category-icon

Fort Malakoff - Głogów - Wieża Artyleryjska

94 km
227 m
Głogów Lubin Łagoszów

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-09-09
Głogów Lubin Łagoszów
category-icon
94 km
227 m
230 m
Łatwy
2.7/6
Na cyplu Ostrowia Tumskiego w Głogowie, u zbiegu wód Starej Odry i Odry, znajduje się potężna budowla o naprawdę imponujących rozmiarach, znanej jako "fort Malakoff" lub Barbakan. Stanowi ona przykład sposobu obrony, który został stworzony przez francuskiego stratega Montalamberta. W/g tych założeń obrona miała być prowadzona nawet przez obiekty, które zostały okrążone i odizolowane od pozostałych fortyfikacji. Wieża została wybudowana przez wojska pruskie w latach l857 - l860. Nazwano ją wówczas "Turm Reduit". Turm Reduit" jest budowlą trzykondygnacyjną. Kondygnacja podziemna (obecnie zasypana i zalana wodą) była prochownią, w której znajdowała się studnia. Kondygnacja naziemna posiadała dwie wysunięte (w kształcie tzw kocich uszu) - kaponiery (kojce), służące do obrony wejścia, a także stanowiska dla artylerii z rykoszetowymi otworami (zachowane haki i koła do mocowania dział). Wewnątrz znajduje się wieża o ścianach grubości l,2 m, która umożliwiała zejście do prochowni oraz wejście na kondygnację górną. Średnica całej wieży wynosi 2m. Kondygnacja górna była również stanowiskiem dla artylerii. Od strony zachodniej wieża była osłonięta niewysokim wałem ziemnym i fosą, a od wschodu - połączona za pośrednictwem wąskiej drogi z "Wasser - Redoute". Droga ta była osłonięta z obydwu stron wysokim nasypem, osłaniającym przed ostrzałem artyleryjskim. Nasyp ten był ukształtowany w ten sposób aby można było z niego prowadzić walkę. Do dnia dzisiejszego wieża zachowała się w stosunkowo dobrym stanie. Uległa zniszczeniu jedynie podłoga kondygnacji górnej, a kondygnacja dolna została całkowicie zagruzowana.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Pojezierze Sławskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pojezierze Sławskie

Turystyczna mapa Pojezierza Sławskiego z aktualnymi szlakami pieszymi, rowerowymi i kajakowymi. Obszar mapy zawiera się pomiędzy Zieloną Górą a Lesznem obejmując obszar m.in. Przemęckiego Parku Krajobrazowego.

Dolina Odry. Kraina Łęgów Odrzańskich
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolina Odry. Kraina Łęgów Odrzańskich

Aktualizowana w terenie mapa Krainy Łęgów Odrzańskiech obejmuje obszar od Wrocławia do Głogowa. Osią mapy jest rzeka Odra. Na mapie umieszczono aktualne szlaki piesze i rowerowe.

Bory Dolnośląskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bory Dolnośląskie

Mapa Borów Dolnośląskich swoim zasięgiem obejmuje obszar samych Borów, Dolne Łużyce (także z częścią niemiecką) oraz Przemkowski Park Krajobrazowy i Park Krajobrazowy Łuku Mużakowa. Wschodnią granicę mapy wyznaczają Głogów i Chojnów.

Ziemia Lubuska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Lubuska

Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.

Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika turystycznego i górskiego – Waldemar Brygier (naszesudety.pl). Wśród polecanych atrakcji: zamki, pałace, muzea, skanseny, kopalnie, twierdze, osobliwości przyrody, uzdrowiska i wiele innych. Zapraszamy do lektury! Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2019