category-icon

Czerwone Wierchy czyli zima w maju

20 km
10 h 20 min
1.7 km
Kościelisko
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-06-02
Kościelisko
category-icon
20 km
1655 m
1653 m
Trudny
10 h 20 min
5/6
Trasa jest wymagająca, ale jej przejście daje mnóstwo satysfakcji. Jeśli trafi się akurat ładna pogoda, to widoki są gwarantowane. Podziwiać można całe Tatry Zachodnie, dużą część Tatr Wysokich z Krywaniem i Świnicą, Niżne Tatry, Małą Fatrę, Pieniny, Pogórza Przedtatrzańskie, Orawę aż po Babią Górę i Pilsko.
Start ze schroniska na Hali Ornak przez Dolinę Tomanową. Ten odcinek jest jeszcze łatwy, choć nieco nużący. Nad doliną widać wierzchołki okolicznych szczytów - Kamienistej i Tomanowych Wierchów. Troszkę niepokoi widoczny śnieg, ale to nie zniechęca, damy radę :) Od Wyżniej Polany Tomanowej robi się zdecydowanie bardziej stromo i wysokogórsko.Wchodzimy w kosodrzewinę i coraz częściej mijamy płaty śniegu, które stopniowo przechodzą w całe śnieżne pola, aż wreszcie wędrówka cały czas wiedzie po śniegu. Sądząc po niewielu śladach, jesteśmy jednymi z pierwszych, którzy wędrują tym szlakiem, po otwarciu (15 maja). Docieramy do Chudej Przełączki. Śnieg prawie zasypał tyczkę z drogowskazami, przed nami niedaleko szczyt Ciemniaka. Niedaleko, ale mamy za sobą już ponad 700 metrów w pionie i te ostatnie 250 wcale nie idzie lekko. Tym bardziej, że słońce mocno świeci i śnieg robi się coraz bardziej miękki, ucieka spod butów. Na szczęście mamy raczki, co zdecydowanie ułatwia marsz.
Uff, wreszcie na szczycie. Podziwiamy panoramę, robimy zdjęcia i spoglądamy na leżącą opodal Krzesanicę. Ruszamy w jej kierunku. Ten odcinek jest łatwy, niedługi i bez stromych podejść. Krzesanica zdobyta! Tu postanawiamy odpocząć nieco dłużej, a potem wędrujemy na kolejny Czerwony Wierch - Małołączniak, niestety nieco schodzimy, żeby potem mozolnie odzyskać wysokość. Na szczycie postanawiamy nie schodzić jeszcze z grzbietu, ale kontynuować wędrówkę do Kopy Kondrackiej. Uznaliśmy, że jest na tyle wcześnie i że mamy wystarczająco sił, żeby przedłużyć wycieczkę. Zejście z Małołączniaka to właściwie zsuwanie się po śniegu na bardzo stromym stoku. Współczujemy podchodzącym... Tak samo zsuwamy się schodząc z Kopy w stronę Giewontu. Tu zaskoczenie - nie ma kolejki na szczyt! Po krzyżem widać kilka osób, kolejne podchodzą albo schodzą z wierzchołka. My odbijamy w Dolinę Małej Łąki. Pierwsze 200 m (w pionie) zejścia jest okropne - sypki śnieg, który wsypuje się do butów, osuwa się po ścieżce, na dodatek mocno grzeje słońce. Idzie się coraz trudniej. Później co prawda śnieg się kończy, ale szlak prowadzi bardzo kamienistą ścieżką. Wreszcie droga się poprawia, wypłaszcza, wychodzimy na łąkę i możemy podziwiać widoki na Giewont i Małołączniak. Dalsza wędrówka to łatwa droga przez urokliwy Przysłop Miętusi do Doliny Kościeliskiej i z powrotem do schroniska. Całość zajęła nam ponad 10 godzin, ale nie spieszyliśmy się zbytnio, a poza tym śnieg skutecznie utrudniał marsz. Nie spodziewaliśmy się, że w drugiej połowie maja będzie go jeszcze tyle.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Tatry Polskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry Polskie

