category-icon

GSB Jordanów Rabka-Zdrój

16 km
3 h 37 min
314 m
Jordanów Wysoka Rabka Zdrój
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2016-02-28
Jordanów Wysoka Rabka Zdrój
category-icon
16 km
314 m
309 m
3 h 37 min
6/6
Zbierając kolejne części Głównego Szlaku Beskidzkiego na niedzielną wycieczkę wybrałem odcinek między Jordanowem a Rabką Zdrój.

Na jordanowski rynek, gdzie zacząłem wędrówkę, z Krakowa najłatwiej dostać się BUSem. Na początek kierujemy się na południe. Schodząc w dół wzdłuż ulicy Kolejowej mijamy Kościół Przenajświętszej Trójcy. Następnie dochodzimy do linii kolejowej, za którą skręcamy w lewo i po przekroczeniu Skawy idziemy dalej asfaltową drogą. Za zakrętem wkraczamy na dukt leśny, na którym pojawia się pierwszy śnieg. Idąc przez las możemy napotkać sarny, jednak ich szybka reakcja na widok człowieka uniemożliwia cyknięcie fotki. Na końcu tego leśnego odcinka znajduje się wieś Wysoka, w której znajdujemy pomnik upamiętniające bitwę o tą miejscowość. Ciekawostką jest stojąca obok armata, której działo możemy przesuwać w poziomie. Niestety mechanizm odpowiadający za pion jest zacięty.

Po chwili zabawy z armatą ruszyłem dalej wzdłuż GSB. Kolejną miejscowością jest Skawa, do której docieramy idąc cały czas wyasfaltowaną drogą. Trud twardej nawierzchni rekompensują widoki, przede wszystkim na charakterystyczny Luboń Wielki. Po pewnym czasie naszym oczom znów ukazuje się rzeka Skawa, którą przekraczamy w Skawie. Tuż za linią kolejową kierujemy się w prawo by po kilkuset metrach skręcić z drogi w lewo. Uwaga, zmiana kierunku trudno zauważalna, Ja trochę nadłożyłem drogi.

Koniec asfaltu czas na śnieg i błoto. Kierujemy się na wschód po drodze mijając kilka zagajników. Po jakimś czasie docieramy do Zakopianki, na której weekendowy ruch skutecznie może uprzykrzyć jej przekroczenie. Zapewne po wybudowaniu w tym miejscu S7, już takich problemów nie będzie. Swoją drogą ciekawe jak rozwiążą przejście podczas budowy. Tuż za krajówką czeka niemiła niespodzianka, powalone drzewa po wycince, których nikt nie uprzątnął za szlaku. Dalej trafiamy na polanę pod Zbójecką Górą. Z tego miejsca doskonale widać Gorce, Beskid Wyspowy, Pasmo Policy i Babią Górę.

Chwila na zdjęcia i ruszamy dalej po drodze mijając dwie kapliczki w Dziale, gdzie przekraczamy granicę Rabki-Zdrój. Następnie docieramy do rzeki Raba, przy której skręcamy w prawo, by po chwili przejść nad nią kładką. Trzymamy się szlaku, by dotrzeć do starego kościoła św. Magdaleny, za którym skręcamy w lewo. Został on zastąpiony nową świątynią wybudowaną w niedalekiej odległości. Nie zmieniając kierunku przechodzimy prze linię kolejową, przy której wznosi się Dworzec Kolejowy, a przed nim figura św. Mikołaja. Ostatnie podejście na trasie i dochodzimy do Parku Zdrojowego, gdzie wyłączam GPS'a i oczekuję na powrotny BUS do Krakowa.

Mała popularność tego odcinka GSB sprawia, że szlak nie jest zniszczony. Mimo roztapiającego się śniegu i błota, stanowczo polecam ten szlak każdemu turyście, głównie ze względu na małe różnice wzniesień jakie się pokonuje oraz na parę ciekawych miejsc i wspaniałych panoram na kilka górskich pasm.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Beskid Żywiecki część wschodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Żywiecki część wschodnia

Mapa obejmuje wschodnią część pasma Beskidu Żywieckiego wraz z masywem Babiej Góry. Mapa zawiera aktualny przebieg szlaków pieszych i rowerowych wraz z kilometrażem i orientacyjnymi czasami przejścia. Znajdziemy tu wszelkie atrakcje turystyczne, infrastrukturę turystyczną i sportową.  Na mapie zaznaczono miejscowości: Zawoja, Jordanów, Spytkowice, Zubrzyca Górna oraz pogranicze polsko-słowackie. Najbardziej interesujące atrakcje dodatkowo wyróżniono. 

