category-icon

Bochnia - Rajbrot - Bochnia

82 km
879 m
Polska, małopolskie, Bochnia, powiat bocheński
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2024-09-20
Polska, małopolskie, Bochnia, powiat bocheński
category-icon
82 km
879 m
880 m
6/6
W przeszłości już kilkakrotnie odbywałem wycieczki w okolicach Bochni, Nowego Wiśnicza i Lipnicy Murowanej jednak lektura przewodnika „Pogórskim Traktem” autorstwa Eweliny Mocior skłoniła mnie do kolejnej wycieczki, tym razem tematycznej a jej motywem była legenda związana z Wiśnickimi Kolumnami lub Kolumnami Lotników. Według legendy kolumny te oznaczają miejsca upadku tureckich jeńców po ucieczce z zamku w Wiśniczu na skonstruowanych potajemnie skrzydłach. Przy planowaniu trasy napotkałem problem bo jeńców według legendy miało być sześciu a Wiśnickich Kolumn doliczyłem się, w zależności od źródeł, tylko pięciu (w Bochni, Olchawie, Nowym Wiśniczu, Łomnej i Lipnicy Górnej). Nie zraziłem się tym tylko ująłem te pięć kolumn w planie wycieczki a do nich dodałem także Kolumnę Szwedzką w Kamionnej, kolumnę z posągiem św. Szymona w Lipnicy Murowanej i kolumnę z posągiem Kazimierza Wielkiego w Bochni. Do tych kolumn dodałem także Latarnię Umarłych w Nowym Wiśniczu stojącą przy Koryznówce, która wprawdzie kolumną nie jest ale w jednym ze źródeł, do których dotarłem, została ona postawiona na miejscu Kolumny Wiśnickiej, która obecnie stoi na Bukowcu w Łomnej. Jak już wspomniałem, kolumny były motywem przewodnim wycieczki jednak oprócz nich na trasie znajdowało się wiele innych interesujących obiektów skupionych w większych miejscowościach jak Bochnia, Nowy Wiśnicz czy Lipnica Murowana czy rozrzuconych pojedynczo w pobliskich wioskach. Plan wycieczki był bardzo ambitny jednak wszystko co sobie zaplanowałem to zaliczyłem. Wiązało się to jednak ze sporym wysiłkiem albowiem teren po którym odbywała się wycieczka był bardzo pofałdowany i obfitował w niezliczone podjazdy i zjazdy, w tym wiele stromych i długich. W czasie wycieczki poruszałem się głównie drogami publicznymi asfaltowymi o w miarę małym natężeniu ruchu pojazdów. Na dobrą sprawę większy ruch panował tylko w Bochni i na odcinku między Kopalinami a Nowym Wiśniczem. Z gruntowej drogi korzystałem w zasadzie tylko na odcinku od skrzyżowania w Łomnej przy kolumnie na Bukowcu a Rezerwatem „Kamienny Grzyb” w Połomie Dużym ale warto było bo droga ta była całkiem niezła (na części kładziony będzie akurat asfalt) a Kamienny Grzyb wart był nadłożenia drogi i zobaczenia.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Puszcza Niepołomicka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Puszcza Niepołomicka

Mapa Puszczy Niepomickiej przedstawia rozległy kompleks leśny położony na wschód od Krakowa, w widłach Wisły i Raby. Zasięg mapy wyznaczają: Wawrzeńczyce na północy, Kraków na zachodzie i Bochnia na południowym wschodzie. Jest to jeden z popularniejszych regionów rekreacyjnych w pobliżu Krakowa.

Puszcza Niepołomicka, nazywana „zielonymi płucami Krakowa”, jest doskonałym miejscem do aktywnego wypoczynku i spędzania wolnego czasu. To atrakcyjny obszar spacerów i wycieczek rowerowych. Latem można skorzystać z kąpieliska na obrzeżach lasu w Zabierzowie Bocheńskim. Zimą warto wybrać się tu na narty biegowe. Godna uwagi jest historia Puszczy. Było to jedno z ulubionych miejsc polowań polskich władców od Kazimierza Wielkiego przez Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego. Świadectwem tamtych czasów są Niepołomice i ufundowany w XIV wieku zamek królewski.

Wydanie 5, 2017

Beskid Wyspowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Wyspowy

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy ogranicza ją Brzesko i Bochnia, na południu Rabka i Stary Sącz, na zachodzie - Jordanów, a na wschodzie - Nowy Sącz. To świetna alternatywa dla mapy drukowanej. Rok wydania: 2023

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie