category-icon

Doliną Wisły

28 km
10 m
Skawina
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2022-09-08
Skawina
category-icon
28 km
10 m
10 m
6/6
OPIS TRASY:

Wyruszamy spod budynku Dworca Kolejowego w Skawinie. Przejściem podziemnym pod torami przedostajemy się do ul. Tynieckiej. Wzdłuż drogi biegnie szeroki ciąg pieszo-rowerowy. Kiedy CPR się skończy kontynuujemy podróż  wałem i dalej wzdłuż ul. Tynieckiej podążamy aż do ul. Piastowskiej. Następnie trzeba przejechać przez most, by po drugiej stronie Skawinki skręcić w prawo. Ponownie znajdujemy się na wałach, podążając ścieżką mijamy most rowerowy (nie wjeżdżając na niego). Asfaltową trasą jedziemy aż do jej końca i znaku STOP. Za znakiem skręcamy w prawo, pokonując most nad Kanałem Łączany. Po chwili po lewej stronie ukazuje się nam zabytkowa kapliczka. Po przejechaniu Kopanki, na granicy z Ochodzą wjeżdżamy na wybrzuszenie terenu z którego ukaże się nam rozległy widok na okolicę. Po przejechaniu kolejnych kilkuset metrów dojeżdżamy do kilku stawów. Kompleks trzech zbiorników wodnych przeznaczony jest na łowiska i obowiązuje w nich zakaz kąpieli. Po udaniu się w dalszą drogę szybko dotrzemy do punktu wypoczynkowego w centrum sołectwa. Obok niego znajduje się staw Glinik oraz kapliczka dziękczynna. Po przeciwległej stronie ulicy mieści się XIX-wieczny dwór, znajdujący się w dziś w rękach prywatnych. Za ogrodzeniem dworu skręcamy w prawo w kierunku Facimiechu. Po przejechaniu 1,6 km prostą drogą skręcamy lekko w prawo. Naszym oczom ukazuje się wówczas murowana kapliczka. Po pokonaniu mostku na wysokości sklepu skręcamy ponownie w prawo. Docieramy do ruin rozległego dawniej kompleksu dworskiego. Dziś na znacznej powierzchni znajduje się jedna z największych w Małopolsce stadnin koni. Zaraz obok znajduje się kościół oraz punkt wypoczynkowy. Mijamy kolejną murowaną kapliczkę i wzdłuż pól uprawnych. Tym sposobem docieramy do Pozowic. Na skrzyżowaniu przy kompleksie boisk skręcamy w lewo, by już po chwili dotrzeć do kościoła. Dalej czeka nas ponad kilometrowy odcinek prostej drogi. Wjeżdżamy na most z którego rozpościera się piękny widok na kanał Łączany. Dalszy etap trasy pokonywać będziemy ścieżką rowerową prowadzącą wzdłuż malowniczego kanału. Uwaga! Jadać ścieżką rowerową wzdłuż Kanału Łączany musimy ominąć Żwirownię. W tym celu około 200 metrów trzeba przejechać po nawierzchni żwirowej. Na wysokości śluzy w Borku Szlacheckim przejeżdżamy na drugi brzeg kanału Łączany i docieramy do obwodnicy. Jadąc wzdłuż niej, po pokonaniu ronda zjeżdżamy na ulicę Skawińską. Jadąc nowym CPR-em dojeżdżamy do ul. Torowej. Po pokonaniu podziemnego przejścia wracamy wzdłuż Park&Ride do Dworca Kolejowego.

CO ZOBACZYSZ?

- Kanał Łączany – jest to żeglowny kanał wodny długości 15,7 km poprowadzony równolegle do Wisły łączący Łączany ze Skawiną. Wybudowany został w latach 1955–1958. Doprowadza on wodę do elektrowni w Skawinie oraz służy do poruszania się obiektów pływających o nośności do 600 ton. Śluza w Borku Szlacheckim jest jedną z najwyższych w Polsce.

- Kapliczka Słupowa w Pozowicach – najstarsza kapliczka w Gminie Skawina, która powstała w 1777 roku. U jej zwieńczenia znajduje się figura Chrystusa błogosławiącego prawą ręką, w lewej trzymającego krzyż. Poniżej w niszy z dużym wgłębieniem postać Matki Bożej. Maryi towarzyszą święci Piotr i Paweł, znajdujący się w niszach bocznych. W środkowej kondygnacji z kolei umieszczono figury św. Rozalii, Katarzyny i ponownie Matki Bożej. Na samym dolej scena przedstawiająca upadek Jezusa pod krzyżem. Po bokach figury św. Tomasza i św. Michała.

- Kapliczka Matki Bożej w Ochodzy – powstała w 1946 roku. Postument otynkowano i pomalowano na niebiesko. W górnej części znajduje się inskrypcja: ,, Panno Najświętsza błogosław naszej Gromadzie”. Poniżej napisu orzeł na czerwonej tarczy. Pod nim umieszczono tabliczkę z datą powstania oraz zapisem z którego dowiadujemy się, że kapliczka była wotum dziękczynnym za szczęśliwe przeżycie przez mieszkańców Ochodzy II wojny światowej. Nad postumentem figura Matki Bożej Fatimskiej.

- Zespół dworski w Facimiechu – dwór wybudowano w latach osiemdziesiątych XIX wieku dla rodziny Günther, budynek gorzelni (czynnej do 1950 roku) wzniesiono w 1840roku, a już rok później dobudowano spichlerz istniejący do dziś. Teren dworku otaczał park. Dziś na terenie zespołu dworskiego mieści się Klub Jeździecki Facimiech. Jest to jedyne miejsce w Małopolsce, gdzie rozgrywane są zawody we wszystkich konkurencjach olimpijskich w jeździectwie i jedne z największych klubów jeździeckich na południu kraju. 

- Kapliczka ze sceną Koronacji Matki Boskiej w Kopance – powstała w 1871 roku. Postać Maryi klęczy pośrodku z dwoma aniołami u jej stóp. Po prawej znajduje się Bóg Ojciec z globem w lewej ręce. Po drugiej stronie z kolei widzimy postać Chrystusa z krzyżem. Poniżej sceny Koronacji znajdują się przedstawienia: Adama i Ewy pod drzewem oraz jeszcze niżej św. Piotra. W ścianach bocznych można rozpoznać postaci: św. Floriana, św. Bartłomieja oraz św. Józefa z Dzieciątkiem.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Kraków - plan miasta
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kraków - plan miasta

Najnowszy Plan Krakowa, obejmuje cały Kraków w granicach administracyjnych wraz z obrzeżami oraz część Wieliczki, Skawiny, Zabierzowa. Aktualny, uzupełniony plan miasta Krakowa przedstawiono w skali 1:20 000.
Plan prezentuje aktualną sieć komunikacji publicznej oraz spis wszystkich ulic. Na mapie zaznaczono sieć tras rowerowych. Rok wydania 2022

Okolice Krakowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Krakowa

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na zachodzie, Sułoszową na północy oraz Myślenice na południu. Rok wydania: 2022

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie