category-icon

Cerkwie Beskidu Sądeckiego

333 km
355744 h 57 min
3.0 km
Polska, małopolskie, Wieliczka, Nowy Sącz, Muszyna
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2010-08-01
Polska, małopolskie, Wieliczka, Nowy Sącz, Muszyna
category-icon
333 km
2981 m
2979 m
355744 h 57 min
6/6
Ta jednodniowa wycieczka pozwala dostrzec niezwykłe piękno drewnianych cerkwi rozrzuconych licznie po wsiach Beskidu Sądeckiego. Cerkwie oprócz funkcji religijnych stanowią ciekawostkę turystyczną. Są pozostałością po wielonarodowościowej Rzeczpospolitej. Trudno to sobie teraz wyobrazić, ale jeszcze nie tak dawno tereny te należały do Łemków. Łemkowie to naród, który zasiedlił doliny beskidzkie w XVI wieku. To lud pasterki, którego wyznaniem było prawosławie. Z czasem w prawie każdej wsi powstały cerkwie. Po Unii Brzeskiej, w wyniku której biskupi prawosławni Rzeczpospolitej, uznali zwierzchność papieża, przyjęli doktryny kościoła katolickiego, a zachowali liturgię i język (powstał kościół unicki – grekokatolicki). Poszczególne parafie rezygnowały z prawosławia w różnym czasie. W XIX wieku Łemkowie próbowali określić swoją tożsamość, nastąpił rozłam wśród nich. Zrodziła się idea wszechruska i powrotu do prawosławia. Zaczęły rosnąć wpływy ukraińskich nacjonalistów. Lata międzywojenne, to nieustanne walki o ustalenie przynależności narodowej Łemków. Od czasu II Wojny Światowej Łemkowszczyzna zaczęła pustoszeć. W akcji Wisła w 1947 roku wysiedlono przymusowo wszystkich Łemków na Ziemie Zachodnie. W miejscowościach w których mieszkali Łemkowie pozostały ich świątynie – cerkwie i cmentarze z krzyżami z napisami cyrylicą. Teraz cerkwie zostały w większości przejęte przez kościół rzymskokatolicki. Niewątpliwie najpiękniejsze są drewniane cerkwie. Na Sądecczyźnie zbudowane są w większości w typie zachodniołemkowskim. Na szczęście czasy niszczenia i obojętności wobec tych zabytków architektury już mijają. Cerkwie, które nie zniknęły z krajobrazu Beskidów, możemy zwiedzać i podziwiać ich piękno. Należy przy tym pamiętać o ich prawosławnych korzeniach i „trudnej”, często krwawej historii.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Puszcza Niepołomicka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Puszcza Niepołomicka

Mapa Puszczy Niepomickiej przedstawia rozległy kompleks leśny położony na wschód od Krakowa, w widłach Wisły i Raby. Zasięg mapy wyznaczają: Wawrzeńczyce na północy, Kraków na zachodzie i Bochnia na południowym wschodzie. Jest to jeden z popularniejszych regionów rekreacyjnych w pobliżu Krakowa.

Puszcza Niepołomicka, nazywana „zielonymi płucami Krakowa”, jest doskonałym miejscem do aktywnego wypoczynku i spędzania wolnego czasu. To atrakcyjny obszar spacerów i wycieczek rowerowych. Latem można skorzystać z kąpieliska na obrzeżach lasu w Zabierzowie Bocheńskim. Zimą warto wybrać się tu na narty biegowe. Godna uwagi jest historia Puszczy. Było to jedno z ulubionych miejsc polowań polskich władców od Kazimierza Wielkiego przez Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego. Świadectwem tamtych czasów są Niepołomice i ufundowany w XIV wieku zamek królewski.

Wydanie 5, 2017

Wysowa-Zdrój i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wysowa-Zdrój i okolice

Mapa przedstawia najbliższe okolice miejscowości Wysowa-Zdrój oraz plan centrum w skali 1:7'500. Wysowa-Zdrój to niewielka miejscowość uzdrowiskowa położona w południowo-wschodniej części województwa małopolskiego, w powiecie gorlickim, przy granicy ze Słowacją. Otoczona jest zewsząd górami Beskidu Niskiego, tzw. Górami Hańczowskimi. Mapa zawiera dodatkowo informator turystyczny, a w nim: informacje ogólne o Wysowej-Zdroju, miejsca i obiekty godne odwiedzenia, propozycje spacerów i wycieczek, atrakcje dla dzieci, przydatne adresy i numery telefonów. Całość wzbogacona jest fotografiami. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2024

Kraków - plan miasta
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kraków - plan miasta

Najnowszy Plan Krakowa, obejmuje cały Kraków w granicach administracyjnych wraz z obrzeżami oraz część Wieliczki, Skawiny, Zabierzowa. Aktualny, uzupełniony plan miasta Krakowa przedstawiono w skali 1:20 000.
Plan prezentuje aktualną sieć komunikacji publicznej oraz spis wszystkich ulic. Na mapie zaznaczono sieć tras rowerowych. Rok wydania 2022

Pieniny i Magura Spiska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pieniny i Magura Spiska

Mapa przedstawia słowacką część Pienin i Spiską Magurę. Sięga na południe do miejscowości Biała Spiska, na zachodzie obejmuje Zdziar, na wschodzie sięga okolic Ruskiej Woli nad Popradem, od północy obszar mapy ogranicza granica słowacko-polska.

Rok aktualizacji: 2016/2017

Beskid Niski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Niski

Mapa Beskidu Niskiego, przeznaczona jest dla wszystkich, którzy przybywają w góry puste i dzikie, aby aktywnie spędzić czas, jeździć na rowerze i zdobywać piesze odznaki W KRĘGU LACKOWEJ, o których dowiesz się więcej na stronie www.niski.pl. Znajdziesz na mapie największe atrakcje turystyczne i przyrodnicze regionu. Oznaczone są także cmentarze z okresu I wojny światowej oraz zabytkowe cerkwie. Wyznaczyliśmy trasy rowerowe, a trasy piesze można wyszukać w Traseo po wpisaniu hasła SIWEJKA i zaimportować do aplikacji. Ciesz się chwilą, wypoczywaj aktywnie – nocleg możesz zarezerwować u twórców mapy w gospodarstwie Siwejka. www.siwejka.pl

Beskid Sądecki - Turbobikes
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Sądecki - Turbobikes

Pobierz bezpłatnie mapę tras rowerowych, a my zapraszamy również na wyprawy rowerowe z Turbobikes.pl

Zapraszamy na:

wyprawy rowerowe w Paśmie Jaworzyny i rowerowo- pontonowe/kajakowe w Dolinie Popradu

Velo Porad - szlak z Krynicy do Starego Sącza: nadrzeczny szlak, spokojna trasa poza głównym ruchem samochodowym, dedykowana na rodzinne wycieczki lub spokojną jazdę w grupie znajomych na jeden lub dwa dni.

Przewozimy bagaże, odbieramy sprzęt i podwozimy do punktu startu lub do hotelu lub pensjonatu.

Spływy kajakowe i pontonowe z Muszyny, również w połączeniu z wycieczką rowerową wzdłuż Popradu.
18 471 27 85 i 507 032 958 www.kajakowaniepopradem.pl