category-icon

Bukowiec - Polanki, parking

12 km
515 m
Bukowiec

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2019-10-12
Bukowiec
category-icon
12 km
515 m
464 m
Średni
3.4/6
Niedługa trasa, pozwalająca dotrzeć na punkt widokowy na Korbani. Zaczęliśmy przy kościele w Bukowcu, po przygotowaniu ruszyliśmy za znakami czerwonej ścieżki przyrodniczej, za kościół.Znaczna część trasy prowadziła tą ścieżką, która w zasadzie była dość dobrze znakowana. Szliśmy wpierw polami, powoli podchodząc pod niewielkie wzniesienia. Teren był otwarty więc można było podziwiać widoki.Po niecałym kilometrze dotarliśmy do skrzyżowania którym biegł zarazem zielony szlak turystyczny. Skręciliśmy w prawo i szliśmy szlakiem i ścieżką aż do ich rozejścia po około 1,5 km. Weszliśmy zgodnie ze znakami czerwonymi w lewo, szlak biegł prosto. Rozpoczęliśmy niezbyt wymagające podejście zboczem Kamienia. Przecięliśmy niebawem szeroka drogę leśną i dalej, już ostrzej zaczęliśmy podchodzić pod Czerewnię. Droga lekko wykręcała, była dość przyjemna do wchodzenia. Dotarliśmy w końcu do skrzyżowania z drogowskazami i dochodzącą zielona ścieżką przyrodniczą. Tu poszliśmy w prawo, był to ostatni etap podejścia na Korbanię (894 m). Na szczycie była wieża widokowa i schron turystyczny, a także wiaty. Skorzystaliśmy więc - obejrzeliśmy widoki i zatrzymaliśmy się na dłuższy odpoczynek. Ze szczytu poszliśmy zgodnie ze znakami zielonej ścieżki przyrodniczej na południe. Droga przyjemnie sprowadzała nas niżej, wykręcając co jakiś czas i przecinając potoki. Było tu też kilka mniejszych podejść, a za ostatnim z nich dotarliśmy do kolejnej wiaty w pobliżu Przełęczy Hyrcza. I znów odpoczęliśmy chwilkę. Ruszyliśmy w końcu i zeszliśmy, mijając cmentarz, do Łopienki. Z lewej strony stała odbudowana cerkiew św. Paraskewy. Sporo sprzętów było dookoła - podesty, ławki... trwały przygotowania do odpusty, który miał się odbyć w niedzielę. Stąd najprostszą drogą poszliśmy do parkingu Polanki - idącą w lewo, doliną szeroką drogą. Po drodze minęliśmy jeszcze smolarzy i jedną wiatę, co chwila tez naszą trasę przecinała kolejna czerwonym kolorem znakowana ścieżka przyrodnicza. wędrówka zakończyła się na parkingu, gdzie czekał nasz autobus.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Jezioro Solińskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jezioro Solińskie

Mapa Gminy Solina wraz z Jeziorem Myczkowskim i Jeziorem Solińskim sztucznymi zbiornikami górskimi na Sanie i Solince. Mapa od Wydawnictwa Compass w skali 1:25 000. Na północy mapa sięga po Orlec, na zachodzie Berezkę, Terką na południu i Chrewt na wschodzie. Rok wydania 2023

Bieszczady - Cisna i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady - Cisna i okolice

Mapa Bieszczadów w okolicach Cisnej - miejscowość jest  wcentralnej części mapy. Na mapie znajdują się miejscowości: Jabłonki, Zatwarnica, Łopienka, Wetlina, Balnica. Znajdziemy tu trasy rowerowe, szlaki piesze i ścieżki przyrodniczo-edukacyjne. Podane są długości czasu przejść. Rok wydania 2022

Bieszczady - Bieszczadzki Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady - Bieszczadzki Park Narodowy

Mapa swym zasięgiem obejmuje obszar od Woli Michowskiej do Tarnawy Niżnej oraz od Worka Bieszczadzkiego do Jeziora Solińskiego. Są tu wszystkie połoniny: Wetlińska, Caryńska, Bukowska, Dźwinicka, Tarnica, Szeroki Wierch, Mała i Duża Rawka oraz Pasmo Jeleniowatego (obok Mucznego) z nowo wybudowaną wieżą widokową. Worek Bieszczadzki pokazano na osobnym kartoniku.  Pokazano tu wszystkie szlaki i ścieżki dydaktyczne z ich długościami i czasami przejść. Przy trasach rowerowych podano ich długości. Ponadto na mapie zaznaczono wszystkie informacje potrzebne turyście. 

