category-icon

Czechowice-Lipowa-Kaniów.

62 km
7 h 12 min
960 m
Polska, śląskie, Bronów, powiat bielski
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-06-07
Polska, śląskie, Bronów, powiat bielski
category-icon
62 km
960 m
960 m
7 h 12 min
2.3/6
Kolejna rajza. Zachęceni filmem z kanału "Na kole po Ślonsku", postanowiliśmy przejechać się szlakiem od Czechowic-Dziedzic do Lipowej. Tym razem z domu, jechaliśmy obok przebudowywanej linii kolejowej do Czechowic-Dziedzic. Widzieliśmy postęp prac i burzone mosty i wiadukty kolejowe. Rozmach prac naprawdę imponujący. Niestety musieliśmy zrobić przymusowy postój, przy basenie na MOSiR, gdyż widzieliśmy zbliżającą się burzę. Ta jednak nas nie dopadła i przeszła bokiem a z chmury spadło kilka kropel deszczu, zaś w oddali było słychać uruchomione działa przeciw gradowe. Z MOSiRu wyruszyliśmy czerwonym szlakiem rowerowym w kierunku Bielska-Białej. Gdy tylko wyjechaliśmy, zobaczyliśmy niezwykle zjawisko: jakieś 4 km od nas z chmury zwisał wijący się lej !!! Przypuszczaliśmy, że jest to coś dziwnego, zaś chmury dziwnie wirowały. JAK SIĘ PÓŹNIEJ OKAZAŁO TO BYŁA TRĄBA POWIETRZNA, która przeszła jakieś 5 km od nas, przez Kaniów. My jechaliśmy dalej przez centrum Bielska-Białej, a następnie szlak prowadzi w kierunku malowniczych zakątków Bystrej i Buczkowic, skąd są ładne widoki na Kotlinę Żywiecką czy Babią Górę. W Buczkowicach mijał nas pewien znajomy cyklista, Pan Eugeniusz, który nas chyba nie poznał, bo pognał dalej... Szlakiem jechaliśmy do samego centrum Lipowej, gdzie postanowiliśmy zakończyć (tak, jak Pan z "na kole po Ślonsku) eksplorację tego szlaku. Jak wypadła... średnio, gdyż wiele do życzenia pozostawia jego oznakowanie i bez GPX się nie obejdzie, ale to wszystko wynagrodziły widoki na Kotlinę Żywiecką. Na odcinku od Bielska do Lipowej oczywiście jest trochę podjazdów, ale niezbyt wymagających. W Lipowej postanowiliśmy skręcić do Pietrzykowic by stamtąd jechać starą drogą w kierunku Bielska-Białej. W Łodygowicach zapadła decyzja, że do Czechowic-Dziedzic wrócimy pociągiem, co się faktycznie stało, jako ze była już 19.00 a pociąg jechał 19:26 i tym sposobem podjechaliśmy do Czechowic. Siostra pojechała już do domu, a ja korzystając z faktu, że dzień jest długi, podjechałem do wspomnianego wcześniej Kaniowa. To, co tam zobaczyłem, sprawiło, że nie spodziewałem się, że ten wir jaki widzieliśmy na początku to faktycznie była trąba powietrzna. Uszkodziła 22 budynki, główna drogę zamknęła policja. Ja ogrom tej wichury widziałem z daleka, ale naprawdę bałagan niesamowity...Współczuje wszystkim ludziom... Cale szczęście, ze nikomu nic się nie stało. Budynki mają uszkodzone dachy, które zabezpieczali strażacy. Gdy już się zaczynało ściemniać, pojechałem przez Czechowice i Zabrzeg do domu i to szybko, bo na horyzoncie była kolejna burza, na szczęście gdzieś poszła sobie... I dobrze, dość wrażeń na dziś.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Szczyrk
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Szczyrk

Mapa turystyczna „Szczyrk” obejmuje swoim obszarem gminę Szczyrk, a także częściowo sąsiadujące miejscowości m.in. wschodnią część Brennej, Buczkowice.

Mapa prezentuje szlaki turystyczne z czasami przejść, ścieżki spacerowe i dydaktyczno-przyrodnicze, trasy rowerowe, szlaki konne i narciarskie. Zaznaczone są tu również atrakcje turystyczne, punkty widokowe, schroniska i inne obiekty noclegowe, a także pozostałe informacje niezbędne turyście podczas wędrówek górskich. Mapa zawiera również wyciągi narciarskie wraz z trasami zjazdowymi. Sprawdzi się we wszystkich 4 porach roku!