Mapa rzedstawia najbardziej znane i najczęściej odwiedzane góry w Polsce - Tatry. Zasięg mapy wyznaczają: Rysy (2499 m n.p.m.) na południu, Jurgów na wschodzie, Wołowiec (2064 m n.p.m.) na zachodzie i Bukowina Tatrzańska na północy. Obszar mapy obejmuje Tatry Zachodnie i część Tatr Wysokich.Na terenie Tatr, na wyznaczonych do tego szlakach lub obszarach, można uprawiać turystykę pieszą, rowerową, narciarstwo, taternictwo powierzchniowe i jaskiniowe.Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu oraz przedstawiono informacje przydatne turystom w wysokich górach, m.in. miejsca zejścia lawin i łańcuchy. Dodatkowo zamieszczone zostały: plan Zakopanego (1:18500), informator o Tatrach i Tatrzańskim Parku Narodowym, propozycje wycieczek z czasami przejść, opisy schronisk turystycznych, a także ciekawostki na temat stolicy gór polskich. Treść mapy była konsultowana z pracownikami TPN i MSiT Zakopane. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2023

Tatrzański Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatrzański Park Narodowy

Mapa przedstawia najbardziej znane i najczęściej odwiedzane góry w Polsce - Tatry. Zasięg mapy wyznaczają: Rysy (2'499 m n.p.m.) na południu, Jurgów na wschodzie, Wołowiec (2'064 m n.p.m.) na zachodzie i Bukowina Tatrzańska na północy. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu oraz przedstawiono informacje przydatne turystom w wysokich górach, m.in. miejsca zejścia lawin i łańcuchy. Mapa zawiera także: plan Zakopanego (1:18'500), informator o Tatrach i Tatrzańskim Parku Narodowym, mapę grzbietową Tatr Polskich oraz szereg panoram Tatr z opisanymi szczytami. Treść mapy była konsultowana z pracownikami Tatrzańskiego Parku Narodowego. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2019

Tatry
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry

Mapa Tatr polskich i Słowackich, na południu jej zasięg jest po Strbske Pleso. Na mapie zaznaczono szlaki piesze i rowerowe wraz z dokładnymi czasami przejść. Została ona zaktualizowana w terenie. Mapę wyświetlisz pozakupie w formie jednego z podkładów mapowych w aplikacji turystycznej Traseo. Rok wydania 2021

Bike Point Podhale
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bike Point Podhale

Mapa prezentująca najciekawsze trasy rowerowe Podhala, sygnowana logiem wypożyczalni Bike Point. Znajdziesz tutaj dłuższe i krótsze trasy, dostosowane do kondycji - nawet dla wymagających rowerzystów znajdą się tu ciekawe wyzwania! Zapraszamy do pobrania mapy i zwiedzania Podhala na rowerze. Lokalizacje wypożyczalni Bike Point znajdują się na mapie, wraz z innymi, ciekawymi obiektami okolicy. Zakopane zaprasza!

Bike Point to pierwsza sieć wypożyczalni rowerów w Zakopanem. Wypożyczasz rower w jednym punkcie, oddajesz w innym!

 

bikepoint7.jpg

Podhale
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Podhale

Podhale to kraina bardzo atrakcyjna i szybko rozwijająca się dla turystyki. Mapa "Podhale" zawiera szlaki piesze, rowerowe i konne, informacje praktyczne znajdą tu także miłośnicy nart. Rok wydania 2022

Tatry Polskie i Słowackie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry Polskie i Słowackie

Mapa Tatry Polskie i Słowackie wydawnictwa Compass swoim zasięgiem obejmuje obszar Tatr Wysokich, Bielskich i Zachodnich leżących po stronie zarówno polskiej jak i słowackiej. Mapa Tatr przedstawia atrakcje turystyczne i przyrodnicze, szlaki turystyczne oraz wyciągi narciarskie.

Najpopularniejszym celem wędrówek turystów są Tatry Wysokie, których charakterystycznym elementem krajobrazu są: doliny U-kształtne, kotły, pokrywy morenowe, ostre i wąskie szczyty oraz grzbiety, zwane turniami. Szczyty Tatr Zachodnich są niższe i bardziej łagodne. Występują tu zjawiska krasowe, efektem czego są liczne jaskinie, wywierzyska, żłobki krasowe i leje krasowe. Znajduje się tutaj również wiele dróg wspinaczkowych dla taterników.

Mapa Tatr posiada cieniowanie, zastosowane w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Rok wydania: 2023