category-icon

Góry Opawskie: Gwarkowa Perć i Karliki

4.5 km
130 m
Polska, opolskie, Pokrzywna

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2013-01-26
Polska, opolskie, Pokrzywna
category-icon
4.5 km
130 m
125 m
Łatwy
2.8/6
Nasza trasa rozpoczyna się w Pokrzywnej, w pobliżu przystanku autobusowego i siedziby Zarządu Opolskich Parków Krajobrazowych. Wiedzie doliną Bystrego Potoku przez tereny leśne. Po przejściu przez mostek przechodzimy na drugi brzeg Bystrego Potoku. Mijając po prawej stronie pole biwakowe z kręgiem do palenia ognia i kapliczkę idziemy w kierunku nieczynnej starej skoczni narciarskiej. Zbudowano ją w 1931 roku staraniem mieszkającego w Prudniku Norwega, można z niej było skakać na odległość do 40 metrów. Coroczna niewielka ilość opadów śniegu i nietrwałość jego pokrywy (klimat Gór Opawskich jest dość łagodny) sprawiły, że przestała ona być wykorzystywana. Obecnie zobaczyć tu można jedynie pozostałości dobiegu, zarośnięty próg i szeroki betonowy most na potoku. Po przejściu około 200 metrów spotykamy kolejny mostek na Bystrym Potoku. Przechodzimy przez niego i znajdujemy się przy przystanku "Gwarkowa Perć". Jest to wyrobisko powstałe po eksploatacji łupków, wykorzystywanych lokalnie do celów budowlanych (pokrywanie dachów, okładanie ścian domów). Przez cały rok po ścianach wyrobiska malowniczo spływa woda, która zimą zamienia się w urozmaiconą soplami lodową pokrywę. W pobliżu "Gwarkowej Perci" odnaleźć też można zakratowane wejście do częściowo zasypanej, kilkunastometrowej starej sztolni, powstałej po eksploatacji szlachetnych kruszców (złota) lub kamieni. Z ostemplowanego belkami wnętrza przez cały rok wypływa lodowata woda. Jest to miejsce hibernacji rzadkich gatunków nietoperzy. Idziemy niebieskim szlakiem stromo pod górę. Po chwili docieramy do małej przeszkody z łupków- skałki, na którą trzeba się wspiąć. Wtedy naszym oczom ukazuje się wysoka, przytwierdzona do skał drabinka. Wspinamy się po niej i podążamy dalej szlakiem w kierunku rozdroża pod piekiełkiem. "Piekiełko" - to stary kamieniołom powstały po wydobyciu łupka fyllitowego. Łupek z racji swych właściwości (skała daje się łatwo dzielić na niewielkiej grubości płyty o dużej powierzchni) wykorzystywany był lokalnie do okładania ścian budynków i produkcji dachówek. W Jarnołtówku i Pokrzywnej do dziś zobaczyć można stare domy pokryte takimi pięknymi, metalicznie połyskującymi szarymi płytkami. Idziemy dalej przez las w kierunku Karlików. Karliki to odsłonięcia skalne zbudowane z łupków oraz przewarstwiających się z nimi metaszarogłazów. Skały są intensywnie zafałdowane i pocięte dużą ilością żyłek mlecznego kwarcu. Tworzą się tu platformy widokowe, z których roztacza się nieco przesłonięta podrastającymi drzewami piękna panorama przełomu Złotego Potoku. Schodzimy w dół do Jarnołtówka i do Pokrzywnej wracamy drogą.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

{Galileos} Biskupia Kopa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
{Galileos} Biskupia Kopa

Mapa Biskupiej Kopy i obszaru całych Gór Opawskich, zarówno po stronie polskiej jak i czeskiej. Na mapie jest Góra parkowa, Biskupia Kopa, Góra Poprzeczna oraz obszar wokół Dzikowca. Mapa posiada aktualny przebieg tras turystycznych pieszych z długościami i czasami przejść. Naniesiono tu również ścieżki rowerowe i ścieżki przyrodnicze.

Góry Opawskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Opawskie

Mapa obejmuje obszar Gór Opawskich zarówno po stronie polskiej jak i czeskiej. Na mapie zaznaczono takie szczyty jak: Góra parkowa, Biskupia Kopa, Góra poprzeczna oraz obszar wokół Dzikowca. Zawiera aktualny przebieg tras turystycznych pieszych z długościami i czasami przejść oraz tras rowerowych i ścieżki przyrodnicze. Zaznaczono powstałe w ostatnich latach wiatrołomy. Miejsca atrakcyjne oznaczono kolorem żółtym. Rok wydania: 2022

Prudnik i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Prudnik i okolice

Mapa Prudnika i okolic obejmuje obszar od Nysy i Krapkowic do Głuchołaz i Města Albrechtickiego. Naniesiono wszystkie trasy rowerowe, szlaki piesze i konne. Podano ich długość a przy szlakach pieszych również czasy przejść. We wszystkich miejscowościach podano nazwy ulic. Na mapie użyta jest siatka geograficzna, opisana co 1 minutę (szerokość geograficzna) i 2 minuty (długość geograficzna). W formie drukowanej mapa wydana została w nakładzie 1000 egzemplarzy jako limitowana seria.

Góry Opawskie. Okolice miasta Bruntál
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Opawskie. Okolice miasta Bruntál
Ziemia Nyska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Nyska

Mapa Ziemi Nyskiej obejmuje miasto Nysa wraz z sąsiednimi gminami. Szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i kajakowych, łącznie z kilometrażem, co pozwala łatwiej zaplanować wycieczkę. Na mapie zaznaczono przebieg Szlaku Czarownic oraz Szlaku św. Jakuba.

Euroregion Praděd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu. 

Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".