category-icon

Bystra Ławka i Skrajne Solisko z bonusem

17 km
10 h 35 min
1.5 km
Štrbské Pleso
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2015-07-11
Štrbské Pleso
category-icon
17 km
1469 m
1460 m
10 h 35 min
6/6
Trasa przebiega przez dwie malownicze doliny w Tatrach Wysokich po słowackiej stronie.

Wycieczkę zaczynamy w miejscowości Štrbské Pleso, gdzie parkujemy auto i kierujemy się ku północy, aby wejść na żółty szlak, którym będziemy kroczyć przez 3/4 wyprawy. Zanim wejdziemy w krótki las, przechodzimy asfaltową drogą pomiędzy licznymi barami, straganami, czy dwoma hotelami, a tuż przed nim po lewej stronie zlokalizowano skocznie narciarskie, na których niegdyś odbywały się zawody Pucharu Świata.
Krocząc wzdłuż Młynickiego Potoku docieramy do pięknego wodospadu Skok. Chwila przerwy, kilka zdjęć i ruszamy dalej, a po drodze napotykamy pierwsze łańcuchy. Kilkanaście metrów wspinaczki i naszym oczom ukazuje się pierwszy z kilku stawów w dolinie. Następnie docieramy do kolejnego jeziora, przy którym zaczerpujemy parę łyków powietrza.
Ostatni etap przed Bystrą Ławką dostarcza wielu emocji, a to dzięki coraz szerszej panoramie na Tatry Wysokie oraz przy końcówce krótką wspinaczką, przy której można wspomagać się łańcuchami.
Pierwszy cel osiągnięty, z przełęczy super widoki na obie doliny, a także Tatry Wysokie i Zachodnie. Poszarpane ściany Ławki idealnie pasują do zdjęć, które posłużą do weryfikacji Tatrzańskich Dwutysięczników. Czas schodzić z siodła i ustąpić miejsca innym.
A my po krótkim zejściu schodzimy ze szlaku, by zdobyć Furkot. Trasa krótka, jednak należy uważać na osuwające się kamienie i oczywiście mieć ciągle na uwadze, że żadne znaki nas nie prowadzą. Jednak pogoda i bardzo dobra widoczność pozwalają na postawienie stopy na szczycie, z którego możemy podziwiać szeroką panoramę Tatr oraz polskie szczyty z innej perspektywy.
Dłuższy odpoczynek, mnóstwo zdjęć i można wracać na szlak przez Dolinę Furkotną. Po drodze podziwiamy Grań Soliska oraz grań odchodzącą od Ostrej, a także kilka jezior.
Na wysokości ok 1700 m n.p.m. odbijamy na szlak niebieski, który doprowadzi nas do Chaty pod Soliskom, skąd udajemy się krótkim szlakiem czerwonym na Predné Solisko. Kolejne fotki do Dwutysięczników, podziwianie rozległej panoramy i powrót do chaty, z której pozostaje nam szybkie zejście niebieskim szlakiem do miasteczka. Przy skoczni odbijamy w lewo, aby trochę skrócić powrót do auta.

Trasa mimo, że krótka dostarczyła wielu wrażeń, a mięśnie nóg czuły mocne podejścia. Spojrzenie na Polskie Tatry z innej strony to ciekawa spraw, szczególnie, że dobrze widoczne są Giewont i Kasprowy.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Tatry
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry

Mapa Tatr polskich i Słowackich, na południu jej zasięg jest po Strbske Pleso. Na mapie zaznaczono szlaki piesze i rowerowe wraz z dokładnymi czasami przejść. Została ona zaktualizowana w terenie. Mapę wyświetlisz pozakupie w formie jednego z podkładów mapowych w aplikacji turystycznej Traseo. Rok wydania 2021

Tatry Polskie i Słowackie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry Polskie i Słowackie

Mapa Tatry Polskie i Słowackie wydawnictwa Compass swoim zasięgiem obejmuje obszar Tatr Wysokich, Bielskich i Zachodnich leżących po stronie zarówno polskiej jak i słowackiej. Mapa Tatr przedstawia atrakcje turystyczne i przyrodnicze, szlaki turystyczne oraz wyciągi narciarskie.

Najpopularniejszym celem wędrówek turystów są Tatry Wysokie, których charakterystycznym elementem krajobrazu są: doliny U-kształtne, kotły, pokrywy morenowe, ostre i wąskie szczyty oraz grzbiety, zwane turniami. Szczyty Tatr Zachodnich są niższe i bardziej łagodne. Występują tu zjawiska krasowe, efektem czego są liczne jaskinie, wywierzyska, żłobki krasowe i leje krasowe. Znajduje się tutaj również wiele dróg wspinaczkowych dla taterników.

Mapa Tatr posiada cieniowanie, zastosowane w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Rok wydania: 2023

 

Zimą pod Tatrami
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Zimą pod Tatrami

Mapa Tatr polskich i słowackich wraz z kompleksową treścią dla uprawiających sporty zimowe. Naniesione są ośrodki narciarskie wraz z ich charakterystyką i z podziałem na rodzaj akceptowanych w nich biletów, trasy narciarskie skitourowe i biegowe, tory saneczkowe, atrakcje dla dzieci, baseny termalne. Na mapie znajdziemy także informację o tym, które obszary Tatr zamknięte są na zimę dla ruchu turystycznego.

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020