category-icon

Dzień w Jesienikach - Vozka - Keprnik- Serak

30 km
7 h 19 min
1.2 km
Branná

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2011-10-16
Branná
category-icon
30 km
1211 m
1206 m
Średni
7 h 19 min
5.8/6
O siódmej rano byłem już w Brannej. Przepiękna miejscowość kilka kilometrów za Starym Mestem pod Śnieznikiem. Pomimo wczesnej pory parkin w centrum był zapełniony , to zapewne z powodu z powodu z powodu ośrodka SPA , który znajduje się w centrum tej niewielkiej miejscowości. Ruszam w dół wioski. Na wysokości stacji kolejowej odnajduje zielony szlak , którym ostro ruszam w górę . Po około 30 minutach mijam ostatnie stylowe zabudowania i jakiegoś mężczyznę , który wygania stado ryczących krów na pastwisko. Widok to o tej porze niesamowity. Dzień zapowiada się pięknie więc droga biegnąca ciągle w górę nie wydaje się taka zła. Zielony szlak doprowadza mnie na szczyt Vozki - szczyt w bocznym ramieniu pasma Keprnika w Hrubym Jeseniku o spłaszczonej wierzchowinie. Grzbiet pomiędzy Keprnikiem a Vozką zajmują torfowiska.  Na wierzchołku znajdują się skały, które mają przypominać powóz z zaprzęgiem i woźnicą (Vozką właśnie).  Legenda mówi, że skamieniał tu furman z powozem. Była to kara za to, że w czasach głodu rzucał pod koła swego wozu bochenki chleba, aby wóz szybciej jechał. Ze skał na Vozce, które osiągają wysokość do 10 metrów roztacza się malownicza panorama Hrubego Jesenika od Keprnika po Pradziad i Wysokie Hole. Przez szczyt Vozki przebiega szlak zielony z Brannej do Koutów nad Desną. Ok. 200 metrów na wschód znajduje się skrzyżowanie z łącznikowym szlakiem żółtym z rozdroża pod Keprnikiem do Brannej. Żółtym szlakiem ruszam w kierunku Keprnika. Na szczycie Vozki jest dość zimno , drzewa są pięknie oszronione. Pod szczytem Keprnika spotykam pierwszy raz od 4 godzin pierwszych wędrowców. Dośc szybko osiągam szczyt Keprnika - czwarte co do wysokości wzniesienie Hrubego Jesenika, najwyższe w jego północnej części. Na szczytowych skałach  powstałych wskutek silnego mrozowego wietrzenia, znajduje się naturalna platforma widokowa, z której roztacza się dookolny widok – widać stąd m.in. centralną część Wysokiego Jesionika z charakterystyczną wieżą telewizyjną na Pradziadzie, Masyw Śnieżnika, Góry Złote, a panorama sięga w pogodne dni nawet Beskidu Żywieckiego i Karkonoszy. Szczytowe partie kopulastego wierzchołka porastają wysokogórskie murawy, mchy i borówczyska, występujące na torfiastym podłożu . Stąd już niedaleko na szczyt Seraka , na który można dostać wyciągiem krzesełkowym. Tutaj zatrzymuję się na chwilę w schronisku i ruszam w kierunku Obi Skał, to piękna grupa skał nad Ramzovą. Zostało tylko dotrzeć do Brannej. Polecam tą tarsę. Ścieżka śladu pochodzi z urządzenia Garmin EDGE 705

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Masyw Śnieżnika. Góry Bialskie. Králický Sněžník
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Masyw Śnieżnika. Góry Bialskie. Králický Sněžník

Mapa Masywu Śnieżnika przedstawia jedno z wyższych w Sudetach pasm górskich, które zamyka od południa Kotlinę Kłodzką. Zaliczamy je do Sudetów Wschodnich. Zasięg mapy wyznaczają: Bystrzyca Kłodzka na północnym-zachodzie, Międzylesie na południowym-zachodzie oraz Jindrichov na południowym-wschodzie. Obszar mapy obejmuje: Masyw Śnieżnika z najwyższym szczytem Śnieżnikiem (1426 m n.p.m.), Góry Bialskie, Kralicky Sneznik, częściowo także Rychlebske hory i Góry Złote oraz miasto Stronie Śląskie.
Duże zróżnicowanie krajobrazowe, doskonałe zagospodarowanie turystyczne podszczytowego rejonu Śnieżnika z jednej strony i „dzikość” Gór Bialskich z drugiej – to najlepsze atuty tego obszaru. Pobyt w tym regionie z pewnością miło wspominać będą nie tylko turyści piesi, ale także miłośnicy narciarstwa, jazdy rowerowej i konnej, wspinacze skałkowi oraz wędkarze. Rok wydania 2022

Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote, Krowiarki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote, Krowiarki

Mapa Masywu Śnieżnika, Gór Złotych i Bialskich oraz Krowiarek, z najwyższym szczytem Ziemi Kłodzkiej - Śnieżnikiem i Ośrodkiem Narciarskim Czarna Góra. Znajdują się tu takie atrakcje jak Wodospad Wilczki i Jaskinia Niedźwiedzia. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych, szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. W miejscowościach opisano nazwy ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych, narciarskich i konnych, łącznie z kilometrażem, co pozwoli łatwiej zaplanować wycieczkę. Przy szlakach pieszych podano także orientacyjny czas przejścia.

Jesioniki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jesioniki

Mapa "Jesioniki" obejmuje Wysoki Jesionik z Pasmem Orlika oraz fragmentem Gór Rychlebskich i Zlatohorskiej Vrchoviny. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i narciarskich łącznie z kilometrażem.

Jesioniki i Góry Złote
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jesioniki i Góry Złote

Mapa przedstawia dwa niewielkie pod względem wysokości pasma górskie Sudetów rozciągające się na granicy Polski i Czech, na pograniczu Moraw i Śląska. W Jesionikach najbardziej rozpoznawalnym szczytem jest Pradziad (1491 m n.p.m.) znajdujący się w paśmie górskim Wysokiego Jesionika, stanowiący jednocześnie najwyższy szczyt Śląska Czeskiego, Górnego Śląska i Moraw i całych Sudetów Wschodnich. Na jego szczycie ustawiona jest charakterystyczna wieża telewizyjna przypominająca kształtem rakietę kosmiczną. Wierzchołek jest dobrze widoczny z wielu punktów widokowych oraz wyższych miejsc w promieniu nawet kilkuset kilometrów, nie tylko Czech, ale również południowo zachodnich województw: opolskiego czy dolnośląskiego. Góry Złote to jedno z najdłuższym pasm Sudetów, rozciągające się z Przełęczy Kłodzkiej na północnym zachodzie, aż do Przełęczy Ramzovskiej. Tereny Gór Złotych są słabo zaludnione i bardzo atrakcyjne dla turystyki pieszej oraz narciarskiej. Najsłynniejszą atrakcją regionu jest dawna podziemna kopalnia złota i arsenu w Złotym Stoku.

Ziemia Kłodzka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Kłodzka

Ziemi Kłodzkiej - historycznej krainy (teren dawnego hrabstwa kłodzkiego) obejmującej Kotlinę Kłodzką i otaczające ją tereny górskie: Góry Stołowe, Góry Sowie, Góry Bardzkie, Góry Złote, Góry Bialskie, Masyw Śnieżnika, Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie. Zasięg mapy wyznaczają od wschodu Złoty Stok i Javornik po czeskiej stronie, od zachodu Kudowa-Zdrój, Nachod, Police, Teplice (zatem praktycznie całe Góry Stołowe) po czeskiej stronie. Od północy zasięg wyznaczają: Ząbkowice Śląskie i Srebrna Góra, od południa obrzeża miasta Zamberk po czeskiej stronie. Rok wydania: 2021

Singletrack Glacensis English
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Singletrack Glacensis English

Mapa turystyczna przedstawia obszar Ziemi Kłodzkiej (polska część Euroregionu Glacensis) z naniesioną siecią nowych szlaków rowerowych Singletrack Glacensis, znajdujących się w Górach Bardzkich, Złotych i Masywie Śnieżnika. Szlaki prowadzą z Przeł. Wilcza przez Bardo, Złoty Stok, Lądek-Zdrój, Stronie Śląskie i Międzygórze do Jodłowa. Na mapie wyróżniono i opisano atrakcje, ciekawe miejscowości, punkty informacji turystycznych, rezerwaty i parki krajobrazowe, serwisy rowerowe, stacje naprawcze i do ładowania e-bike oraz wiaty wypoczynkowe.