category-icon

Błędne Skały w zimowej szacie

18 km
5 h 41 min
331 m
Karłów

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2012-01-08
Karłów
category-icon
18 km
331 m
410 m
Średni
5 h 41 min
5.8/6
W Radkowie plucha , a w Karłowie tylko 9km od Radkowa spadło prawie pół metra śniegu. Bajkowy krajobraz , lekki mrozik. Idealna pogoda na mały wypad w góry. Zaraz za Karłowem skręcamy na zielony szlak. Szlakowskaz informuje ,że do Błędnych Skał jest ponad godzina. Szlak jest nie przetarty , śnieg miejscami sięga kolan, będzie więc cięzko. Dodatkowo wieje wiatr. Idziemy około kilometra. Z minuty na minutę jest tylko trudniej. Brniemy w śniegu. W pewnym momencie buty zapadają się w błocie, no cóż decyzja , wracamy do drogi głównej w kierunku Kudowy Zdroju. Drogą tą udajemy się w kierunku drogi dojazdowej do Błędnych Skał. O tej porze jest ona zamknięta , ale przynajmniej nie wpadniemy w błoto. Po drodze spotykamy chyba dwudziestoosobową grupę młodzieży z opolskiego , chyba z Nysy. Szykują się do drogi. Profesjonalnie ubrani , widać ,że nie pierwszy raz w górach. Chwilę gawędzimy i ruszamy dalej. Po około 3 kilometrach znajdujemy parking i drogę dojazdową do Błędnych Skał. W okresie letnim ruch samochodów odbywa się tu wahadłowo , teraz jednak szlabany opuszczone , droga zasypana a na budynku poboru opłat ostrzeżenie – wejście na własną odpowiedzialność. Ruszamy ochoczo w dalszą drogę . Szlak nie przetarty , ciężko się idzie ale pod nagami dość twardo. Po około 45 minutach na węźle szlaków znajdujemy jakiś ślad , ktoś szedł ta droga z kijami. Idziemy po tych śladach. Po upływie około półtorej godziny dochodzimy do szlabanu i głównej drogi w Czermnej Bukowina. Rzut oka na mapę , minęliśmy Błędne skały. Teraz trzeba podejść około kilometra w górę miejscowości i skręcić na szlak w kierunku Błędnych Skał. Bez trudu odnajdujemy szlak. Znowu brniemy w śniegu. Dodatkowo droga pnie się niemiłosiernie w górę a ułatwiające podejście w lecie schody teraz stanowią nie lada problem. Walczymy ze śniegiem , wiatrem , wysokością i własną słabością . Nagroda są przepiękne widoki i widok wejścia w Błędne Skały. Przed brama wejściową zatrzymujemy się na mały posiłek. Jest zimno jak diabli , gorąca herbata i kanapki smakują jak w wytwornej restauracji. Chwila odpoczynku i decyzja, ruszamy w Błędne Skały, oczywiście na własna odpowiedzialność. Nikogo nie namawiam do takiego przejścia , ale ja bym tam chętnie wrócił. Trudno opisać wrażenia ale zdjęcia oddają ten klimat. W Błędnych Skałach zataczamy koło i wychodzimy w miejscu gdzie jedliśmy posiłek. Zamierzamy udać się w kierunku Karłowa. Jaka wielka jest nasza radość gdy oczom naszym ukazuje się 20 osobowa grupa , którą spotkaliśmy w Karłowie. Mamy pieknie przetartą trasę . Po drodze spotykamy wielu turystów , tych „prawdziwych” i tych niedzielnych . Warto było odwiedzić to miejsce właśnie teraz , cisza , nie spotykany nastrój rekompensują trudy wyprawy.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Góry Stołowe
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Stołowe

Mapa turystyczna Gór Stołowych w skali 1:30 000, zaktualizowana w terenie. Na mapie oznaczono czasy przejść. Znajdziemy tu szlaki turystyczne, rowerowe i piesze oraz najważniejsze informacje o charakterze turystycznym, a także informacje praktyczne. Rok wydania 2021

Góry Stołowe
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Stołowe

Mapa turystyczna Gór Stołowych przedstawia niezwykle malowniczy zakątek SUdetów. Góry Stołowe położone są w Sudetach Środkowych, na styku z Sudetami Wschodnimi. Mapa przedstawia obszar zamknięty na zachodzie przez czeski Hronov, na południu Duszniki-Zdrój, na wschodzie Szalejów Górny oraz na północy Police. Na mapie również czeskie Góry Stołowe: Adršpašsko-teplické skály i Broumovské stěny. Rok wydania 2023

Broumowskie Ściany i Adršpašskoteplické skály
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Broumowskie Ściany i Adršpašskoteplické skály

Mapa obejmuje bardzo atrakcyjną turystycznie czeską część Gór Stołowych. Podobnie jak w polskiej części masywu, także ten region obfituje w przeróżne ciekawe formacje skalne. Ciekawym szczytem Broumowskich Ścian jest leżąca nieopodal Koruna z punktem widokowym i interesującymi formacjami skalnymi na szczycie, natomiast za największą atrakcję uchodzi góra Hvězda (674 m n.p.m.), na której szczycie, na skalnej krawędzi, znajduje się barokowa kaplica Matki Boskiej Śnieżnej, wykonana z piaskowca ciosowego (zbudowana na podstawie pięcioramiennej gwiazdy). Miasta skalne znajdujące się w Adršpašskoteplickich skálach są jednym z najbardziej znanych piaskowcowych terenów wspinaczkowych na świecie. Między labiryntami form skalnych przebiega płatna trasa turystyczna niewymagająca żadnej wprawy przy chodzeniu po górach, składająca się z wygodnych schodków, poręczy, drabin i miejscami sztucznie wybudowanych chodników i platform. W pobliżu znajduje się też Teplickie Skalne Miasto – nieco mniej znane od Adršpašskoteplickich skál, lecz rozleglejsze, wyższe i bardziej dzikie.

Rok wydania: 2016/2017

 

Mapa tras Strefy MTB Sudety
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mapa tras Strefy MTB Sudety

Mapa przedstawia zbiór 26 górskich tras Strefy MTB Sudety, w tym tras singletrack, enduro i torów pumptrack, wiodących po terenach Gór Sowich, Suchych oraz Kamiennych. Dodatkowo na mapie zaznaczono punkty dostępu do tras Strefy, serwisy i myjnie rowerowe oraz certyfikowane punkty noclegowe i gastronomiczne Strefy MTB.

Mapa tras rowerowych MTB swym zasięgiem obejmuje obszar od Boguszowa-Gorców na północnym zachodzie, po Bardo na południowym wschodzie. Ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy warstwic o cięciu co 20 m.

Rok wydania: 2018

Góry Orlickie i PN Gór Stołowych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Orlickie i PN Gór Stołowych

Położone na granicy polsko-czeskiej Góry Orlickie to najwyższy masyw Sudetów Środkowych (najwyższy szczyt – Wielka Desztna (Velká Deštná), 1115 m n.p.m.). Większość masywu znajduje się w Czechach. Po polskiej stronie główne centra turystyczne to Duszniki-Zdrój (baza wypadowa w przyległe pasma) oraz wieś Zieleniec - znany ośrodek narciarski. Mapa obejmuje także polską część Gór Stołowych, pasma górskiego znanego z wyjątkowych formacji skalnych.

Rok aktualizacji: 2016/2017

Ziemia Kłodzka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Kłodzka

Ziemi Kłodzkiej - historycznej krainy (teren dawnego hrabstwa kłodzkiego) obejmującej Kotlinę Kłodzką i otaczające ją tereny górskie: Góry Stołowe, Góry Sowie, Góry Bardzkie, Góry Złote, Góry Bialskie, Masyw Śnieżnika, Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie. Zasięg mapy wyznaczają od wschodu Złoty Stok i Javornik po czeskiej stronie, od zachodu Kudowa-Zdrój, Nachod, Police, Teplice (zatem praktycznie całe Góry Stołowe) po czeskiej stronie. Od północy zasięg wyznaczają: Ząbkowice Śląskie i Srebrna Góra, od południa obrzeża miasta Zamberk po czeskiej stronie. Rok wydania: 2021