category-icon

I Wyprawa na szczyt Pradziada

68 km
2.2 km
Czechy, olomoucký

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2009-09-12
Czechy, olomoucký
category-icon
68 km
2209 m
2201 m
Średni
4.1/6
Każdy kto chociaż trochę uprawia kolarstwo górskie , wcześniej lub później musi usłyszeć o tej górze . Czy to przeglądając internet , czy to rozmawiając na trasach wycieczek z innymi zakręconymi cyklistami.
Tak tez było ze mną . Już nawet nie wiem , gdzie po raz pierwszy usłyszałem o TEJ górze , fakt ,że pomysł aby tam dojechać stał się moją obsesją.
W końcu w wrześniowy poranek zapakowałem rower na bagażnik samochodu i udałem się do Jesenika miasta w Czechach. Tam przy jednym z marketów zaparkowałem samochód. Miejsce to wybrałem bo wydawało mi dość bezpieczne i na tyle znaczne aby wrócić tu bez problemu.
Poranek był chłodny , pochmurny. Na dodatek okazało się ,że nie zabrałem żadnego okrycia głowy , wtedy jeszcze o kasku chyba nawet nie myślałem.
Było na tyle wcześnie ,że market był jeszcze zamknięty. Udałem się więc na rynek. Miałem trochę szczęścia , szybko znalazłem sklepik prowadzony chyba przez Wietnamczyków , gdzie za 7 czy też 8 złotych / około 60 – 70 koron czeskich / nabyłem czapkę z daszkiem. Tak wyposażony udałem się asfaltową drogą w kierunku Sumperku. Początkowo droga jak każda inna. Ruch niewielki , prawie żaden. Czasem jakiś samochód. Później droga stawała się coraz bardziej stroma.
Nie było to jakimś zaskoczeniem , wystarczy przecież poczytać w Internecie o stromych podjazdach forsowanych przez innych zdobywców Pradziada.
Jak wspomniałem było stosunkowo zimno, ale ubrany w kurtkę rowerową pociłem się niemiłosiernie. Droga natomiast pięła się coraz wyżej i wyżej w kierunku Červenohorskégo sedla / Ośrodek narciarski Červenohorské sedlo jest jednym z bardziej znanych ośrodków narciarstwa zjazdowego na północnych Morawach. Jest znanym miejscem skrzyżowania zimowych i letnich tras turystycznych. Ośrodek jest położony na wysokości 1013 m n.p.m. Trasy narciarskie w ośrodku są na wysokości od 862 do 1164 m np.m. Warunki klimatyczne pozwalają na jazdę na nartach od połowy grudnia do końca marca./
Dość już zmęczony dotarłem do Cernonohorskiego sedla . Tutaj zaczyna się ważny węzeł szlaków pieszych i rowerowych. Tutaj też skręciłem w prawo na szutrową drogę , która miała mnie zaprowadzić na szczyt. Humor mi się trochę poprawił , tutaj było już wielu rowerzystów a i piechurów nie brakowało, często dorosłych z dziećmi w wózkach. Musiałem więc i ja dać radę. Dokuczało mi dalej zimno . Przepocone rzeczy , zimny wiatr robił swoje. Miałem jeszcze zapasową koszulkę , więc niewiele się zastanawiając postanowiłem się przebrać. To już znacznie poprawiło mój nastrój.
Pokazujące się słońce , opadające mgły i widoki o których do tej pory tylko czytałem, na Wysoki Jesionik powodowały ,że droga wydawała się mniej męcząca , chociaż i tak znaczną jej część prowadziłem rower.
W końcu po około 2 godzinach dotarłem do Schroniska Svycarna. Od tej pory na szczyt Pradziada jest około 2 kilometrów i prowadzi tam asfaltowa droga , na której ruch przypomina trochę polskie Krupówki. Na trasie trochę mżyło , ale to dla tych terenów nic niezwykłego. Pod szczytem spotykałem grupy rowerzystów , którzy dopytywali o przejezdność trasy . Kiwałem głową ,że owszem da się , chociaż nie jest łatwo. Szczęśliwy dotarłem na szczyt. Tutaj tylko chwila . Spojrzenie na przepiękną panoramę i w drogę . Tym razem w dół w kierunku Karlovej Studzianki. Droga jest asfaltowa a na niej wielu rowerzystów pokonujących ta trasę. Szusowałem w dół czując ulgę ale trochę im zazdroszcząc Pomimo zmęczenia wiedziałem ,że jeszcze tu wrócę i ta droga będzie także moim udziałem.
Karlova Studzianka / Karlova Studánka jest nowoczesnym, unikalnie przebudowanym sanatorium wśród pięknej przyrody Jesioników. Pierwsze wzmianki o źródłach leczniczych pochodzą z początku XVIII wieku. Sanatorium założył najmłodszy syn Marii Teresy Maksymilian II. - Franciszek w 1780 roku. Pod nadzorem lekarzy leczenie przebiega od 1785 roku. Obecną nazwę Karlova Studánka sanatorium otrzymało w 1803 roku od najbardziej znanego habsburskiego hetmana Karola, który jako pierwszy europejski dowódca pokonał Napoleona pod Aspern w 1809 roku./
- zachwyciła mnie swoim urokiem , chociaż teraz wygląda jeszcze piękniej.
W tej miejscowości skręciłem w kierunku Jesienka. Cały czas po lewej stronie widziałem szczyt Pradziada, chwilami mając go zresztą dosyć/ ale tylko chwilami/.
Po południu dotarłem do Jesienka. Samochód stał na swoim miejscu.
Jeszcze drobne zakupy i w drogę…..wiedziałem ,że jeszcze tu wrócę , chciaż miałem już inny , jak mi się wtedy wydawało mało realny plan……

