Bocheński Szlak Solny i Via Regia Antiqua

Dodano 30 kwietnia 2024 przez plik GPX
Bocheński Szlak Solny i Via Regia Antiqua
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

346508
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 55,5 km
  • Przewyższenie: 103,4 m
  • Suma podejść: 304,2 m
  • Suma zejść: 292 m
  • Data: 12 kwietnia 2024
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Bochnia
1810047
Kopalnia Soli Bochnia
Bocheńska kopalnia powstała w połowie XIII wieku, co czyni ją jednym z najstarszych tego typu obiektów na świecie. Sól wydobywano w niej do 1990 roku. Dziś Kopalnia Soli Bochnia to fascynujący kompleks podziemnych korytarzy i komór, które są dostępne do zwiedzania. Wnętrze kopalni zdobią różnorodne formy solne i rzeźby wykonane przez górników. Do unikalnych atrakcji należy przeprawa łodzią przez jedną z zalanych solanką komnat.
Zachowane do dziś szyby Campi, Sutoris i Trinitatis umożliwiają funkcjonowanie kopalni i obsługę ruchu turystycznego. Lokalizacje dawnych, zlikwidowanych szybów (m.in. Gazaris, Floris, Kożuszka, Herman, Wielki, Wojewodzia Góra, Targ, Regis) zostały oznaczone w przestrzeni miejskiej kopalnianymi wagonikami.
1810048
Planty Salinarne w Bochni
Park miejski w Bochni, zwany Plantami Salinarnymi, jest dziełem XIX-wiecznego botanika i architekta krajobrazu Karola Bauera. Powstał na miejscu placu, na którym niegdyś odbywał się handel solą. Znajdziemy tutaj altanę dla orkiestry, tężnię solankową oraz zaułek św. Mikołaja.
1810049
Via Regia Antiqua
Fragment dawnego traktu handlowego łączącego Ruś i Węgry z Krakowem i dalej z Bałtykiem, będący częścią Bursztynowego Szlaku oraz Drogi św. Jakuba, zwany dziś także Górnym Gościńcem. To malownicza trasa rowerowo-spacerowa, prowadząca z Bochni przez Łapczycę do Chełmu. Po drodze miniemy zabytkowe kościoły w Łapczycy i Chełmie, średniowieczne grodziska, a także liczne punkty widokowe z panoramą Beskidu Wyspowego i Puszczy Niepołomickiej.
1810050
Kościół św. Anny w Łapczycy
Kościół św. Anny w Łapczycy to neogotycka świątynia z 1933 roku, zbudowana według projektu Jana Sas-Zubrzyckiego, znanego architekta, projektanta wielu świątyń w Małopolsce. Kościół powstał w miejscu wcześniejszej drewnianej kaplicy św. Anny. Wnętrze świątyni, ozdobione polichromią, zachwyca unikatowymi detalami architektonicznymi. Drewniany ołtarz główny pochodzi z XVII wieku.
1810051
Grodzisko w Łapczycy
Pochodzące z IX lub X wieku pozostałości grodu obronnego, prawdopodobnie powstałego na miejscu wcześniejszej osady z VIII wieku, położone na wzgórzu nad doliną rzeki Raby. Co ciekawe, podczas wykopalisk archeologicznych znaleziono tu fragmenty naczyń ceramicznych, które mogły służyć do warzenia soli. Do dziś zachował się charakterystyczny wał ziemny, widoczny ze szlaku Via Regia Antiqua. Dojście do niego wskazuje tablica informacyjna. Roztaczają się stąd malownicze widoki na okolicę.
1810052
Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Chełmie
Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela (dawny kościół zakonu bożogrobców) to zabytkowa barokowa świątynia z połowy XVIII wieku. Znajduje się na Małopolskim Szlaku Bożogrobców. Wewnątrz kościoła warto zwrócić uwagę na drewniany ołtarz główny z XVIII wieku oraz zabytkowe elementy wyposażenia, wśród nich na kamienną chrzcielnicę z przełomu XVI i XVII wieku. Przy kościele utworzono muzeum, mieszczące się w dwóch salach w budynku parafialnym i dzwonnicy. Ekspozycja obejmuje archiwalne dokumenty, księgi parafialne, wyroby złotnicze i kolekcję zabytkowych ornatów.
1810053
Galeria Chełm
Galeria sztuki działająca od 2004 roku we wsi Chełm, w dawnym budynku szkoły. Stanowi miejsce spotkań zarówno profesjonalnych artystów, jak i amatorów sztuki. Malowniczo położona na wzgórzu nad Rabą, przy historycznym szlaku Via Regia Antiqua, przyciąga różnorodnymi wydarzeniami kulturalnymi. Odbywają się tu nie tylko wystawy i plenery malarskie, lecz także koncerty i spektakle.
1810054
Ośrodek Rekreacyjny „Dolina Raby”
Kompleks wypoczynkowo-rekreacyjny położony nad rzeką Rabą, na obrzeżach miejscowości Kłaj. Jest tu kąpielisko z piaszczystą plażą, wypożyczalnią sprzętu pływającego i drewnianymi pomostami spacerowymi nad wodą. Dla miłośników aktywnego wypoczynku przygotowano siłownię zewnętrzną i ściankę wspinaczkową, a dla dzieci plac zabaw i miasteczko rowerowe. Są tu także parki tematyczne – naukowy i sensoryczny.
1810055
Opactwo ss. Benedyktynek w Staniątkach
Opactwo w Staniątkach to ważny zabytek architektury sakralnej i unikalny punkt na mapie polskiego dziedzictwa kulturowego. Założony około 1228 roku klasztor jest najstarszym żeńskim klasztorem benedyktyńskim w Polsce, a przyklasztorny wczesnogotycki kościół to najstarsza świątynia halowa w naszym kraju. Opactwo przetrwało liczne pożary i zniszczenia, a jego obecna barokowa bryła pochodzi z XVII wieku. Wnętrze kościoła zachwyca bogactwem barokowych detali i malowideł. Opactwo jest także celem pielgrzymek, zwłaszcza do cudownego obrazu Matki Bożej Bolesnej.
Wycieczkę zaczynamy od krótkiej podroży koleją, korzystając z lokalizacji Galerii Krakowskiej przy dworcu PKP Kraków Główny. Wysiadamy w Bochni, gdzie zaczynamy poszukiwania śladów wydobycia soli w najstarszej kopalni soli na ziemiach polskich. 
Pomoże nam w tym NaCl Bocheński Szlak Solny „Na świecie” im. św. Kingi, który odkryje przed nami obecne i historyczne lokalizacje szybów, zamku żupnego, warzelni soli i budynków administracyjnych kopalni. Szyby, które przetrwały do dzisiaj – Campi, Sutoris i Trinitatis – zapewniają bezpieczne funkcjonowanie kopalni oraz obsługę ruchu turystycznego. 
Z Bochni jedziemy grzbietem wzniesienia przez Łapczycę i Moszczenicę do Chełmu. Prowadzi tędy fragment Bursztynowego Szlaku – Via Regia Antiqua. Roztaczają się z niego cudne widoki na Pogórze Wiśnickie, doliny rzek Raby i Wisły oraz Puszczę Niepołomicką. Warto zrobić sobie krótki postój w jednym z parków tematycznych lub nad wodą w ośrodku Dolina Raby. 
Kolejne kilometry pokonujemy bocznymi drogami przez miejscowości położone na skraju Puszczy Niepołomickiej. W Staniątkach obowiązkowo trzeba zajrzeć do opactwa ss. Benedyktynek. 
Ostatni etap wycieczki to Wiślana Trasa Rowerowa, którą docieramy do centrum Krakowa. Koniec trasy znajduje się przy Galerii Krakowskiej.
Trasę poleca

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Wyspowy
Beskid Wyspowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta