category-icon

Droga św. Jakuba Via Regia odcinek: Czarnowąsy - Skorogoszcz

30 km
11 m
Opole Czarnowąsy - Skorogoszcz

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2021-08-29
Opole Czarnowąsy - Skorogoszcz
category-icon
30 km
11 m
20 m
4.4/6
Drugi dzień pielgrzymowania drogami św. Jakuba Via Regia po Śląsku Opolskim rozpoczynamy od wizyty w Zabytkowym Zespole Klasztornym, dawniej barokowy Klasztor Ponorbertański obecnie Dom Pomocy Społecznej w Czarnowąsach. Proboszczem i kapelanem jest ks. dr Piotr Pierończyk, a o Zespole Klasztornym może mówić godzinami. Gospodyniami tego miejsca są siostry ze Zgromadzenia św. Jadwigi, także bardzo chętnie dzielą się ciekawymi informacjami o klasztorze. W 2022 roku przypada jubileusz 120 lat obecności sióstr Jadwiżanek w Czarnowąsach. Obecnie w D.P.S. przebywa 120 niepełnosprawnych dziewcząt. Klasztor posiada bogaty wystrój architektoniczno - rzeźbiarski, z kamiennymi portalami o wysokich walorach artystycznych. Ich twórcą jest słynny Giovanni Signo. Między kondygnacjami są gzymsy opaskowe, okna w obramieniach uszatych, na piętrach w podokiennikach i nadokiennikach ozdobne płyciny. Wewnątrz piękna kaplica w której codziennie odprawiana jest msza św. Idąc dalej przechodzimy mostem nad Małą Panwią, mijamy figurę św. Jana Nepomucena , przydrożny krzyż, przechodzimy pod mostem kolejowym i dochodzimy do miejscowości Borki. Idziemy równolegle do Odry a po prawej stronie widoczna cały czas elektrownia "Opole". Mijamy Dobrzeń Mały i dochodzimy do Dobrzenia Wielkiego. Tutaj znajdują się trzy kościoły, warto obejrzeć je wszystkie. Dawny kościół św. Katarzyny i św. Walentego - obecnie zaadoptowany na ośrodek opieki Caritasu, kościół parafialny św. Katarzyny i drewniany kościół odpustowy pw. św. Rocha, ufundowany w 1657 przez norbertanki z Czarnowąsów. Przy kościele pomnik św. Rocha, a przed wejściem na cmentarz znajduje się pomnik ofiar I wojny światowej. Należy wspomnieć o pięknej Alberdze w Dobrzyniu Wielkim z wszelkimi wygodami dla pielgrzymów, można tu także przybić pieczątkę do paszportu pielgrzyma - projektu bardzo miłej gospodyni. Od kościoła św. Rocha idąc ul. Konopnicką dochodzimy do źródełka św. Rocha, jak podaje legenda woda używana jest na choroby oczu. Dochodzimy do Chróścic, mijamy kościół św. Jadwigi, kierujemy się na ul. Babi Las i dochodzimy do przysiółka o tej samej nazwie, idziemy wzdłuż wałów przeciwpowodziowych Odry. Następnie idziemy leśną drogą do drogi, idąc w lewo przechodzimy mostem Odrę i dochodzimy do Mikolina. Mijamy późnobarokową kaplicę grobowa rodziny Saurów, właścicieli dóbr w Mikolinie w XVIII w. Idziemy polna drogą, a następnie leśną i dochodzimy do wału przeciwpowodziowego nad Nysą Kłodzką, wałem dochodzimy do Skorogoszczy i do kościoła św. Jakuba Apostoła.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Opole
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Opole

Plan miasta Opola w nowych granicach administracyjnych. Na planie umieszczono całą infrastrukturę miejską (urzędy, szkoły, teatry, kina) i turystyczną (szlaki, zabytki). Rok wydania: 2020

Stobrawski Park Krajobrazowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Stobrawski Park Krajobrazowy

Mapa turystyczna Stobrawskiego Parku Krajobrazowego aktualizowana w terenie z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obejmuje swym zasięgiem obszar ograniczony od południowego-wschodu Jeziorem Turawskim, od północy sięga po Wołczyn, natomiast od wschodu po Brzeg.

Bory Niemodlińskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bory Niemodlińskie
Mapa "Bory Niemodlińskie" obejmuje obszar: Opole, Krapkowice, Głogówek, Korfantów, Lewin Brzeski, Popielów. Treść kartograficzna zawiera cenne informacje dla rowerzystów i piechurów, zabytki, kościoły, kapliczki oraz wszystkie informacje przyrodnicze: numery oddziałów leśnych, pomniki przyrody, użytki ekologiczne, obszary natura 2000.
Euroregion Praděd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu. 

Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".

Euroregion Pradziad
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.

Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.

 

Województwo opolskie i plan Opola
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo opolskie i plan Opola

Mapa Opola i okolic obejmuje obszar województwa w skali 1:190 000. Mapa zawiera aktualny przebieg dróg wraz z numeracją, odległości drogowe, granice powiatów i gmin ponadto stacje paliw, hotele, parkingi, zabytki, zaznaczono wszystkie miejscowości. Mapa oprócz województwa obejmuje też pogranicze i obszar Wrocławia. Na obu mapach wkreślono współrzędne geograficzne zgodne z GPS. Opracowanie obejmuje także plan Opola w skali 1:20 000, widoczny po odpowiednim zbliżeniu.

Miejscowości na trasie