category-icon

Góry Opawskie: z Pokrzywnej przez Olszak, Żabie Oczko i Karolinki do Jarnołtówka

6.2 km
154 m
Polska, opolskie, Pokrzywna

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2008-05-03
Polska, opolskie, Pokrzywna
category-icon
6.2 km
154 m
156 m
2.6/6
Trasa wiedzie ścieżką dydatktyczną z Pokrzywnej przez wzniesienie Olszak do starego kamieniołomu "Żabie Oczko" i dalej północną krawędzią malowniczego przełomu Złotego Potoku przez odsłonięcia skalne "Karolinki" do Jarnołtówka. Równolegle przebiega również szlak niebieski.

Długość trasy: 4,3 km
Czas trwania wędrówki: ok. 1 h 35 min.

Ścieżka rozpoczyna się na skraju lasu we wsi Pokrzywna. Prawie na całej swej długości prowadzi przez tereny leśne i wspina się na najwyższe wzniesienie północnej krawędzi Złotego Potoku - Olszak (452 m n.p.m.). Ze szczytu schodzimy zachodnim stokiem aż do przystanku nr 1 - "Żabie Oczko". W miejscu tym w XIX wieku wydobywano łupki i piaskowce. Obecnie stary kamieniołom wypełniony jest wodą. Pokryty rzęsą stawek otaczają 17-metrowe ściany skalne.

Opuszczając "Żabie Oczko" ścieżka skręca ostro w lewo i dochodzi do punktu widokowego, z którego roztacza się wspaniała panorama okolic Góry Parkowej (inaczej Góry Chrobrego) z malowniczo położonym u jej podnóża miastem Głuchołazy. Bliżej, wśród łąk i pól uprawnych, wyraźnie odcinają się hałdy kopalni szarogłazu "Dewon".

Dalej ścieżka, drogą polną, zbiega w kierunku południowo-zachodnim i brzegiem lasu prowadzi do przystanku nr 2 - "Karolinki". "Karolinki" to odsłonięcia skalne zbudowane głównie z łupków. Tworzą one wspaniałe ambony i wychodnie, z których rozciąga się przepiękny widok na przełomową dolinę Złotego Potoku z Jarnołtówkiem i Pokrzywną oraz serpentynę drogi Prudnik - Głuchołazy. Stąd ścieżka wąskim trawersem schodzi do wsi Jarnołtówek, gdzie kończy się przed mostem na Złotym Potoku.

Do Pokrzywnej wracamy wzdłuż drogi, towarzyszy nam Złoty Potok :)

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

{Galileos} Biskupia Kopa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
{Galileos} Biskupia Kopa

Mapa Biskupiej Kopy i obszaru całych Gór Opawskich, zarówno po stronie polskiej jak i czeskiej. Na mapie jest Góra parkowa, Biskupia Kopa, Góra Poprzeczna oraz obszar wokół Dzikowca. Mapa posiada aktualny przebieg tras turystycznych pieszych z długościami i czasami przejść. Naniesiono tu również ścieżki rowerowe i ścieżki przyrodnicze.

Góry Opawskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Opawskie

Mapa obejmuje obszar Gór Opawskich zarówno po stronie polskiej jak i czeskiej. Na mapie zaznaczono takie szczyty jak: Góra parkowa, Biskupia Kopa, Góra poprzeczna oraz obszar wokół Dzikowca. Zawiera aktualny przebieg tras turystycznych pieszych z długościami i czasami przejść oraz tras rowerowych i ścieżki przyrodnicze. Zaznaczono powstałe w ostatnich latach wiatrołomy. Miejsca atrakcyjne oznaczono kolorem żółtym. Rok wydania: 2022

Prudnik i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Prudnik i okolice

Mapa Prudnika i okolic obejmuje obszar od Nysy i Krapkowic do Głuchołaz i Města Albrechtickiego. Naniesiono wszystkie trasy rowerowe, szlaki piesze i konne. Podano ich długość a przy szlakach pieszych również czasy przejść. We wszystkich miejscowościach podano nazwy ulic. Na mapie użyta jest siatka geograficzna, opisana co 1 minutę (szerokość geograficzna) i 2 minuty (długość geograficzna). W formie drukowanej mapa wydana została w nakładzie 1000 egzemplarzy jako limitowana seria.

Góry Opawskie. Okolice miasta Bruntál
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Opawskie. Okolice miasta Bruntál
Ziemia Nyska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Nyska

Mapa Ziemi Nyskiej obejmuje miasto Nysa wraz z sąsiednimi gminami. Szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i kajakowych, łącznie z kilometrażem, co pozwala łatwiej zaplanować wycieczkę. Na mapie zaznaczono przebieg Szlaku Czarownic oraz Szlaku św. Jakuba.

Euroregion Pradziad
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.

Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.

 

Miejscowości na trasie