category-icon

Bytom - Będzin

62 km
319 m
Bytom

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2015-01-17
Bytom
category-icon
62 km
319 m
319 m
4.9/6
Niby 17 styczeń a pogoda zachęca, 8 st C więc ruszam - celem dzisiaj zamek w Będzinie. Obieram drogę na Piekary Ślaskie następnie docieram do Bobrownik i pierwszy postój - kilka chwil na obejrzenie fortyfikacji punktu oporu. Następnie wracam na główną drogę w kierunku Wojkowic i dalej do Grodźca - dzielnicy Będzina. W Grodźcu po prawej stronie widoczna wieża ciśnień - jedyna w swoim rodzaju w Polsce - z nitowanych blach stalowych, następnie po lewej mijamy niestety już ruiny pierwszej cementowni w Polsce ( piątej na świecie) uruchomionej w 1857 i działającej do 1979 r. Niestety wydaje mi się że następna perełka architektury przemysłowej nie przetrwa czasów współczesnych. Po około km od minięcia cementowni skręcamy w lewo i kierujemy się na Górę św. Doroty. Chwila odpoczynku na szczycie, lektura historii wzgórza i kościoła i wracam na główną drogę w kierunku centrum Będzina. Przed wjazdem na zamek zahaczam jeszcze o pałac Mieroszewskich, w którym dziś mieści się Muzeum Zagłębia. No i wreszcie jestem u celu -Zamek w Będzinie. Nieco dłuższy odpoczynek na górze Zamkowej i w drogę powrotna ruszyć trzeba. Zmierzam w kierunku Czeladzi gdzie przez Stare Miasto kieruje się w stronę Wojkowic, po około 2 km skręcam w lewo i przez Brynicę dojeżdżam do Siemianowic Przełajki, następnie w prawo i w lewo koło kościoła na Dąbrówkę Wielką (trochę się pogubiłem w tym rejonie ale autochtoni wskazali drogę). Do Dąbrówki polna droga, sporo błotka, dalej na Brzeziny już asfaltem (po drodze można odwiedzić fortyfikacje punktu oporu "Dąbrówka" i "Brzeziny", niestety z uwagi na zapadające ciemności już sobie odpuściłem zwiedzanie, skręcam w Brzezinach w lewo do drogi krajowej nr 94 i przez centrum Bytomia do Miechowic. Na koniec jeszcze krótka wizyta na myjni i do domu na ciepłą herbatę.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Metropolia Silesia i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Metropolia Silesia i okolice
Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki architektury, techniki i przyrody; aktualną infrastrukturę komunikacyjną i turystyczną; szlaki: piesze PTTK, rowerowe, dydaktyczne i spacerowe; oraz wiele innych ciekawych informacji, np. przebieg granic państwowych z 1914 i 1939 roku. Zasięg mapy wyznaczają: Tarnowskie Góry na północy, Tychy na południu, Gliwice na zachodzie i Jaworzno na wschodzie.
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020

Miejscowości na trasie