category-icon

granią Niskich Tatr

62 km
2.2 km
Słowacja, kraj bańskobystrzycki, Telgárt
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2012-09-14
Słowacja, kraj bańskobystrzycki, Telgárt
category-icon
62 km
2218 m
2009 m
Średni
6/6
Granią Niskich Tatr - czyli lekki zapach wybornego słowackiego piwa i wspaniałych, niezadeptanych jeszcze gór.
Szczególnego klimatu trasie nadaje możliwość spania w tzw. utulnych - zadbanych chatkach na naszej trasie. Niestety nie dotarłam do trzeciej z nich - znajduje się ona na sedlu Durkowej. Pozwala to, przy dobrym rozplanowaniu podróży nie dźwigać namiotu. Należy się liczyć z tym, że idąc cały czas grania nie spotkamy żadnego sklepu spożywczego, a jedyna 2 schroniska znajdują się jedynie w okolicy Dumbiera i Chopoka (na Chopoku polecam smażony ser, buchtę na parze i herbatke ziołową:).
Pomiędzy utulna Andrejcovą, a Ramżą znajduje się najmniej ciekawy, a wręcz przygnębiający odcinek trasy - napotykamy się tutaj na mnóstwo zwalonych drzew - ciężkich do przejścia i "psujących" widoki.
Polecam przez całą ciepłą część roku, choć akurat mnie się trafiła iście jesienna pogoda - 3 dni zamiast pięknych widoków było bujanie w obłokach:).

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Słowacki Raj
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Słowacki Raj

Słowacki Raj to krasowy płaskowyż o średniej wysokości od 800 do 1000 m, będący częścią Słowackich Rudaw. Liczne głębokie doliny, będące wynikiem erozyjnej działalności płynących nimi potoków, w środkowych i dolnych częściach przyjmują formę wąskich, krętych wąwozów o wysokich, prawie pionowych ścianach, zwanych po słowacku roklinami, w których potoki (niektóre okresowe) utworzyły liczne progi skalne, wodospady i marmity. Różnice poziomów pomiędzy górnymi a dolnymi wylotami tych wąwozów wynoszą od 180 do 470 m. Najbardziej znane rokliny Słowackiego Raju to Veľký Kyseľ, Malý Kyseľ, Veľký Sokol, Malý Sokol, Kamenné vráta, Piecky, Suchá Belá i Zejmarská roklina. Najbardziej atrakcyjne trasy piesze biegną dnem roklin, w których najtrudniejsze odcinki pokonuje się za pomocą sztucznych ułatwień w postaci metalowych lub drewnianych kładek, mostków i drabin (o wysokości do kilkunastu metrów). Jedyną w swoim rodzaju atrakcję stanowi trasa biegnąca przełomem Hornadu, w którym najwęższe odcinki pokonuje się ciągiem metalowych półeczek, umocowanych w litej, pionowej skale kilka metrów ponad nurtem rzeki. Dla turystów pieszych wyznakowano ponad 300 km szlaków. Rowerzyści mogą korzystać z ok.150 km tras we wnętrzu masywu i w jego otoczeniu.

Tatry Niżne
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry Niżne

Mapa obejmuje popularne wśród turystów Tatry Niżne w środkowej Słowacji, na terenie których znajduje się m.in. Dolina Demianowska wraz z centrum narciarskim Jasná – Chopok. Na obszarze pasma istnieje około tysiąca kilometrów znakowanych szlaków turystycznych. Głównym grzbietem Niżnych Tatr prowadzi fragment czerwono znakowanej Cesty hrdinov Slovenského národného povstania – część europejskiego długodystansowego szlaku E8. Pozostają także duże powierzchnie bez żadnych szlaków, zwłaszcza w północnej, niższej i gęsto zalesionej części Tatr Kráľovohoľskich. Mapa obejmuje ponadto zachodnią część Murańskiej planiny.

Rok aktualizacji: 2016/2017

Tatry Niżne
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry Niżne

Mapa turystyczna Niżne Tatry obejmuje swoim zasięgiem cały łańcuch górski Tatr Niżnych. Rozległe pasmo obfituje w przepiękne panoramy, do odwiedzin zachęca coraz lepsza infrastruktura i stosunkowo mała liczba turystów. Rok wydania 2019

Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020