category-icon

Góra Żar

114 km
893 m
Polska, śląskie, Międzyrzecze Dolne, powiat bielski
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2018-05-20
Polska, śląskie, Międzyrzecze Dolne, powiat bielski
category-icon
114 km
893 m
891 m
1.8/6
W pogodne, słoneczne niedzielne popołudnie wybrałem się na wyprawę rowerową. Z domu skierowałem się do Czechowic-Dziedzic, a potem do Bestwiny i Janowic, gdzie mijając grupkę rowerzystów zauważyłem znajomego Pana który jechał z nami do Krakowa Łagiewnik, z resztą on pierwszy mnie zauważył. Następnie przejechałem przez Janowice do Kóz, gdzie pojawiały się zamiary odwiedzenia tamtejszego kamieniołomu, ale w ostateczności zrezygnowałem i pojechałem do Kęt, ale nie wjeżdżałem do centrum, tylko od razu skierowałem się na Kobiernice, gdzie powoli zaczynałem widzieć cel swojej wyprawy. Minąłem Jezioro Czarnieckie i przejechałem na drugą stronę Soły do Porąbki, ale potem znów powróciłem na drugą stronę Soły. zawitałem w Międzybrodziu Bialskim nad jeziorem, po czym przejechałem do Międzybrodzia Żywieckiego i zaczynałem podjeżdżać na górę Żar. Wbrew moim obawom tylko początkowo było ciężko i trochę prowadziłem rower, a potem powoli wyjechałem na szczyt. Co ciekawe, w pewnym momencie mój rower bez pedałowania jechał pod górkę !!! Wiele razy słyszałem o zaburzeniach grawitacji w pewnym odcinku drogi ale nigdy w to nie wierzyłem...i nadal nie wierzę - to zwyczajne złudzenie optyczne. Wpływ na nie ma to co widzimy na horyzoncie. Po wyjechaniu na szczyt góry zobaczyłem duży betonowy zbiornik wodny, który był pusty - to zbiorni elektrowni szczytowo pompowej Porąbka-Żar. Ze szczytu rozciągały się dalekie widoki na okoliczne góry Beskidu Małego, Żywieckiego i Śląskiego a nawet Fatrę. Na górze byłem ponad pół godziny i podziwiałem widoki. Gdy przyszedł czas powrotu, trochę byłem zniesmaczony tym, że muszę wracać tą samą drogą, jednak zjazd był naprawdę nieziemski !!! No i znów trafiłem w magiczne miejsce złudzenia optycznego i wyraźnie mój rower zwalniał jadąc rzekomo z górki !!! Pierwszy raz w historii wypraw rowerowych coś takiego się zdarzyło... Cud ??? Nie. Powróciłem do Międzybrodzia Żywieckiego i pojechałem przez Czernichów do Tresnej i Zarzecza. Tam zatrzymałem się na chwilę by podziwiać niesamowite widoki na Jezioro żywieckie i góry na czele z Babią Górą. W Łodygowicach skręciłem do Kalnej a potem do Godziszki, gdzie proboszczem jest ksiądz, który udzielał mi Pierwszej Komunii św. W Buczkowicach skierowałem się na Meszną, gdzie ubrałem rowerowe spodnie, bo zaczęło być zimno, rowerową bluzę ubrałem podczas wizyty na szczycie Żaru. Z Mesznej pojechałem przez Bystrą do Bielska-Białej, a potem w kierunku Międzyrzecza Górnego, gdzie przejechałem obok swojego zakładu pracy i skierowałem się w kierunku Bronowa i do domu.

Pogoda podczas wyprawy była dobra, było ciepło ok 22 stopnie. Na górze Żar dość mocno wiało, a wraz z zapadaniem zmroku zrobiło się zimno ok 14 stopni. Ale i tak wyprawa się udała, bo 114 km zaliczone, chociaż kolana dały znać o sobie.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Szczyrk
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Szczyrk

Mapa turystyczna „Szczyrk” obejmuje swoim obszarem gminę Szczyrk, a także częściowo sąsiadujące miejscowości m.in. wschodnią część Brennej, Buczkowice.

Mapa prezentuje szlaki turystyczne z czasami przejść, ścieżki spacerowe i dydaktyczno-przyrodnicze, trasy rowerowe, szlaki konne i narciarskie. Zaznaczone są tu również atrakcje turystyczne, punkty widokowe, schroniska i inne obiekty noclegowe, a także pozostałe informacje niezbędne turyście podczas wędrówek górskich. Mapa zawiera również wyciągi narciarskie wraz z trasami zjazdowymi. Sprawdzi się we wszystkich 4 porach roku!

Żywiec i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Żywiec i okolice

Szczegółowa mapa turystyczna "Żywiec i okolice" z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, noclegów, gastronomii oraz innych miejsc przydatnych turyście. Zawiera wszystkie znakowane szlaki turystyczne piesze, rowerowe, ścieżki dydaktyczne wraz z kilometrażem. Obejmuje swym zasięgiem Żywiec i okolice po Węgierską Górke na południu, Międzybrodzie Bialskie i zaporę na jeziorze Międyzbrodzkim na północy, Rychwałd na wschodzie i Rybarzowice na zachodzie.

Rok: 2018

Wokół Skrzycznego - Beskid Śląski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wokół Skrzycznego - Beskid Śląski

Mapa z zaznaczonymi m.in. zabytkami, noclegami, bazą gastronomiczną, basenami, wyciągami narciarskimi. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych, łącznie z kilometrażem, przy szlakach pieszych podano również orientacyjny czas przejścia, co pozwala łatwiej zaplanować wycieczkę. W miejscowościach podano nazwy ulic. Ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy warstwic o cięciu co 20 m oraz cieniowania. Mapa posiada siatkę geograficzną opartą na elipsoidzie WGS 84, stosowaną w nawigacji.

Rok wydania: 2017

Beskid Śląski - dla wymagających
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski - dla wymagających

Mapa obejmuje obszar bardzo popularnego i często odwiedzanego zakątka Beskidów, jakim jest Beskid Śląski. Zasięg Beskidu Śląskiego mapy wyznacza tereny od Skoczowa i Bielska-Białej na północy po Jaworzynkę i Zwardoń na południu oraz Węgierską Górę na wschodzie i Ustroń na zachodzie. Położone na tym obszarze Ustroń, Wisła i Szczyrk należą do największych ośrodków turystyczno-wypoczynkowych w polskich górach. Zimą narciarze mają tu do dyspozycji kilkadziesiąt wyciągów narciarskich i dobrze przygotowane trasy zjazdowe. Bardzo popularna jest też turystyka piesza i rowerowa. Beskid Śląski to góry o dużych wysokościach względnych, jednak dobrze poznane i zagospodarowane. Posiadają rozbudowaną sieć dróg i szlaków turystycznych, bardzo dobrą bazę noclegową, w tym wiele schronisk górskich. Mapa przedstawia m.in. rzeźbę terenu, sieć dróg (w tym nazw ulic), zabudowę, a także treści turystyczne – szlaki turystyczne, bazę noclegową i gastronomiczną, atrakcje turystycznye i inne elementy. Rekomendujemy ją do uprawiania różnych form turystyki, także dla osób zmotoryzowanych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Beskid Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Mały

Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, ciekawych miejsc. Zawiera nazwy ulic w miejscowościach oraz kilometraż szlaków. Ciekawe miejsca wyróżniono żółtym kolorem.

Beskid Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Mały

Mapa prezentuje obszar najmniejszego, ale jakże urokliwego polskiego Beskidu. Zasięg mapy obejmuje tereny pomiędzy Bielskiem-Białą na zachodzie i Suchą Beskidzką na wschodzie oraz Wadowicami od północy i Żywcem na południu.
Obszar Beskidu Małego posiada charakter zwartej, rozległej wyspy górskiej, którego najwyższym szczytem jest Czupel (930 m n.p.m.). Dla turystów jest to łatwo dostępny obszar z gęstą siecią szlaków turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej. Jeziora Żywieckie i Międzybrodzkie stwarzają dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Obszar Beskidu Małego to również region bogaty kulturowo, gdzie spotkać można ślady wczesnośredniowiecznych grodzisk, ruiny rycerskich zamków, dawne rezydencje magnackie, staropolskie szlacheckie dworki, czy niespotykane gdzie indziej kamienne szałasy. W regionie tym urodził się i wychował Jan Paweł II, który często wędrował po szlakach tego Beskidu.
Wydawnictwo Compass dokonało aktualizacji mapy na bazie własnych prac terenowych oraz w konsultacji ze znakarzami szlaków.

Wydanie 10, 2017 r.