category-icon

Dookoła Czantorii, Soszów

99 km
717 m
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2018-04-15
category-icon
99 km
717 m
716 m
1.8/6
W niemal letnią niedzielę 15 kwietnia 2018 roku wybrałem się z Ligoty na wyprawę rowerową w kierunku Soszowa w Wiśle Jaworniku, gdzie często zimą bywam na nartach. Jechałem znaną mi dobrze trasą przez Bronów i Landek, a potem Iłownicę i Pierściec do Kiczyc, gdzie wjechałem na wał wiślany, na którym jest Wiślana Trasa Rowerowa WTR. Malownicza trasa, pełna rowerzystów, wiedzie wzdłuż Wisły. Jechałem nią do samej Wisły, a konkretnie do dzielnicy Jawornik. Tam skręciłem w prawo i jechałem główną drogą o małym natężeniu ruchu, aż pod dolny odcinek Stacji Narciarskiej Soszów, gdzie duże nachylenie zmusiło mnie do podchodzenia. Asfaltowa droga zamieniła się w typowy górski szlak z kamieniami i tak dotarłem pod schronisko na Soszowie i górną stację wyciągów narciarskich, które są mi dobrze znane. Na trasach narciarskich zalegały jeszcze czapy śniegu, wszak sezon narciarski na Soszowie zakończono 8 kwietnia 2018 roku. Przy temperaturach w okolicy 24 stopni śnieg wygląda jakoś niesamowicie, a jeszcze jak się chodzi po nim w krótkich spodenkach i koszulce... Kontrast niesamowity !!! Z Soszowa pojechałem granicznym szlakiem na Przełęcz Beskidek i skręciłem w lewo. Kamienisty szlak znów zmusił mnie do prowadzenia roweru - wówczas przypomniała mi się moja ostatnia rowerowa wizyta w tym miejscu jak...odpadła mi podeszwa od buta (sezon 2016). Po jakimś czasie kamienisty i stromy szlak zamienił się w asfalt i tym sposobem znalazłem się w czeskim Nydku, z którego pojechałem do Bystrzycy, a potem ładnym szlakiem obok linii kolejowej do Wędryni, skąd pochodzi Ewa Farna. Szlak wiódł w stronę Trzyńca, jechało się fajnie nad brzegiem Olzy, a potem skręciłem w prawo i miałem podjazd do granicy w Lesznej Górnej. Stamtąd pojechałem obok zamku w Dzięgielowie, a potem przejechałem przez las, gdzie zobaczyłem szokujące ilości czosnku niedźwiedziego!!! Nad drogą było zadaszenie po dawnej kolei linowej z kamieniołomu w Lesznej do cementowni w Goleszowie. W Cisownicy skręciłem na jakiś szlak rowerowy, który zaprowadził mnie do Hermanic, a potem wróciłem na WTR nad Wisłą w Ustroniu i jechałem nią do Skoczowa, gdzie skręcilem przez Pierściec, do lasu. Leśnym traktem jechałem prosto z Pierśca, aż do linii kolejowej w Zabrzegu-Czarnolesiu. Przyjemna leśna droga, śpiew ptaków i brak samochodów dodawały wigoru. W Czarnolesiu pojechałem już w stronę domu.

Warunki pogodowe dopisały, letnia pogoda, słońce i zero wiatru oraz zmęczenia, sprawiło że nakręciłem równe 100 km.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Ustroń i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ustroń i okolice

Mapa turystyczna Ustroń i okolice obejmuje swoim obszarem gminę Ustroń, a także częściowo sąsiadujące miejscowości m.in. Górki Wielkie, Górki Małe, zachodnią część Brennej, północną część Wisły i Nydka (Republika Czeska) oraz wschodnią część gminy Goleszów.

Mapa prezentuje szlaki turystyczne z czasami przejść, ścieżki spacerowe i dydaktyczno-przyrodnicze, trasy rowerowe, szlaki konne i narciarskie. Zaznaczone są tu również atrakcje turystyczne, punkty widokowe, schroniska i inne obiekty noclegowe, a także pozostałe informacje niezbędne turyście podczas wędrówek górskich.

 

Wisła
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wisła

Mapa przedstawia okolice ciekawej miejscowości turystycznej, położonej w Beskidzie Śląskim. Zasięg mapy wyznaczają: Ustroń na północy, Wielka Czantoria na zachodzie, Istebna na południu i Barania Góra na wschodzie. Okolice Wisły słyną z licznych szlaków pieszych i rowerowych oraz atrakcyjnych tras narciarstwa biegowego. Znajduje się tu ponad 20 nowoczesnych wyciągów narciarskich, a także liczne ośrodki sportowo-rekreacyjne. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. 
Mapa zawiera także plan centrum Wisły w skali 1:10'000 oraz opisy głównych atrakcji Wisły wraz z informatorem teleadresowym (baza noclegowa, urzędy, komunikacja, kultura, rekreacja). Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Wisła. Podróż do Źródeł
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wisła. Podróż do Źródeł

Mapa turystyczna „Wisła. Podróż do Źródeł” obejmuje swoim obszarem gminę Wisła, a także częściowo sąsiadujące miejscowości m.in. południową część Ustronia oraz Brennej. 

Mapa prezentuje szlaki turystyczne z czasami przejść, ścieżki spacerowe i dydaktyczno-przyrodnicze, trasy rowerowe, szlaki konne i narciarskie. Zaznaczone są tu również atrakcje turystyczne, punkty widokowe, schroniska i inne obiekty noclegowe, a także pozostałe informacje niezbędne turyście podczas wędrówek górskich. Mapa zawiera również wyciągi narciarskie wraz z trasami zjazdowymi. Sprawdzi się we wszystkich 4 porach roku!

 

Cieszyn i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Cieszyn i okolice

Mapa Cieszyna w skali 1:25 000 – jak mapa sztabowa - obejmuje miasta: Cieszyn, Skoczów, Trinec, Ustroń. Są tu wszystkie szlaki z podaniem ich długości i czasami przejść. Mapa jest zaktualizowana w terenie.

Beskid Śląski - dla wymagających
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski - dla wymagających

Mapa obejmuje obszar bardzo popularnego i często odwiedzanego zakątka Beskidów, jakim jest Beskid Śląski. Zasięg Beskidu Śląskiego mapy wyznacza tereny od Skoczowa i Bielska-Białej na północy po Jaworzynkę i Zwardoń na południu oraz Węgierską Górę na wschodzie i Ustroń na zachodzie. Położone na tym obszarze Ustroń, Wisła i Szczyrk należą do największych ośrodków turystyczno-wypoczynkowych w polskich górach. Zimą narciarze mają tu do dyspozycji kilkadziesiąt wyciągów narciarskich i dobrze przygotowane trasy zjazdowe. Bardzo popularna jest też turystyka piesza i rowerowa. Beskid Śląski to góry o dużych wysokościach względnych, jednak dobrze poznane i zagospodarowane. Posiadają rozbudowaną sieć dróg i szlaków turystycznych, bardzo dobrą bazę noclegową, w tym wiele schronisk górskich. Mapa przedstawia m.in. rzeźbę terenu, sieć dróg (w tym nazw ulic), zabudowę, a także treści turystyczne – szlaki turystyczne, bazę noclegową i gastronomiczną, atrakcje turystycznye i inne elementy. Rekomendujemy ją do uprawiania różnych form turystyki, także dla osób zmotoryzowanych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Tychy, Pszczyna i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.

Miejscowości na trasie