Trasa Głuchołazy - Biskupia Kopa - Głuchołazy licząca 22 km stanowi nieodłączny element pieszych wycieczek turystów przebywających w Górach Opawskich. Szczyt Kopy Biskupiej (890 m n.p.m) jest najlepiej rozpoznawalnym i najpopularniejszym celem wędrówek. Początek trasy znajduje się na parkingu przy Chatce Myśliwskiej ul. Gen. Andersa. Promenadą wzdłuż rzeki Biała, napotykamy źródełko Żegnalka, Sztolnię Bialską, most kolejowy oraz wiszącą kładkę. Następnie mijając fontannę Amorek kierujemy sie w górę ul. Parkową do Górnego Stawu zwanego Łabędzim. Przy stawie skręcamy w lewo w górę na ulicę Lompy mijamy szpital kardiologiczny oraz szpital MSWiA. Dochodząc do drogi głównej, wzdłuż, której prowadzona jest ścieżka rowerowa oraz dla pieszych mijamy Zajazd Zagroda i zmierzamy do miejscowości Konradów. Po Konradowie zmierzamy do Skowronkowa mijając po lewej stronie Wronie Wzgórze, dochodzimy do czerwonego szlaku zmierzającego na Biskupią Kopę. Poruszając się wzdłuż czerwonego szlaku dochodzimy do miejscowości Jarnołtówek (wieś turystyczna) na początku, której znajduje się kościół św. Bartłomieja z 1907 r. Czerwonym szlakiem zmierzamy w górę wchodząc w las zaczynamy dość strome podejście na szczyt. Większa część szczytu należy do Czech, utworzono tu graniczne przejście turystyczne. Wieża widokowa znajdująca się na szczycie jest udostępniona z tarasem widokowym. Wybudowana została w 1898 roku a w 1911 roku odwiedził ją król saski Fryderyk August. Dzisiaj dzięki białej fasadzie wieża widoczna jest w całym paśmie Gór Opawskich, a dzięki specjalnie zainstalowanym reflektorom widać ją również w nocy. Po krótkim odpoczynku schodzimy w dół do żółtego szlaku zatrzymując się w schronisku "Pod Biskupią Kopą". Następnie dalej żółtym szlakiem w dół po prawej stronie mijamy rezerwat Cicha Kotlina dochodzimy do ośrodka Ziemowit, a następnie drogą asfaltową w dół do Jarnołtówka w kierunku zapory. Tama na Złotym potoku jest obiektem historycznym przeciwpowodziowym, zbudowana przez Włochów w 1909 r. Jest zabezpieczeniem przed gwałtownie wzbierającymi potokami, liczy 15 m wysokości i około 50 m długości. Po przejściu przez zaporę zmierzamy do miejscowości Starowice, Konradów a następnie ścieżką rowerową powracamy do Głuchołaz.
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
{Galileos} Biskupia Kopa
Mapa Biskupiej Kopy i obszaru całych Gór Opawskich, zarówno po stronie polskiej jak i czeskiej. Na mapie jest Góra parkowa, Biskupia Kopa, Góra Poprzeczna oraz obszar wokół Dzikowca. Mapa posiada aktualny przebieg tras turystycznych pieszych z długościami i czasami przejść. Naniesiono tu również ścieżki rowerowe i ścieżki przyrodnicze.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Opawskie
Mapa obejmuje obszar Gór Opawskich zarówno po stronie polskiej jak i czeskiej. Na mapie zaznaczono takie szczyty jak: Góra parkowa, Biskupia Kopa, Góra poprzeczna oraz obszar wokół Dzikowca. Zawiera aktualny przebieg tras turystycznych pieszych z długościami i czasami przejść oraz tras rowerowych i ścieżki przyrodnicze. Zaznaczono powstałe w ostatnich latach wiatrołomy. Miejsca atrakcyjne oznaczono kolorem żółtym. Rok wydania: 2022
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jesioniki
Mapa "Jesioniki" obejmuje Wysoki Jesionik z Pasmem Orlika oraz fragmentem Gór Rychlebskich i Zlatohorskiej Vrchoviny. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i narciarskich łącznie z kilometrażem.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Prudnik i okolice
Mapa Prudnika i okolic obejmuje obszar od Nysy i Krapkowic do Głuchołaz i Města Albrechtickiego. Naniesiono wszystkie trasy rowerowe, szlaki piesze i konne. Podano ich długość a przy szlakach pieszych również czasy przejść. We wszystkich miejscowościach podano nazwy ulic. Na mapie użyta jest siatka geograficzna, opisana co 1 minutę (szerokość geograficzna) i 2 minuty (długość geograficzna). W formie drukowanej mapa wydana została w nakładzie 1000 egzemplarzy jako limitowana seria.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Opawskie. Okolice miasta Bruntál
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Nyska
Mapa Ziemi Nyskiej obejmuje miasto Nysa wraz z sąsiednimi gminami. Szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i kajakowych, łącznie z kilometrażem, co pozwala łatwiej zaplanować wycieczkę. Na mapie zaznaczono przebieg Szlaku Czarownic oraz Szlaku św. Jakuba.