Żywiec i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Żywiec i okolice

Szczegółowa mapa turystyczna "Żywiec i okolice" z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, noclegów, gastronomii oraz innych miejsc przydatnych turyście. Zawiera wszystkie znakowane szlaki turystyczne piesze, rowerowe, ścieżki dydaktyczne wraz z kilometrażem. Obejmuje swym zasięgiem Żywiec i okolice po Węgierską Górke na południu, Międzybrodzie Bialskie i zaporę na jeziorze Międyzbrodzkim na północy, Rychwałd na wschodzie i Rybarzowice na zachodzie.

Rok: 2018

Wokół Skrzycznego - Beskid Śląski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wokół Skrzycznego - Beskid Śląski

Mapa z zaznaczonymi m.in. zabytkami, noclegami, bazą gastronomiczną, basenami, wyciągami narciarskimi. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych, łącznie z kilometrażem, przy szlakach pieszych podano również orientacyjny czas przejścia, co pozwala łatwiej zaplanować wycieczkę. W miejscowościach podano nazwy ulic. Ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy warstwic o cięciu co 20 m oraz cieniowania. Mapa posiada siatkę geograficzną opartą na elipsoidzie WGS 84, stosowaną w nawigacji.

Rok wydania: 2017

Beskid Śląski - dla wymagających
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski - dla wymagających

Mapa obejmuje obszar bardzo popularnego i często odwiedzanego zakątka Beskidów, jakim jest Beskid Śląski. Zasięg Beskidu Śląskiego mapy wyznacza tereny od Skoczowa i Bielska-Białej na północy po Jaworzynkę i Zwardoń na południu oraz Węgierską Górę na wschodzie i Ustroń na zachodzie. Położone na tym obszarze Ustroń, Wisła i Szczyrk należą do największych ośrodków turystyczno-wypoczynkowych w polskich górach. Zimą narciarze mają tu do dyspozycji kilkadziesiąt wyciągów narciarskich i dobrze przygotowane trasy zjazdowe. Bardzo popularna jest też turystyka piesza i rowerowa. Beskid Śląski to góry o dużych wysokościach względnych, jednak dobrze poznane i zagospodarowane. Posiadają rozbudowaną sieć dróg i szlaków turystycznych, bardzo dobrą bazę noclegową, w tym wiele schronisk górskich. Mapa przedstawia m.in. rzeźbę terenu, sieć dróg (w tym nazw ulic), zabudowę, a także treści turystyczne – szlaki turystyczne, bazę noclegową i gastronomiczną, atrakcje turystycznye i inne elementy. Rekomendujemy ją do uprawiania różnych form turystyki, także dla osób zmotoryzowanych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Beskid Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Mały

Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, ciekawych miejsc. Zawiera nazwy ulic w miejscowościach oraz kilometraż szlaków. Ciekawe miejsca wyróżniono żółtym kolorem.

Beskid Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Mały

Mapa prezentuje obszar najmniejszego, ale jakże urokliwego polskiego Beskidu. Zasięg mapy obejmuje tereny pomiędzy Bielskiem-Białą na zachodzie i Suchą Beskidzką na wschodzie oraz Wadowicami od północy i Żywcem na południu.
Obszar Beskidu Małego posiada charakter zwartej, rozległej wyspy górskiej, którego najwyższym szczytem jest Czupel (930 m n.p.m.). Dla turystów jest to łatwo dostępny obszar z gęstą siecią szlaków turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej. Jeziora Żywieckie i Międzybrodzkie stwarzają dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Obszar Beskidu Małego to również region bogaty kulturowo, gdzie spotkać można ślady wczesnośredniowiecznych grodzisk, ruiny rycerskich zamków, dawne rezydencje magnackie, staropolskie szlacheckie dworki, czy niespotykane gdzie indziej kamienne szałasy. W regionie tym urodził się i wychował Jan Paweł II, który często wędrował po szlakach tego Beskidu.
Wydawnictwo Compass dokonało aktualizacji mapy na bazie własnych prac terenowych oraz w konsultacji ze znakarzami szlaków.

Wydanie 10, 2017 r.

Miejscowości na trasie