Rabka-Zdrój i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rabka-Zdrój i okolice

Mapa przedstawia okolice Rabki-Zdroju od Mszany Dolnej na północy, przez Jurków i Ochotnicę Górną na wschodzie po Nowy Targ na południu, Sidzinę i Podwilk na zachodzie.
Rabka-Zdrój, położona w północnej części Gorców, w dolinie rzeki Raby, znana jest przede wszystkim ze swojej funkcji uzdrowiskowej. Stanowi również dobre miejsce wypadowe w Beskid Wyspowy oraz pasmo Gorców i Gorczański Park Narodowy. Jest to atrakcyjny teren na piesze i rowerowe wycieczki. Okolice Rabki-Zdroju to również ciekawe pod względem krajoznawczym miejsca z zabytkową architekturą drewnianą i murowaną oraz muzeami. Rok wydania 2024

 

Gorce
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gorce

Mapa przedstawia jedno z najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych pod względem krajobrazowym pasm Beskidów, z Gorczańskim Parkiem Narodowym na czele. Obszar mapy obejmuje całe Gorce, od przełęczy Sieniawskiej i Raby Wyżnej na zachodzie, po dolinę Dunajca i Krościenko nad Dunajcem na wschodzie. Od południa mapę ogranicza Nowy Targ i Jezioro Czorsztyńskie, zaś od północy Mszana Dolna. Gorce są atrakcyjnym  terenem do uprawiania turystyki aktywnej – zarówno pieszej, rowerowej, narciarskiej, jak i konnej. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapa została skonsultowana przez przewodników z krakowskiego Studenckiego Koła Przewodników Górskich, pracowników Gorczańskiego Parku Narodowego, PTTK w Rabce i w Krakowie oraz Grupę Podhalańską GOPR. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2023



Beskid Makowski (Średni)
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Makowski (Średni)

Mapa Beskidu Makowskiego (zwanego także Średnim lub Myślenickim) swoim zasięgiem obejmuje także fragmenty Beskidów: Małego, Żywieckiego i Wyspowego. Najwyższym szczytem jest Mędralowa, pozostałe pasma osiągają wysokość do 700 – 800 m n.p.m. Beskid Makowski jest stosunkowo mało popularny wśród turystów, chociaż jest też dosyć gęsto zaludniony. Na mapie przedstawione zostały szlaki piesze oraz trasy rowerowe, zastosowano także cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności terenu. Mapa offline, którą można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne, zasięgiem obejmuje tereny od Wadowic na zachodzie po Dobczyce i Rabkę-Zdrój na wschodzie. Rok wydania 2023


Wokół Babiej Góry
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wokół Babiej Góry

Mapa prezentuje okolice Babiej Góry, zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej. Zasięg mapy wyznaczają: Sucha Beskidzka i Zembrzyce na północy, Tvrdosin (Twardoszyn) na południu, Jeleśnia na zachodzie, Jordanów i Czarny Dunajec na wschodzie. Babia Góra (1 725 m n.p.m.) od wieków przyciągała uwagę podróżników i badaczy, fascynowała pisarzy i poetów. Mówiło się, że na jej szczycie, nie bez powodu zwanym Diablakiem, miały swoją siedzibę złe moce. Prawdziwą osobliwością i niezwykłym przeżyciem dla turystów jest rozległa panorama z niepowtarzalnym widokiem na Tatry oraz wschód słońca podziwiany ze szczytu. U północnych podnóży Babiej Góry rozciąga się największa pod względem powierzchni wieś w Polsce – Zawoja. Jest to atrakcyjna miejscowość wypoczynkowa oraz idealna baza wypadowa w Pasmo Babiogórskie. Okolice Babiej Góry, zarówno po stronie polskiej jak i słowackiej, to atrakcyjne tereny na piesze i rowerowe wycieczki.
Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Całość uzupełniają fotografie.Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Beskid Żywiecki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Żywiecki

Mapa Beskidu Żywieckiego, z Babiogórskim Parkiem Narodowym i najwyższym szczytem - Babią Górą (1725 m n.p.m.). Na mapie znajduje się część Beskidu Śląskiego - sięgając na zachodzie po miejscowości Istebna i Jaworzynka, czyli miejsce styku granic Polski, Słowacji i Czech. "Żywiecka" część mapy obejmuje cały Beskid Żywiecki: Suchą Beskidzką na północy, Worek Raczański na południu, Zwardoń na zachodzie oraz Jordanów i Rabkę-Zdrój na wschodzie. Beskid Żywiecki to najwyższe po Tatrach pasmo górskie w Polsce. Wyniosłe szczyty sąsiadują tu z dolinami, w których ulokowały się miejscowości z tradycyjną ludową zabudową, m.in.: Korbielów, Zawoja, Rajcza, Zwardoń. Beskid Żywiecki to idealne miejsce do uprawiania turystyki pieszej, ale także rowerowej. Przebiega tędy czerwony Główny Szlak Beskidzki. Występują tu również bardzo dobre warunki dla narciarzy z rozbudowaną infrastrukturą narciarską (Ośrodek Narciarski Pilsko, Mosorny Groń, Ośrodek Zwardoń Ski). Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Miejscowości na trasie