Bieszczady
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady

Mapa Bieszczady zamyka się w granicach: Lesko i Ustrzyki Dolne na północy, Komańczę na zachodzie, granicę z Ukrainą na wschodzie. Na południu nowe wydanie zostało poszerzone o fragment Parku Narodowego Połoniny po stronie słowackiej. Obszar mapy obejmuje: Bieszczadzki Park Narodowy, Jezioro Solińskie i Myczkowieckie, Góry Sanocko-Turczańskie, fragment pogórzy (Bukowskie i Leskie) oraz najpopularniejsze miejscowości turystyczne: Ustrzyki Górne i Dolne, Wetlina, Cisna, Komańcza, Solina, Lesko.
Rok wydania 2023

Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie

Międzynarodowy Szlak Dziedzictwa Przyrodniczo-Kulturowego „Zielony Rower” – Greenway Karpaty Wschodnie

Mapa szlaku rowerowego uruchomionego w roku 2004 przez Grupą Partnerską „Zielone Bieszczady” - nieformalne trójsektorowe partnerstwo (organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, partnerzy biznesowi), powstałe w celu zrównoważonego rozwoju przygranicznych polsko-słowacko-ukraińskich.

Wyznakowano wówczas prawie 900 km szlaków po polskiej i słowackiej części obszaru wokół Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie” (utworzonego w latach 90. XX w. przez UNESCO na styku najcenniejszych przyrodniczo fragmentów Polski, Słowacji i Ukrainy).

Szlak „Zielony Rower” powstał zgodnie z filozofią greenways – wielofunkcyjnych, zielonych szlaków służących niezmotoryzowanym użytkownikom, prowadzących wzdłuż naturalnych korytarzy ekologicznych lub historycznych tras handlowych, które są zarządzane przez miejscowe społeczności w celu pobudzania zrównoważonego rozwoju i promocji zdrowego stylu życia. Zielone szlaki tworzą ramy dla realizacji lokalnych inicjatyw społecznych i projektów związanych z ochroną przyrody i krajobrazu, zachowaniem dziedzictwa kulturowego, turystyką przyjazną dla środowiska i zrównoważonym transportem.

Obecnie po stronie polskiej oznakowanie w terenie praktycznie przestało istnieć, a całe przedsięwzięcie wymaga modernizacji i rewitalizacji. Zadania tego podjęła się Fundacja Bieszczadzka. Prezentowane na mapie trasy, to nieoznakowane jeszcze propozycje nowych przebiegów Szlaku „Zielony Rower” GKW, które uwzględniają zmiany jakie zaszły po 20 latach, przede wszystkim kilkukrotnie bardziej intensywny ruch samochodowy. Są pomyślane tak, aby pokazać najatrakcyjniejsze przyrodniczo i kulturowo fragmenty Bieszczadów, w jak najmniejszym stopniu zagrażając bezpieczeństwu poruszających się po szlaku rowerzystów.

Mapa pokazuje również bardzo dobrze oznakowany ok. 50 km odcinek szlaku Zelený bicykel - Greenway Východné Karpaty na Słowacji - na obszarze Bukovskich Vrchów. Prezentuje też koncepcyjny przebieg szlaku Зелений велосипед Greenway Східні Карпати w ukraińskiej części Karpat Wschodnich.

Mapa w aplikacji powstała w ramach projektu Szlak "Zielony Rower" Greenway Karpaty Wschodnie – reaktywacja, realizowanego przez Fundację Bieszczadzką ze środków Narodowego Funduszu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach programu NOWE FIO na lata 2021-2030.

logotypy-aplikacja-zielony-rower.jpg

Bieszczady - mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady - mapa atrakcji turystycznych

Mapa Bieszczad zawiera całość tego rozległego masywu - od Komańczy na zachodzie po granicę z Ukrainą na wschodzie oraz od Birczy na północy po Przełęcz Użocką. Znaleźć na niej można wszystkie atrakcje turystyczne: przyrodnicze, historyczne czy sportowo-rekreacyjne. Opis kilkudziesięciu atrakcji został umieszczony na odwrocie mapy, a sama mapa wzbogacona o kolorowe ikony. Doskonała zarówno dla turystów zmotoryzowanych, jak i rowerowych. Służyć może również do uprawiania turystyki pieszej - zawarto na niej szlaki piesze. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2023