Wędrówkę zaczynamy od podróży koleją. Odcinek 327km z Rzepina do Wierzchucina pokonaliśmy w 7 godzin. Wymęczeni podróżą, dziarsko przepedałowaliśmy do Wierzchlasu, gdzie zobaczyliśmy Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego. Jest to najstarszy rezerwat w Polsce i drugi pod tym względem w Europie stanowiący największe w Polsce naturalne stanowisko cisa (Taxus baccata L.). Wśród drzewostanów mieszanych (sosna, dąb, lipa, klon, brzoza, jesion, olcha) rośnie tu na piaszczystych glebach ok. 4 tys. kilkusetletnich okazów. W latach 1926 – 1935 w “świętym Gaju” przebywał często L. Wyczółkowski rysując kredą litograficzną ponad 100 portretów sędziwych cisów (m.in. “Chrobrego” o średnicy 2,5 m) i sosen. Współrzędne: 53 30.898 E 018 07.022.
Następnego dnia, już z Tucholi, kierujemy się w stronę kolejnych rezerwatów Borów Tucholskich. Po drodze skręcamy do Wymysłowa, gdzie odwiedzamy Muzeum Indian Północnoamerykańskich imienia Sat-Okha prowadzone przez jego przyjaciela, pana Jana Kłodzińskiego. Niezwykła historia Sat-Okha ma swój początek w 1905 r. Zesłana przez carskie władze na Sybir polska nauczycielka Stanisława Supłatowicz zbiegła wraz z grupą innych zesłańców i przez cieśninę Beringa dotarła do Kanady. Zziębniętą, wycieńczoną Polką zaopiekowali się Indianie ze szczepu Schawnee. Wkrótce została żoną wodza Wysokiego Orła i otrzymała nowe imię: Biały Obłok. W 1937 r. wraz z najmłodszym synem Sat Okhiem (Długie Pióro) postanowiła odwiedzić swą wolną już ojczyznę. W Polsce zatrzymał ich wybuch wojny. Niespełna 18-letni Sat Okh, który przyjął polskie imię i nazwisko matki: Stanisław Supłatowicz, zaangażował się w walkę z najeźdźcą. Po wojnie jak wielu AK-owców był represjonowany. Wychowany w kanadyjskiej puszczy, Stanisław Supłatowicz tęsknił za swymi braćmi ze szczepu Shawnee. W Kanadzie mieszkało jego starsze rodzeństwo. W tamtych trudnych czasach jedną z nielicznych możliwości odbywania międzykontynentalnych podróży dawał marynarski fach. Właśnie na pokładzie polskiego transatlantyka "Stefan Batory" Sat Okh poznał wielbiciela i zapalonego czytelnika swych książek Jana Kłodzińskiego. Panowie zaprzyjaźnili się. Po powrocie pana Jana z Ameryki do rodzinnego gospodarstwa w Wymysłowie w Borach Tucholskich Sat Okh był jego częstym gościem. Przyjeżdżał na organizowane tu zloty indiańskie, chętnie opowiadał o kulturze swych braci. Mimo podeszłego wieku zachował sprawność młodego człowieka, nurkował w wodach Brdy, świetnie jeździł konno. Kiedy w 2000 r. poszukiwał miejsca do przechowania zgromadzonych przez siebie pamiątek materialnej kultury Indian, pan Jan udostępnił mu nieużywany i marniejący budynek do hipoterapii. Pośrodku stanęło tipi, a na ścianach rotundy zawisły intrygujące eksponaty przywiezione z Kanady.
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wda - część północna
Mapa przedstawia szlak kajakowy rzeką Wdą od miejscowości Śluza do Klanin. Na mapie zaznaczono kilometraż rzeki oraz obiekty istotne dla kajakarza takie jak miejsca niebezpieczne, przeszkody na trasie spływu, pola biwakowe. Mapa jest zorientowana zgodnie z kierunkiem płynięcia.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Brda - cz. północna
Mapa Brda przedstawia szlak kajakowy rzeką Brdą, od Nowej Brdy do Tucholskiego PK. Na mapie zaznaczono kilometraż rzeki oraz obiekty istotne dla kajakarza takie jak miejsca niebezpieczne, przeszkody na trasie spływu, pola biwakowe.
Mapa jest zorientowana zgodnie z kierunkiem płynięcia.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wdzydzki Park Krajobrazowy i Zaborski Park Krajobrazowy
Mapa Parków Krajobrazowych Wdzydzkiego i Zaborskiego. Na mapie zaznaczono przebieg szlaków pieszych, rowerowych, konnych i kajakowych. Przy szlakach uwzględniono kilometraż. Na mapie znajdziemy położenie punktów noclegowych i gastronomicznych. Rok wydania: 2020
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Brda - cz. południowa
Mapa Brda przedstawia szlak kajakowy rzeką Brdą, od Tucholi do Bydgoszczy. Na mapie zaznaczono kilometraż rzeki oraz obiekty istotne dla kajakarza takie jak miejsca niebezpieczne, przeszkody na trasie spływu, pola biwakowe.
Mapa jest zorientowana zgodnie z kierunkiem płynięcia.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tucholski Park Krajobrazowy
Mapa "Tucholski Park Krajobrazowy" obejmuje swym zasięgiem olbrzymi kompleks leśny pomiędzy Czerskiem, Tucholą a autostradą A1. Doskonale nadaje się na piesze i rowerowe wędrówki po tych interesujących terenach. Możemy tu odkryć m.in. akwedukt w Fojutowie, dawny gród w Raciążu, czy odbyć arcyciekawą wędrówkę wzdłuż przepięknej Brdy.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Nadleśnictwo Lipusz
Publikacja z serii map "leśnych" Wydawnictwa Eko-Kapio. Nadleśnictwo zadbało o to, żeby przy tym stopniu szczegółowości (skala 1:50 000) umieścić na mapie wszelkie możliwe trasy turystyczne (szlaki piesze, rowerowe, Nordic Walking, kajakowe), które stanowią świetną inspirację do wyruszenia na wędrówkę. Ponadto zaznaczono liczne ciekawostki turystyczno-krajoznawcze, np. widoczne nasypy po budowanej i nieukończonej autostradzie "Berlince" oraz granica polsko-niemiecka z 1939 r.