category-icon

Centralny Szlak Rowerowy Roztocza Środkowego - oficjalny przebieg szlaku

191 km
760 m
Polska, lubelskie, Kraśnik
Oficjalny przebieg
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-04-27
Polska, lubelskie, Kraśnik
category-icon
191 km
760 m
753 m
5.1/6

Gdzie na rower na Roztoczu?



Roztocze to wąskie pasmo wzniesień, charakteryzujące się gęstymi lasami, rzadką zabudową, ciszą i wyjątkowym klimatem. Roztoczański Park Narodowy, obejmujący najcenniejsze obszary tej krainy, jest jednym z najbardziej zalesionych parków w Polsce. W 2019 r. Transgraniczny Rezerwat Biosfery Roztocze został wpisany na Listę Rezerwatów Biosfery UNESCO. Odpowiedzią na pytanie "Gdzie na rower na Roztoczu" zdecydowanie może być Centralny Szlak Rowerowy Roztocza. Jest to ciekawa, międzynarodowa trasa, pozwalająca entuzjastom rowerowych wędrówek odkryć uroki malowniczej krainy Roztocza. Szlak ten przyciąga zarówno doświadczonych rowerzystów, jak i amatorów, oferując unikalne krajobrazy, urozmaicone trasy i liczne atrakcje po drodze. Przemierzając Roztocze można podziwiać nie tylko unikalne w skali kraju lasy, ale też liczne zabytki architektury, przede wszystkim sakralnej, oraz ślady dawnych osad.

Centralny Szlak Rowerowy Roztocza – długość i przebieg



Centralny Szlak Rowerowy Roztocza prowadzi przez Lubelszczyznę oraz tereny leżące na Ukrainie. Długość polskiej części wynosi ok. 170 km, natomiast całość liczy prawie 260 km. Trasa jest oznakowana kolorem czerwonym, w wielu punktach informacji turystycznej na Roztoczu znaleźć można mapki z przebiegiem trasy i najważniejszymi atrakcjami, wyruszając na wycieczkę warto też mieć wgrany do aplikacji lub nawigacji ślad gpx, dzięki któremu zyskamy pewność odnośnie naszego położenia i dalszego kierunku jazdy. Centralny Szlak Rowerowy Roztocza rozpoczyna się na dworcu PKP w Kraśniku, podróżujący mają okazję przemierzyć urokliwe miejscowości takie jak Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Górecko Stare, Józefów, Susiec, Bełżec, Hrebenne i wiele innych. Centralny Szlak Rowerowy Roztocza prowadzi rowerzystów przez różnorodne tereny, od falistych krajobrazów pól uprawnych, przez gęste lasy, aż po urokliwe miejscowości z bogatym dziedzictwem kulturowym.

Udogodnienia Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza



Centralny Szlak Rowerowy Roztocza to trasa, która zadowoli zarówno entuzjastów graveli, jak i miłośników jazdy na rowerze górskim (MTB). Trasa jest zróżnicowana pod względem nawierzchni – większość trasy to asfalt, ale niektóre odcinki wiodą również ścieżkami gruntowymi, co dodaje wyzwania dla bardziej doświadczonych rowerzystów. Szlak pokrywa się z częścią popularnej i cenionej trasy Green Velo, co czyni go atrakcyjnym dla miłośników długodystansowych podróży rowerowych. Różnorodność terenu i rodzaj trasy sprawiają, że Centralny Szlak Rowerowy Roztocza może być dostosowany do różnych poziomów umiejętności i preferencji rowerzystów.

Projektanci i wykonawcy trasy zadbali o udogodnienia dla rowerzystów – pomiędzy malowniczymi miejscowościami znaleźć można Punkty Obsługi Rowerzystów, wyposażone w wiaty, tablice z mapami, kosze na śmieci oraz stacje obsługi rowerów z pompką i kluczami. Ponadto, na Centralnym Szlaku Rowerowym Roztocza znajdują się różnorodne miejsca noclegowe, umożliwiające podróżnym odpoczynek po dniu pełnym wrażeń. Od pól namiotowych po schroniska młodzieżowe i pensjonaty. Przejechanie całego szlaku zajmuje około trzech dni, co sprawia, że konieczne jest znalezienie dogodnych miejsc noclegowych. W sezonie letnim wielu rowerzystów decyduje się na nocleg pod gołym niebem, ciesząc się bliskością przyrody i wyjątkowym klimatem Roztocza.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Roztocze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Roztocze

Mapa turystyczna Roztocza prezentuje uroki wschodniego zakątka Polski. Roztocze jest terenem wyżynnym, o silnym zalesieniu, poprzecinanym malowniczymi rzekami. Na obszarze tym położony jest Roztoczański Park Krajobrazowy oraz wiele miast o wysokiej atrakcyjności turystycznej, m.in. Zamość, Józefów, Tomaszów Lubelski. Mapa Roztocza przedstawia szlaki, zabytki, informacje ważne dla turystów. Rok wydania 2023

Roztocze Wschodnie, Ziemia Lubaczowska, okolice Jarosławia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Roztocze Wschodnie, Ziemia Lubaczowska, okolice Jarosławia

Mapa przedstawia region geograficzny w południowo-wschodniej Polsce. Sięga od Jarosławia po Korczowę na południu (cała autostrada A4) aż po Bełżec i Susiec na północy. Prezentuje niezwykle atrakcyjny turystycznie, choć wciąż mało popularny i niezbyt rozpoznawalny region, a w tym takie „miejscówki”, jak: Lubaczów, Oleszyce, Horyniec-Zdrój, Narol, Ruda Różaniecka i inne. Znajdziemy tu wiele pamiątek w postaci cerkwi (w większości w stanie ruin) i opuszczonych cmentarzy greckokatolickich. Odszukiwanie tych miejsc w terenie, olbrzymie kompleksy leśne i rzadka zabudowa wsi (co przekłada się na niewielki ruch samochodowy), stwarzają doskonale warunki do uprawienia turystyki rowerowej. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2021

Rowerem po Roztoczu
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rowerem po Roztoczu

"Rowerem po Roztoczu" to mapa jednego z najbardziej zielonych obszarów Polski - Roztocze, bo o nim mowa, to kraina geograficzna łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem. To właśnie tutaj utworzono Roztoczański Park Narodowy, aby chronić cenne dziedzictwo przyrodnicze. Mapa "Rowerem po Roztoczu" powstała przy współpracy gmin z tego obszaru: Zwierzyniec, Krasnobród, Józefów, Susiec, Tomaszów Lubelski, Narol, Horyniec Zdrój, Bełżec, Lubycza Królewska i Cieszanów. 

Zapraszamy na rowerową podróż przez ten niezwykły zakątek, do zwiedzania atrakcji i odkrywania tajemnic Roztocza!



Miejscowości na trasie