category-icon

Dolina Śmierci na Słowacji

478 km
2.8 km
Polska, małopolskie, Zborov, Svidnik

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2006-08-26
Polska, małopolskie, Zborov, Svidnik
category-icon
478 km
2793 m
2780 m
Łatwy
4.8/6
Całodzienna wycieczka motocyklowa wiodąca przez woj. małopolskie i podkarpackie oraz północną Słowację. Jadąc tą trasą można podziwiać niezwykłe piękno drewnianych cerkwi i kościołów, rozrzuconych licznie po wsiach podkarpacia.
Pośród pagórków Pogórza Ondawskiego nad potokiem KapiÅ¡ovka znajduje się Dolina Śmierci (Údolie smrti). Pod koniec II wojny światowej odbyła się tutaj największa bitwa czołgów w operacji karpackiej. Na polach między wioskami Nižna Písaná, Kružlová i KapiÅ¡ová do dziś leżą liczne wraki czołgów i ciężarówek.

Trasę, którą proponuję można połączyć terminowo przynajmniej z dwoma ciekawymi wydarzeniami, jakie mają miejsce w Zdyni koło Gorlic. To Łemkowska Watra i Międzynarodowy Zlot Motocyklowy. To dwie zupełnie odmienne od siebie imprezy.

Na trasie zaznaczyłem kilka cerkwi. Na szczególną uwagę zasługuję piękna drewniana w Rzepedzi czy jedna z najstarszych w Polsce w skansenie w Sanoku. Szlakiem tej architektury warto wybrać się w lipcu i ukoronować zwiedzanie greckokatolickich świątyń udając się na Łemkowską Watrę. Łemkowskie święto w Zdyni jest jedną z największych międzynarodowych imprez kulturalnych województwa małopolskiego. Co roku w lipcu przyjeżdża tu kilka tysięcy Łemków (z Kanady, Ukrainy, Austrii, Słowacji, Chorwacji, USA, Serbii i oczywiście z Polski). Impreza trwa trzy dni. Watrze towarzyszą koncerty muzyki najczęściej ludowej i folkowej, ale również rockowej czy jazzowej. Festiwal przybliża kulturę Łemków poprzez pokazy tradycyjnych rzemiosł, liczne wystawy a także konkursy o tematyce ściśle powiązanej z historią tej grupy etnicznej. To wspaniała okazja do zapoznania się z kulturą społeczności Łemków. Na trzy dni można przenieść się w zupełnie inny, bardzo ciekawy świat tradycji. Niestety w ostatnich latach również tutaj wkrada się komercja; już na kramach z wyszywanymi koszulami możemy też zobaczyć koszulki z rockowymi zespołami itd. Miejmy nadzieję, że ten wspaniały klimat nie ulegnie z czasem degradacji. Pisząc o koszulkach trudno nie wspomnieć o noszonych przez Łemków na festiwalu przedstawiających butelkę „kropki” z podpisem „Absolut Lemko.” Scena i jej okolice, to nie jedyne miejsce zabawy, najwięcej ciekawostek kryję się przy namiotach. Tam życie towarzyskie kwitnie. I to tam możemy wyczuć charakterystyczny zapach eteru. Łemkowie nazywają skroplony eter – „kropki”:). Jest to temat żartów i rzucanych wyzwań. Wypicie tego napoju alkoholowego wymaga, bowiem niemałej odwagi. Ale wśród Łemków możemy spotkać niejednego śmiałka.

Zupełnie inny charakter ma zlot motocyklistów. Zwykle odbywa się w ostatni weekend sierpnia. Zjeżdża się tu dużo ciekawych maszyn z całej Polski. Parada do Ujścia Gorlickiego, i jej brzmienie, jest imponujące:) Ten weekend obfituje w różnorodne atrakcje: koncerty, motocyklowe konkurencje – pchanie beczki z piwem czy palenie gumy. Te bardzo specyficzne zabawy zwykle rozumieją tylko motocykliści i chętnie w tych konkurencjach uczestniczą, wspaniale się przy tym bawiąc. Wracając do Krakowa prawie każdego „zlotowca” zainteresuje dłuższa droga do domu przez Słowację. Kierujemy się na Zborov. Dla zainteresowanych do zwiedzenia ruiny zamku. Następnie jedziemy drogą 77 do Svidnika gdzie znajduje się muzeum militarne i skansen pojazdów wojskowych. W Svidniku skręcamy w lewo (E371) by dotrzeć do Doliny Śmierci. Na polach leżą liczne wraki czołgów i ciężarówek. Na każdy z nich można wejść a dostępność ich sprawia, że historia II wojny światowej staje się bardziej rzeczywista. Powrót do Krakowa proponuję przez Sanok, ale można też skrócić trasę przez Duklę.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Puszcza Niepołomicka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Puszcza Niepołomicka

Mapa Puszczy Niepomickiej przedstawia rozległy kompleks leśny położony na wschód od Krakowa, w widłach Wisły i Raby. Zasięg mapy wyznaczają: Wawrzeńczyce na północy, Kraków na zachodzie i Bochnia na południowym wschodzie. Jest to jeden z popularniejszych regionów rekreacyjnych w pobliżu Krakowa.

Puszcza Niepołomicka, nazywana „zielonymi płucami Krakowa”, jest doskonałym miejscem do aktywnego wypoczynku i spędzania wolnego czasu. To atrakcyjny obszar spacerów i wycieczek rowerowych. Latem można skorzystać z kąpieliska na obrzeżach lasu w Zabierzowie Bocheńskim. Zimą warto wybrać się tu na narty biegowe. Godna uwagi jest historia Puszczy. Było to jedno z ulubionych miejsc polowań polskich władców od Kazimierza Wielkiego przez Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego. Świadectwem tamtych czasów są Niepołomice i ufundowany w XIV wieku zamek królewski.

Wydanie 5, 2017

Wysowa-Zdrój i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wysowa-Zdrój i okolice

Mapa przedstawia najbliższe okolice miejscowości Wysowa-Zdrój oraz plan centrum w skali 1:7'500. Wysowa-Zdrój to niewielka miejscowość uzdrowiskowa położona w południowo-wschodniej części województwa małopolskiego, w powiecie gorlickim, przy granicy ze Słowacją. Otoczona jest zewsząd górami Beskidu Niskiego, tzw. Górami Hańczowskimi. Mapa zawiera dodatkowo informator turystyczny, a w nim: informacje ogólne o Wysowej-Zdroju, miejsca i obiekty godne odwiedzenia, propozycje spacerów i wycieczek, atrakcje dla dzieci, przydatne adresy i numery telefonów. Całość wzbogacona jest fotografiami. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2024

Beskid Niski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Niski

Mapa Beskidu Niskiego, przeznaczona jest dla wszystkich, którzy przybywają w góry puste i dzikie, aby aktywnie spędzić czas, jeździć na rowerze i zdobywać piesze odznaki W KRĘGU LACKOWEJ, o których dowiesz się więcej na stronie www.niski.pl. Znajdziesz na mapie największe atrakcje turystyczne i przyrodnicze regionu. Oznaczone są także cmentarze z okresu I wojny światowej oraz zabytkowe cerkwie. Wyznaczyliśmy trasy rowerowe, a trasy piesze można wyszukać w Traseo po wpisaniu hasła SIWEJKA i zaimportować do aplikacji. Ciesz się chwilą, wypoczywaj aktywnie – nocleg możesz zarezerwować u twórców mapy w gospodarstwie Siwejka. www.siwejka.pl

Wyżyna Laborecka. Okolice Dukli
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wyżyna Laborecka. Okolice Dukli

Mapa prezentuje część słowackiego Beskidu Niskiego, na południe od Przełęczy Dukielskiej.

Rok aktualizacji: 2016/2017

Bardejów i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bardejów i okolice

Mapa obejmuje część słowackiego Beskidu Niskiego oraz Góry Czerchowskie. Jest to część historycznego regionu Szarysz. W jego sercu położone jest urokliwe, wpisane na listę UNESCO miasteczko Bardejów.

Beskid Sądecki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Sądecki

Mapa offline wydawnictwa Compass, którą można otworzyć na telefonie w naszej aplikacji Traseo, obejmuje cały obszar Beskidu Sądeckiego, od doliny Dunajca na zachodzie i północnym zachodzie, po Krynicę, Tylicz i Muszynkę na południowym wschodzie. Zawiera także obszar Małych Pienin, Pieninek oraz część Pienin Właściwych. Na mapie znajduje się również fragment Beskidu Niskiego: Gór Grybowskich. Rok wydania 2023