category-icon

Gdzie schowała się zima? Kubalonka!

7.5 km
2 h 29 min
116 m
Wisła, Istebna

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-01-23
Wisła, Istebna
category-icon
7.5 km
116 m
118 m
2 h 29 min
4.9/6
No właśnie... Gdzie jest zima, jak jej nie ma? Na nizinach temperatury dodatnie i ani grama "białego H2O"... Stęsknieni za śniegiem - ruszamy więc w góry. Może tam?
Ustroń wita nas na szaro - buro. Oczywiście, narciarska trasa z Czantorii jest biała, pełna naśnieżonego "sztuczniaka" i tłumu zjeżdżającego po nim. Jednak po bokach - trawa. To nie to, czego szukamy... Dojeżdżamy więc do Wisły. Tu niewiele lepiej. Na polanach u góry widać co prawda kolor biały, jednak w samej Wiśle - kiepsko. Przemieszczamy się wobec tego kilka kaemów dalej, w stronę Istebnej. Z każdym kilometrem robi się coraz jaśniej i gdy dojeżdżamy na Przełęcz Kubalonka - dosłownie przecieramy oczy ze zdumienia. Śnieg! I to ile! Upewniając się zatem organoleptycznie po opuszczeniu naszego pojazdu - że to nie zjawa, fatamorgana czy jakieś tam inne złudzenia - czym prędzej robimy przepak. Wyciągamy biegówki, przebieramy się we właściwy strój i pędem na trasę. Tak, trasę do narciarstwa biegowego. Kubalonka jest drugim, po Jakuszycach, ośrodkiem narciarstwa biegowego w Polsce. Odpowiedni mikroklimat sprawia, że opady śniegu są tu zazwyczaj obfitsze, niż innych rejonach Beskidu Śląskiego, a pokrywa śnieżna utrzymuje się dłużej.Trasy biegowe poprowadzono lasami. Wspinają się one na zbocza wzniesienia Kubalonka o wysokości 830 m n.p.m. Tworzą istny labirynt wielu pętli. Naprawdę, można się tu zgubić. Na pewno niebagatelnym plusem tego miejsca jest jeszcze jedno - widoki. Przy dobrej pogodzie z tras biegowych dojrzymy Małą i Dużą Fatrę oraz Tatry na Słowacji. Gospodarzem terenu i narciarskich szlaków jest Polski Związek Narciarski. Trasy są regularnie utrzymywane przez ratrak, mają homologację FIS i można na nich organizować zawody wysokiej rangi sportowej w biegach narciarskich i biathlonie. Trasy są w większości wymagające, wytyczono je bowiem tak, że przemierzając je, trzeba się zmierzyć zarówno ze stromymi podbiegami, jak i zjazdami o częstych zakrętach. Czy początkujący amator da sobie tu radę? Oczywiście! Są również bardzo łatwe pętle. Na miejscu - w okrągłym budynku - znajduje się wypożyczalnia sprzętu, gdzie można się ogrzać przy ciepłym kominku, napić się czegoś ciepłego i przechować swoje ubrania na zmianę, w zamykanych na klucz szafkach.Tak więc: udało się. Znaleźliśmy prawdziwą zimę. Poszuraliśmy niecałe trzy godziny i zadowoleni udaliśmy się na posiłek. Czy to była prawdziwa zima? Oceńcie sami po fotografiach...

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wisła
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wisła

Mapa przedstawia okolice ciekawej miejscowości turystycznej, położonej w Beskidzie Śląskim. Zasięg mapy wyznaczają: Ustroń na północy, Wielka Czantoria na zachodzie, Istebna na południu i Barania Góra na wschodzie. Okolice Wisły słyną z licznych szlaków pieszych i rowerowych oraz atrakcyjnych tras narciarstwa biegowego. Znajduje się tu ponad 20 nowoczesnych wyciągów narciarskich, a także liczne ośrodki sportowo-rekreacyjne. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. 
Mapa zawiera także plan centrum Wisły w skali 1:10'000 oraz opisy głównych atrakcji Wisły wraz z informatorem teleadresowym (baza noclegowa, urzędy, komunikacja, kultura, rekreacja). Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Wisła. Podróż do Źródeł
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wisła. Podróż do Źródeł

Mapa turystyczna „Wisła. Podróż do Źródeł” obejmuje swoim obszarem gminę Wisła, a także częściowo sąsiadujące miejscowości m.in. południową część Ustronia oraz Brennej. 

Mapa prezentuje szlaki turystyczne z czasami przejść, ścieżki spacerowe i dydaktyczno-przyrodnicze, trasy rowerowe, szlaki konne i narciarskie. Zaznaczone są tu również atrakcje turystyczne, punkty widokowe, schroniska i inne obiekty noclegowe, a także pozostałe informacje niezbędne turyście podczas wędrówek górskich. Mapa zawiera również wyciągi narciarskie wraz z trasami zjazdowymi. Sprawdzi się we wszystkich 4 porach roku!

 

Istebna, Milówka - Rajcza, Węgierska Górka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Istebna, Milówka - Rajcza, Węgierska Górka

Beskid Śląski, którego fragment obejmuje niniejsza mapa, jest najdalej, na terenie Polski, na zachód wysuniętą grupą górską Beskidów Zachodnich. Obszar to niezwykle atrakcyjny, bo znajdziemy tutaj zarówno ciekawe miejscowości pełne drewnianej architektury, jak również znane powszechnie szczyty górskie, przełęcze i rzeki czy różnorakie atrakcje turystyczne. Jednocześnie jest to obszar niezwykle barwny kulturowo. Pielęgnowane od pokoleń lokalne tradycje stały się same w sobie atrakcjami, przyciągającymi w Beskid Śląski rzesze turystów.

Trójstyk
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Trójstyk

Mapa obejmuje obszar Czech, Słowacji i Polski wokół Trójstyku granic o promieniu ok. 30 km. Jest na niej Jablunkov, Cadca, Istebna, Koniaków, Zwardoń oraz szczyt górski Wielka Racza. Mapa jest w skali 1: 25 000, więc pokazuje więcej treści i szczegółów niż inne mapy w dostępnych skalach. Wszystkie szlaki opisano długościami i czasami przejść. Mapa jest cieniowana, więc wizualizacja ukształtowania terenu jest bardziej przystępna.

Rok wydania: 2017

Beskid Śląski - dla wymagających
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski - dla wymagających

Mapa obejmuje obszar bardzo popularnego i często odwiedzanego zakątka Beskidów, jakim jest Beskid Śląski. Zasięg Beskidu Śląskiego mapy wyznacza tereny od Skoczowa i Bielska-Białej na północy po Jaworzynkę i Zwardoń na południu oraz Węgierską Górę na wschodzie i Ustroń na zachodzie. Położone na tym obszarze Ustroń, Wisła i Szczyrk należą do największych ośrodków turystyczno-wypoczynkowych w polskich górach. Zimą narciarze mają tu do dyspozycji kilkadziesiąt wyciągów narciarskich i dobrze przygotowane trasy zjazdowe. Bardzo popularna jest też turystyka piesza i rowerowa. Beskid Śląski to góry o dużych wysokościach względnych, jednak dobrze poznane i zagospodarowane. Posiadają rozbudowaną sieć dróg i szlaków turystycznych, bardzo dobrą bazę noclegową, w tym wiele schronisk górskich. Mapa przedstawia m.in. rzeźbę terenu, sieć dróg (w tym nazw ulic), zabudowę, a także treści turystyczne – szlaki turystyczne, bazę noclegową i gastronomiczną, atrakcje turystycznye i inne elementy. Rekomendujemy ją do uprawiania różnych form turystyki, także dla osób zmotoryzowanych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Beskid Śląski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski

Mapa Beskidu Śląskiego obejmuje tereny od Skoczowa i Bielska-Białej na północy po Worek Raczański na południu oraz Żywiec na wschodzie i Jabłonków (Czechy) na zachodzie. Beskid Śląski to góry o dużych wysokościach względnych, jednak dobrze poznane i gęsto zaludnione. Posiadają rozbudowaną sieć dróg i szlaków turystycznych, bardzo dobrą bazę noclegową, w tym wiele schronisk górskich. Położone na tym obszarze Ustroń, Wisła i Szczyrk należą do największych ośrodków turystyczno-wypoczynkowych w polskich górach. Na odwrocie znajduje się obszerny informator krajoznawczo-turystyczny, zawierający podstawowe informacje o regionie. Opis wzbogacony jest kolorowymi zdjęciami. Dodatkowo znajdują się tu plany centrów miast: Bielsko-Biała, Brenna, Istebna, Szczyrk, Ustroń, Wisła. Mapa polecana jest do uprawiania różnych form turystyki, jak również dla osób zmotoryzowanych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie