapa obejmuje obszar bardzo popularnego i często odwiedzanego zakątka Beskidów, jakim jest Beskid Śląski. Zasięg Beskidu Śląskiego mapy wyznacza tereny od Skoczowa i Bielska-Białej na północy po Jaworzynkę i Zwardoń na południu oraz Węgierską Górę na wschodzie i Ustroń na zachodzie. Położone na tym obszarze Ustroń, Wisła i Szczyrk należą do największych ośrodków turystyczno-wypoczynkowych w polskich górach. Zimą narciarze mają tu do dyspozycji kilkadziesiąt wyciągów narciarskich i dobrze przygotowane trasy zjazdowe. Bardzo popularna jest też turystyka piesza i rowerowa. Beskid Śląski to góry o dużych wysokościach względnych, jednak dobrze poznane i zagospodarowane. Posiadają rozbudowaną sieć dróg i szlaków turystycznych, bardzo dobrą bazę noclegową, w tym wiele schronisk górskich. Mapa przedstawia m.in. rzeźbę terenu, sieć dróg (w tym nazw ulic), zabudowę, a także treści turystyczne – szlaki turystyczne, bazę noclegową i gastronomiczną, atrakcje turystycznye i inne elementy. Rekomendujemy ją do uprawiania różnych form turystyki, także dla osób zmotoryzowanych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2022

Beskid Śląski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski

Mapa Beskidu Śląskiego obejmuje tereny od Skoczowa i Bielska-Białej na północy po Worek Raczański na południu oraz Żywiec na wschodzie i Jabłonków (Czechy) na zachodzie. Beskid Śląski to góry o dużych wysokościach względnych, jednak dobrze poznane i gęsto zaludnione. Posiadają rozbudowaną sieć dróg i szlaków turystycznych, bardzo dobrą bazę noclegową, w tym wiele schronisk górskich. Położone na tym obszarze Ustroń, Wisła i Szczyrk należą do największych ośrodków turystyczno-wypoczynkowych w polskich górach. Na odwrocie znajduje się obszerny informator krajoznawczo-turystyczny, zawierający podstawowe informacje o regionie. Opis wzbogacony jest kolorowymi zdjęciami. Dodatkowo znajdują się tu plany centrów miast: Bielsko-Biała, Brenna, Istebna, Szczyrk, Ustroń, Wisła. Mapa polecana jest do uprawiania różnych form turystyki, jak również dla osób zmotoryzowanych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020

Beskid Śląski i Beskid Żywiecki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski i Beskid Żywiecki

Praktyczna mapa turystyczna Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego. Obejmuje swym zasięgiem tereny od Makowa Podhalańskiego na wschodzie po Skoczów na zachodzie oraz od Bielska-Białej na północy po czeskie i słowackie pogranicze na południu. Mapa zawiera aktualne informacje turystyczne i topograficzne tych terenów - siatkę szlaków turystycznych (długość odcinków, czasy przejścia, przewyższenia), infrastrukturę (noclegi, punkty gastronomiczne i inne), wszelkie atrakcje - wyciągi, zabytki, kąpieliska. Rok wydania: 2023