category-icon

Czchów - Wielogłowy - Czchów

72 km
951 m
Czchów, Jezioro Rożnowskie

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2017-07-03
Czchów, Jezioro Rożnowskie
category-icon
72 km
951 m
947 m
4.4/6
Korzystając z okresu niezbyt sprzyjającego dalszym wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych, postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji Traseo. Wycieczek tych było bardzo dużo więc siłą rzeczy ograniczyłem się do bardziej ciekawych, przynajmniej z mojego punktu widzenia bądź takich, które z jakiegoś powodu zapisały mi się w pamięci. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 3 lipca 2017 r. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas tej wycieczki. Opublikowanie tej wycieczki może kogoś zainspirować, jeśli nie do pokonania tej samej trasy co ja, to przynajmniej odwiedzenia tych terenów albowiem w pełni na to zasługują. Tym razem za cel obrałem sobie Jezioro Rożnowskie a przy okazji Jezioro Czchowskie tym bardziej, że początek i koniec wycieczki miał miejsce w Czchowie. Wycieczka ta była sporym wyzwaniem albowiem na trasie znajdowało się przynajmniej 5 dużych wzniesień a łączna suma podjazdów wyniosła ok. 1450 m. Nagrodą za wysiłek związany z pokonywaniem podjazdów były jednak zapierające dech w piersiach widoki. Jak już wspomniałem, wycieczkę zacząłem w Czchowie. Widocznym z daleka symbolem Czchowa była samotna baszta na wzgórzu zamkowym. W 2018 r. podjęto prace w wyniku których wzgórze zamkowe uległo dużym przeobrażeniom a baszcie towarzyszą już inne budynki. W Czchowie przedostałem się na drugi, zachodni brzegu Dunajca i tym brzegiem jechałem już przez większą część trasy wzdłuż Dunajca oraz Jeziora Czchowskiego i Rożnowskiego. Zachodnie brzegi Dunajca i obu jezior są bardziej urozmaicone oraz znajduje się na nich więcej atrakcji by wspomnieć tylko o Tropiu, Rożnowie czy Zbyszycach. W Tropiu znajduje się malowniczo położony nad wodą kościół św. Świerada. W niepozornym Rożnowie znajdują się dwa zamki, dwór i drewniany zabytkowy kościół. Wprawdzie mówienie o dwóch zamkach to trochę przesada bo z jednego mało co już zostało a drugi nigdy nie został ukończony jednak i tak warto na nie rzucić okiem. Z kolei Zbyszyce to wieś, która w większości została zalana podczas zapełniania Jeziora Rożnowskiego jednak zachował się w niej zespół dworski oraz zabytkowy kościół. W dworze mieści się Dom Opieki Społecznej i fotografowanie jest tam zabronione, na swoje szczęście dowiedziałem się o tym już po zrobieniu kilku zdjęć. Pierwsza część trasy zakończyła się w Wielogłowach, skąd ruszyłem w drogę powrotną do Czchowa. Niestety większa jej część przebiegała główną drogą łączącą Brzesko z Nowym Sączem, na szczęście w dużej części posiadała dość szerokie pobocza a gdzie się dało korzystałem z równoległych, bocznych dróg. Cechą drogi powrotnej było również to, że była zdecydowanie bardziej płaska a w zasadzie jedyne większe wzniesienie to był podjazd na Przełęcz św. Justa ze słynnymi serpentynami.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Beskid Wyspowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Wyspowy

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy ogranicza ją Brzesko i Bochnia, na południu Rabka i Stary Sącz, na zachodzie - Jordanów, a na wschodzie - Nowy Sącz. To świetna alternatywa dla mapy drukowanej. Rok wydania: 2023

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie