category-icon

Blue Velo odcinek Gryfino -Trzcińsko-Zdrój

46 km
4 h 38 min
113 m
Gryfino, Banie, Trzcińsko-Zdrój

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2018-10-19
Gryfino, Banie, Trzcińsko-Zdrój
category-icon
46 km
113 m
53 m
4 h 38 min
5.2/6
Trasa rowerowa z Gryfina do Trzcińska-Zdroju licząca ok. 46km stanowi jeden z etapów będącego obecnie w budowie międzywojewódzkiego szlaku Blue Velo prowadzącego z północnej części województwa zachodniopomorskiego, gdzie w miejscowości Międzyzdroje łączy się z nadmorską trasą rowerową EuroVelo10, w kierunku granicy z Czechami. W terenie przyporządkowany jej został numer 3.
Odcinek Gryfino - Trzcińsko-Zdrój jest obecnie jedynym ukończonym dłuższym fragmentem tej trasy. W ramach prac nad realizacją odcinka wybudowano ok. 11km nowych dróg rowerowych, a te już istniejące, wykonane m.in. przez Gminę Banie, zostały oznakowane i włączone do sieci tras.
Na większości odcinka trasa poprowadzona została śladem starych nasypów kolejowych, częściowo również drogami o niewielkim natężeniu ruchu lub dedykowaną infrastrukturą rowerową czy drogami leśnymi.
Trasa w większości posiada nawierzchnię bitumiczną. Krótkie jej fragmenty, głównie odcinki leśne, wykonane zostały z kruszywa, niektóre z betonowej kostki.
Poziom trudności pokonania trasy jest zróżnicowany, bardziej wymagający na na wyjeździe z Gryfina na południe, gdzie występują dłuższe przewyższenia. Z kolei znacznie łatwiej jedzie się na odcinkach kolejowych.

Początek odcinka znajduje się przy przejściu granicznym w Gryfinie. W samym mieście trasa przebiega w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej, co ułatwia zaplanowanie podróży. Podążając dalej na południe, będziemy przemieszczać się wzdłuż dopływu Odry – rzeki Tywy i jezior rynnowych, takich jak jezioro Wełtyńskie, w okolicy którego występują ośrodki wypoczynkowe, pola namiotowe i gospodarstwa agroturystyczne.

Wzdłuż rzeki Tywa napotkamy pozostałości po urządzeniach piętrzących, niegdyś napędzających młyny, obecnie służących do zaopatrywania w wodę okoliczne stawy. Część z nich działa obecnie jako niewielkie elektrownie. Jedną z nich można odnaleźć na trasie Lubanowo – Trzaski.

W Baniewicach zlokalizowana jest największa w województwie zachodniopomorskim winnica, założona przez znanego artystę Grzegorza Turnaua, jego rodzinę oraz przyjaciół.
W Swobnicy obejrzeć można ruiny XIV-wiecznego zamku zakonu joannitów, w którym, po wielu latach zaniedbań, odrestaurowano średniowieczną wieżę obronną z rozległym widokiem na okolicę.

Ostatnim punktem na trasie przejazdu jest miejscowość Trzcińsko-Zdrój. W XIV w. w jej okolicy odkryto podkładu torfu borowinowego, dzięki czemu miejscowość zyskała ówcześnie status uzdrowiska. Do dnia dzisiejszego zachowało się wiele zabytków, w tym średniowieczne mury miejskie, które od 2012 roku są sukcesywnie remontowane.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Ziemia Lubuska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Lubuska

Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.

Miejscowości na trasie