category-icon

droga na Rajd Baja-Poland

12 km
44 m
Polska, zachodniopomorskie, Śródmieście

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2013-08-30
Polska, zachodniopomorskie, Śródmieście
category-icon
12 km
44 m
44 m
Łatwy
3.2/6
30.sierpień.2013 r. Pogoda sloneczna ,wyruszyliśmy na plac lotnikow w Szczecinie.Od godziny 17.00 rusza Rajd Baja-Poland

Szczegóły imprezy:
Baja Poland odbędzie się w dniach 30 sierpnia - 1 września.Uroczysty start odbędzie się przy Placu Lotników w Szczecinie w piątek (godz. 17). Następnie kierowcy udadzą się na pierwszą próbę startową w pobliżu miasteczka rajdowego (ul. Szafera), a kolejne dni spędzą na odcinkach specjalnych na terenie gminy Dobra oraz na poligonie w Drawsku Pomorskim.
Tegoroczna Baja Poland będzie piątą rundą Pucharu Świata. W weekend odbyła się czwarta na Węgrzech - Hungarian Baja. Krzysztof Hołowczyc zajął tam drugie miejsce, tylko za Hiszpanem Nani Romą. Ci kierowcy wspólnie z Francuzem Jean-Louis Schlesserem (nie startował na Węgrzech) walczą o prymat w Pucharze Świata.
W klasyfikacji generalnej lider Schlesser wyprzedza o sześć punktów Romę i o 10 Hołowczyca. Cała trójka znajduje się w ścisłej czołówce zmagań i powinniśmy ich obejrzeć także w Szczecinie.
Co prawda zgodnie z regulaminem publikacja listy startowej nie może nastąpić wcześniej, niż w piątek, ale przynajmniej przyjazdu Hołowczyca możemy być pewni. Tegoroczna edycja Pucharu Świata składa się z ośmiu rund.
Zawodnicy walczący o zwycięstwo w nim mogą zdobywać punkty w trzech rajdach terenowych: w Abu Zabi, Katarze oraz Egipcie, a także w pięciu mistrzowskich imprezach Baja: we Włoszech i Hiszpanii, na Węgrzech, w Polsce oraz w Portugalii.
W tegorocznym Baja Poland kibice zobaczyli: Adama Małysza, Piotra Baupre, Martina Kaczmarskiego, Jacka Czachora i Marka Dąbrowskiego oraz Stephane'a Peterhansela, który jedenaście razy (pięć razy w aucie i sześć na motocyklach) wygrywał Rajd Dakar.
Trasa rajdu zostanie podzielona na trzy etapy, a jej całkowita długość to ponad 800 kilometrów. Na trasie zlokalizowano pięć prób sportowych liczących ponad 500 km.
Zakończenie zmagań nastąpi w niedzielę, 1 września o godzinie 14:30 w miasteczku rajdowym w Szczecinie. całej klasyfikacji.
OSTATNI zawodnik wystartował o kolo 18.30 a to był Piotr Zelnik znany aktor.


Plac Lotników – jeden z głównych placów śródmieścia Szczecina. Na środku placu Lotników, który jest przestrzenią dla pieszych, znajduje się Pomnik Bartolomeo Colleoniego, włoskiego kondotiera.
Do 1945 roku plac nosił nazwę Augustaplatz. Na placu krzyżują się następujące ulice: aleja Papieża Jana Pawła II (dawna al. Jedności Narodowej), ulica Jagiellońska, ulica Kaszubska, ulica Małopolska i ulica Mazurska. Zabudowa placu to budynki powstałe w ramach budowy Szczecińskiej Dzielnicy Mieszkaniowej oraz jednopiętrowy pawilon. W okolicach placu znajduje się Archiwum Państwowe w Szczecinie.

Historia
Kopia pomnika powstała dla utworzonego w 1913 szczecińskiego muzeum miejskiego. Pomnik był centralnym punktem zbioru kopii najsłynniejszych dzieł antycznych i renesansowych znajdujących się w sali kopułowej (obecnie siedziba Teatru Współczesnego).
Pomnik przetrwał nienaruszony II wojnę światową. 15 stycznia 1948 został wywieziony do Warszawy. Pierwotnie znalazł się w zbiorach warszawskiego Muzeum Narodowego, następnie kilka lat przeleżał w magazynie Muzeum Wojska Polskiego. Na początku lat 60. stanął na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych. 5 czerwca 1989 pomnik wpisano do rejestru zabytków.
Na początku 1992 władze Szczecina podjęły działania na rzecz powrotu pomnika do miasta. Po latach usilnych starań, pod koniec 2001 roku władze Warszawy zgodziły się na zwrot pomnika.
21 sierpnia 2002 pomnik Colleoniego został ustawiony na szczecińsk
W maju i czerwcu 2009 r. pomnik kondotiera przechodził gruntowną renowację. Colleoni odzyskał wtedy też oręż trzymany w prawej dłoni, taki sam jak oryginał

W SZczecinie na placu Lotnikow odbywa sie dużo imprez .jak co roczny miting lekkoatletyczny i wiele innych..
Po obejrzeniu startu ruszyliśmy w drogę powrotną do domu.Przez Jasne błonie i park kasprowicza Miejsca odpoczynku szczecinian.

Kopia pomnika Bartolomeo Colleoniego z 1488 roku znajdującego się w Wenecji stoi ciągle na dziedzińcu pałacu Czapskich (Akademia Sztuk Pięknych) w Warszawie

Komentarze