category-icon

Do Lasu Bronaczowa. Trasa nr 16 narowery

31 km
355 m
Polska, małopolskie, Skawina, powiat krakowski
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-10-21
Polska, małopolskie, Skawina, powiat krakowski
category-icon
31 km
355 m
355 m
2/6
Trasa łatwa, z niewielką ilością podjazdów, wiodąca drogami o dobrej nawierzchni. Wycieczkę rozpoczynamy na rynku w Skawinie (1) (2) (3) (4), z którego jedziemy na wschód ul. Słowackiego. Mijamy kościół, następnie skrzyżowanie z ul. Popiełuszki i jedziemy prosto ul. Korabnicką. Po 300 m skręcamy w ul. Kopernika, następnie Wyspiańskiego, którą dojeżdżamy do Chorowic. W Chorowicach po lewej stronie mijamy kaplicę, a nieco dalej pozostałości zespołu dworskiego (5). Na skrzyżowaniu z drogą Mogilany–Skawina pojawia się piękna panorama na Pogórze i Beskidy. Skręcamy w lewo i wkrótce dojeżdżamy do centrum Mogilan. Mijamy kościół (6), na „ryneczku” skręcamy w prawo, by zobaczyć Zespół Dworski Konopków (7). Wracamy do centrum, skąd zielonym szlakiem rowerowym ul. Mogilańską opuszczamy gminną wieś. W miejscu wyraźnego obniżenia ostrym łukiem skręcamy w lewo i drogą szutrową za szlakami jedziemy w dół na południe. Po krótkim podjeździe, na grzbiecie skręcamy w prawo i wjeżdżamy do lasu. Na rozwidleniu przy krzyżu za szlakami skręcamy w lewo, a nieco dalej na skrzyżowaniu - w prawo. Na łuku drogi mijamy wiatę i czerwony szlak prowadzący w prawo do Rez. Kozie Kąty (8). Trzymając się szlaków zielonych dojeżdżamy do zabudowań Podlesia. Przy sklepie skręcamy w lewo (udając się w prawo, możemy skrócić trasę), mijamy Dziecięcy Szpital Rehabilitacyjny, i na skrzyżowaniu skręcamy za czerwonym szlakiem rowerowym w prawo, 1 km dalej odbijamy w lewo. Wyjeżdżamy na Ostrą Górę, po czym opadamy do Woli Radziszowskiej. Skręcamy w lewo, mijamy strumyk i krętą drogą dojeżdżamy do skrzyżowania. Skręcamy w prawo do centrum Woli Radziszowskiej i drewnianego kościoła (9). Trzymając się rowerowego szlaku bursztynowego, przecinamy dwukrotnie tory kolejowe i wzdłuż zabudowań Radziszowa (w centrum zabytkowy kościół (10) i odremontowany dwór) udajemy się w kierunku Skawiny.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Kościół parafialny w Skawinie (1) – powstał w czasach Kazimierza Wielkiego, jednak częste pożary sprawiły, że świątynia zatraciła swą pierwotną formę. Dzisiejszy kształt został jej nadany po odbudowie w 1826 r. W prezbiterium dwa cenne, nietypowe XIX-wieczne obrazy „Budzenia pasterzy” i „Złowienia ryby ze złotymi skrzelami”.
Budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Skawinie (2) – z 1906 r., stojący na miejscu warownego zamku wybudowanego przez Kazimierza Wielkiego.
Ratusz w Skawinie (3) – z początku XX wieku. Obecnie Urząd Miasta i Gminy.
Kościół filialny w Skawinie (4) – pochodzi prawdopodobnie z przeł. XVII i XVIII w. Pełnił rolę świątyni przy szpitalu–przytułku założonym przez tynieckich benedyktynów.
Zespół dworski w Chorowicach (5) – obiekt, w którego skład wchodzą: dwór, neogotycka kaplica z początku XX w., czworak, stajnia oraz park. Dworek wybudowano w 1905 r., został przebudowany po 1945 r. oraz 1985 r. Należał do rodziny Raczyńskich, Derasów, Doboszyńskich. Obecnie mieści się tu szkoła. Kaplica pochodzi z 1915 r.
Kościół w Mogilanach (6) – pochodzi z 1604 r. Nieznacznie rozbudowany w XIX i XX w., a w 1. poł. XIX w. otoczony murem z dzwonnicą. Wyposażenie świątyni głównie barokowe.
Dwór w Mogilanach (7) – wybudowany z końcem XVIII w. na miejscu dawnego pałacu. Goszczący tu Mikołaj Rej w 1567 r. napisał swe „Zwierciadło” oraz trzecią księgę „Żywota człowieka poczciwego”.
Las Bronaczowa i rezerwat Kozie Kąty (8) – kompleks leśny pokrywający zwartym drzewostanem bukowo-jodłowym wydłużone wzniesienie pocięte malowniczymi dolinami. Część lasu stanowi leśny rezerwat przyrody „Kozie Kąty”.
Kościół drewniany w Woli Radziszowskiej (9) – z końca XV wieku. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na gotyckie portale ostrołukowe oraz na wystrój z XVII-XIX w.
Źródło narowery.visitmalopolska.pl/trasa16 - przedruk / zdjęcia własne/

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Kraków - plan miasta
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kraków - plan miasta

Najnowszy Plan Krakowa, obejmuje cały Kraków w granicach administracyjnych wraz z obrzeżami oraz część Wieliczki, Skawiny, Zabierzowa. Aktualny, uzupełniony plan miasta Krakowa przedstawiono w skali 1:20 000.
Plan prezentuje aktualną sieć komunikacji publicznej oraz spis wszystkich ulic. Na mapie zaznaczono sieć tras rowerowych. Rok wydania 2022

Okolice Krakowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Krakowa

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na zachodzie, Sułoszową na północy oraz Myślenice na południu. Rok wydania: 2022

Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z podkładów mapowych, widać pozycję użytkownika na mapie. To świetna alternatywa dla map drukowanych. Rok wydania: 2018

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie