Niedaleko przejścia granicznego w Chałupkach w Šilheřovicach znajduje się na niewielkim wzniesieniu trójskrzydłowy pałac, który powstał pod koniec XVIII w. w miejscu wcześniejszej renesansowej twierdzy.Budowę pałacu w stylu romantycznym zainicjowała rodzina Eichendorffów. Później został on przebudowany w stylu pseudobarokowym. Przez blisko 100 lat, od 1844 do 1945 roku, pałac znajdował się w rękach rodziny Rotschild. W ogromnym, angielskim parku otaczającym pałac oprócz tego, że znajdują się tutaj rzadkie okazy drzew z różnych stron świata, to jest też pole golfowe z 18 dołkami stanowiące największe tego typu miejsce do uprawiania golfa w Czechach. Po II wojnie światowej w obiekcie znajdowały się: dom młodzieżowy, szkoła górnicza i centrum szkoleniowe. W 2008 r. nowy właściciel zabytku rozpoczął jego generalny remont i otworzył pałac dla turystów. W chwili obecnej część pałacu wykorzystywana jest na imprezy, wesela, przyjęcia itp.
Zamek w Hlučínie. Pierwotny gotycki zamek z przełomu XIV-XV w. wybudowany prawdopodobnie za Balcara Vlčka z Dobrozemice (Dobrej koło Frydku). Zamek połączony był z murami miejskimi i chronił królewskie miasto Hlučín. W XV i XVI w przebudowany na renesansowy trójskrzydłowy pałac z arkadami i dziedzińcem. Z czwartej strony łączył się z murami miasta a od niego oddzielony był fosą. W XIX w. wyburzono wieżę przylegająca do pd. skrzydła. Później w zamku mieścił się sierociniec, sąd i szkoła. Obecnie centrum informacyjne, muzeum, biblioteka i restauracja.
W latach 1724-48 cystersi wybudowali w Bolaticach barokowy pałac, być może w miejscu wcześniejszego klasztornego dworu. Budynek był wielokrotnie przebudowywany i odnawiany, między innymi w 1927 roku i II połowie XX wieku, jednak do dziś zachował wiele cech stylowych. Rezydencja murowana z cegły, potynkowana, podpiwniczona, wzniesiona na planie prostokąta, dwukondygnacyjna, nakryta wysokim dachem mansardowym z lukarnami. Fasada dziewięcioosiowa z centralnie umieszczonym wejściem z osiemnastowiecznym kamiennym portalem, w którym umieszczono znak klasztoru i datę 1729 r. W elewacji tylnej niewielki trzyosiowy ryzalit. Wszystkie elewacje zachowały podziały ramowe, oraz prostokątne obramienia okien. Układ wnętrz dwutraktowy, z korytarzem pomiędzy traktami, na osi holl z klatką schodową. Pierwotnie pałac otaczał rozległy park krajobrazowy, niestety dziś zostały po nim nikłe ślady.
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ostrava i okolice
Mapa prezentuje fragment północno-wschodnich Czech, przy granicy z Polską, na pograniczu Śląska i Moraw. Stolica regionu - Ostrawa - to ważny ośrodek komunikacyjny i gospodarczy Czech.
Rok wydania: 2016/2017
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiat raciborski
Mapa Raciborza i okolic obejmuje obszar, w skład którego wchodzą gminy: Racibórz, Kornowac, Nędza, Kuźnia Raciborska, Rudnik, Pietrowice Wielkie, Krzanowice, Krzyżanowice. Szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i dydaktycznych, łącznie z kilometrażem.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rejon Opavy i Slezská Harta
Mapa rezentuje fragment północnych Czech, przy granicy z Polską, wokół miasta Opawa i zapory wodnej Slezská Harta.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd
Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu.
Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad
Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.
Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo opolskie i plan Opola
Mapa Opola i okolic obejmuje obszar województwa w skali 1:190 000. Mapa zawiera aktualny przebieg dróg wraz z numeracją, odległości drogowe, granice powiatów i gmin ponadto stacje paliw, hotele, parkingi, zabytki, zaznaczono wszystkie miejscowości. Mapa oprócz województwa obejmuje też pogranicze i obszar Wrocławia. Na obu mapach wkreślono współrzędne geograficzne zgodne z GPS. Opracowanie obejmuje także plan Opola w skali 1:20 000, widoczny po odpowiednim zbliżeniu.