category-icon

CZERWONY SZLAK OKRĘŻNY WOKÓŁ JAWORZNA - vol.2 :-)

74 km
5 h 22 min
726 m
Sosnowiec

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2019-11-17
Sosnowiec
category-icon
74 km
726 m
716 m
Łatwy
5 h 22 min
5.4/6
Jesienna wizyta na Jęzorze owocowała w grzybki a przy okazji znalazłem nowe oznakowania czerwonego szlaku pieszego Jaworzna! Widząc nowe znaki na drzewach musiałem spróbować ponownie przejechać szlak! Chociaż po ostatniej wizycie dwa lata temu ( https://www.traseo.pl/trasa/czerwony-szlak-okrezny-wokol-jaworzna ) miałem naprawdę dość szlaku czerwonego :-) to zobaczywszy świeżutkie oznakowania od razu nabrałem ochoty na ponowną eksplorację :-). Tak jak poprzednio spotkanie ze szlakiem rozpocząłem na Jęzorze. I tutaj pierwsza niespodzianka na plus, szlak jest wyznaczony inną trasą niż poprzednio. Przejedziemy obok nieczynnego kamieniołomu w Długoszynie następnie do Góry Piasku szlak przebiega jak dawniej. Stąd do dworca kolejowego w Szczakowej szlak przebiega z lekkimi zmianami ale oznakowanie jest super! Od dworca kierujemy się w kierunku zalewu Sosina i tutaj jest kolejna zmiana szlaku na plus, gdyż kierujemy się w okolice starej cementowni oraz na Pieczyska, gdzie możemy podziwiać zalane wyrobiska. Szlak prowadzi nas z lekkimi zmianami aż do Jeziorek. Stąd szlak prowadzi nas w kierunku góry Grodzisko. W miejscu przed górą Grodzisku (zaznaczyłem na mapie) wydaje mi się, że powinna być zmiana kierunku szlaku aby górę obejść od strony północnej - mogę się mylić gdyż jak się okazało podczas wycieczki nie wszędzie jeszcze są namalowane nowe znaki szlaku. Kierujemy się w kierunku Byczyny i na ul.Na Stoku szlak kieruje się w prawo w las i tutaj nie mam wątpliwości, że ten odcinek omijam, gdyż źle go wspominam po ostatniej wizycie w tym miejscu :-). Postanowiłem objechać całe :trudne" miejsce i wyjechać za stawami Belnik. I tutaj znów miłe zaskoczenie, pojawiają się nowe oznakowania i nowy przebieg szlaku, którym dotrzemy do Jelenia. Na ul. Celników znów gubię ślad (może będzie wyznaczony nowy przebieg) więc kieruję się starym oznakowanie szlaku wg mapy. Tuż przed stawem Łęg odnajduję jeszcze nie dokończone oznakowanie szlaku co mnie utwierdza w przekonaniu, że szlak jest w trakcie oznakowania. Kieruję się na ul.Promienną i tutaj spotykam dwóch panów, którzy ubrudzeni od farby w kolorze białym i czerwonym nanoszą nowe oznakowanie!!! Stąd kierujemy się do Dąbrowy Narodowej ale już wyznaczoną nową trasą - i znów jestem zaskoczony na plus! Stąd trafiam ponownie na Jęzor troszkę zmienioną trasą ale wspaniale oznakowaną. Podsumowując wycieczkę to w 80% szlak przejechałem ale czekam z niecierpliwością na ukończenie nowych oznakowań. Spotkani panowie malują znaki w wolnej dla siebie chwili - można rzec że robią to charytatywnie. Wielkie dzięki panowie!!! Takich ludzi powinno się ozłocić, gdyż wkład pracy i czasu jaki panowie włożyli jest niedoceniona!!!. Na pewno w przyszłym roku wybiorę się ponownie na okrężny szlak Jaworzna by móc przejechać go w całości.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia

Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu.

Wydanie 1, 2017

Metropolia Silesia i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Metropolia Silesia i okolice
Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki architektury, techniki i przyrody; aktualną infrastrukturę komunikacyjną i turystyczną; szlaki: piesze PTTK, rowerowe, dydaktyczne i spacerowe; oraz wiele innych ciekawych informacji, np. przebieg granic państwowych z 1914 i 1939 roku. Zasięg mapy wyznaczają: Tarnowskie Góry na północy, Tychy na południu, Gliwice na zachodzie i Jaworzno na wschodzie.
Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2022