Pętla Grodowiec-Jakubów-Grodowiec
Długość trasy – 42 km.
Wycieczkę rozpoczynamy z wysokości 130 m n.p.m. przy kościele św. Jana Chrzciciela w Grodowcu (dawniej Wysoka Cerekiew). Kościół jest to wspaniale położony; na wzgórzu. Widoczny jest na wiele kilometrów. Warto przed wycieczką, chodząc wokół kościoła, obejrzeć wspaniałą panoramę rozciągającą się wokół kościoła. Rozpoczynamy efektownym zjazdem na zachód do wsi o nazwie Stara Rzeka, gdzie osiągamy najniższy punkt wycieczki – 88 m n.p.m. Dalej jedziemy na zachód do Bieńkowa, w którym spotykamy szlak niebieski pieszy. Szlak ten biegnie teraz lasem, często zakręcając. W pewnym momencie dołącza się szlak czerwony. Przy rezerwacie „Uroczysko Obiszów” szlaki się rozdzielają i biegną równolegle. Można wybrać szlak niebieski, który biegnie efektownie przez „Uroczysko”. Po opuszczeniu rezerwatu szlak niebieski ostro skręca na północny-wschód (w prawo). My jednak kierujemy się w przeciwnym kierunku i wnet wjeżdżamy ponownie na szlak czerwony, którym docieramy do szosy, którą przeskakujemy w poprzek i dojeżdżamy do Kurowa Małego. Jedziemy asfaltem, potem lasem w pewnym momencie osiągając najwyższy punkt trasy – 224 m n.p.m. Ponownie drogą asfaltową dojeżdżamy do Jerzmanowej, za którą przekraczamy ruchliwą szosę łączącą Głogów z Polkowicami. Docieramy do Maniowa, za którym wjeżdżamy w las. Potem łąkami docieramy do Jakubowa (203 m n.p.m.). W tej małej wsi znajduje się wspaniały kościół pod wezwaniem Świętego Jakuba Apostoła Starszego. Msze święte odprawiane tutaj są w niedziele o godz. 12:00. To od Jakubowa, za sprawą proboszcza Stanisława Czerwińskiego i Henryka Karasia, rozpoczął się proces odtwarzania średniowiecznych szlaków pielgrzymkowych do Santiago de Compostela w Portugalii. Od Jakubowa do Santiago de Compostela jest 3300 kilometrów. Powrót do Grodowca pokonujemy szlakiem świętego Jakuba. Szlak jest dobrze oznakowany specjalnymi tabliczkami, a dodatkowo malowane są na drzewach i słupach zwykłe żółte strzałki. Mijamy szyb o nazwie „Jakub” kopalni miedzi i zagłębiamy się w las. Przez wiele kilometrów nie wjeżdżamy do żadnej wsi. Potem są Golewice i znowu, aż do Żukowa, tylko las. Z Żukowa widzimy już kościół w Grodowcu. Wspaniały widok. Po 42 kilometrach zamykamy pętlę.
Pełen opis trasy na stronie:
www.lubinskietrasyrowerowe.pl
Paweł Niewodniczański
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolina Odry. Kraina Łęgów Odrzańskich
Aktualizowana w terenie mapa Krainy Łęgów Odrzańskiech obejmuje obszar od Wrocławia do Głogowa. Osią mapy jest rzeka Odra. Na mapie umieszczono aktualne szlaki piesze i rowerowe.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bory Dolnośląskie
Mapa Borów Dolnośląskich swoim zasięgiem obejmuje obszar samych Borów, Dolne Łużyce (także z częścią niemiecką) oraz Przemkowski Park Krajobrazowy i Park Krajobrazowy Łuku Mużakowa. Wschodnią granicę mapy wyznaczają Głogów i Chojnów.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Lubuska
Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.
Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika turystycznego i górskiego – Waldemar Brygier (naszesudety.pl). Wśród polecanych atrakcji: zamki, pałace, muzea, skanseny, kopalnie, twierdze, osobliwości przyrody, uzdrowiska i wiele innych. Zapraszamy do lektury! Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2019