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Góry Złote i Rychlebskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Złote i Rychlebskie

Mapa "Góry Złote" zawiera przebieg tras turystycznych pieszych i rowerowych, aktualizowany w terenie. Mapa obejmuje swym zasięgiem obszar od Paczkowa do Jeseníka (na osi płn. - płd.) oraz od Oldrzychowic Kłodzkich do Jarnołtowa (na osi wsch.-zach.) z zaznaczonymi ciągami komunikacyjnymi, szlakami turystycznymi, pieszymi i rowerowymi z wyznaczonymi odległościami i czasami przejść. Rok wydania 2022

Góry Złote | Rychlebske hory
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Złote | Rychlebske hory

Mapa Góry Złote obejmuje jedno z najdłuższych pasm górskich w środkowej części Sudetów Wschodnich ciągnące się szerokim łukiem długości ok. 40 km od Przeł. Kłodzkiej (489 m n.p.m.) na północnym zachodzie do Przeł. U Trzech Granic (1111 m n.p.m.) na południowym wschodzie. Nazwa pasma nawiązuje do złota wydobywanego przed wiekami w tych górach. Grzbietem Gór Złotych na dł. ok. 32 km wiedzie granica państwowa i po czeskiej stronie przyjmują nazwę Rychlebskich hor (od ruin zamku Rychleby). Zasięg mapy wyznaczają: Złoty Stok i Paczków na północy, Trzebieszowice na zachodzie, Jesenik na południu i Sławnowice na wschodzie.
Na turystów czeka tu sieć pieszych szlaków górskich, które prowadzą ku najatrakcyjniejszym miejscom, jakimi są grzbiety i szczyty górskie, przełęcze, miejsca widokowe, doliny, potoki i rzeki górskie. W okolicach Złotego Stoku, Lądka Zdroju i Stronia Śląskiego wytyczono wiele atrakcyjnych tras spacerowych i rowerowych. Rok wydania 2022

 

Jesioniki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jesioniki

Mapa "Jesioniki" obejmuje Wysoki Jesionik z Pasmem Orlika oraz fragmentem Gór Rychlebskich i Zlatohorskiej Vrchoviny. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i narciarskich łącznie z kilometrażem.

Jesioniki i Góry Złote
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jesioniki i Góry Złote

Mapa przedstawia dwa niewielkie pod względem wysokości pasma górskie Sudetów rozciągające się na granicy Polski i Czech, na pograniczu Moraw i Śląska. W Jesionikach najbardziej rozpoznawalnym szczytem jest Pradziad (1491 m n.p.m.) znajdujący się w paśmie górskim Wysokiego Jesionika, stanowiący jednocześnie najwyższy szczyt Śląska Czeskiego, Górnego Śląska i Moraw i całych Sudetów Wschodnich. Na jego szczycie ustawiona jest charakterystyczna wieża telewizyjna przypominająca kształtem rakietę kosmiczną. Wierzchołek jest dobrze widoczny z wielu punktów widokowych oraz wyższych miejsc w promieniu nawet kilkuset kilometrów, nie tylko Czech, ale również południowo zachodnich województw: opolskiego czy dolnośląskiego. Góry Złote to jedno z najdłuższym pasm Sudetów, rozciągające się z Przełęczy Kłodzkiej na północnym zachodzie, aż do Przełęczy Ramzovskiej. Tereny Gór Złotych są słabo zaludnione i bardzo atrakcyjne dla turystyki pieszej oraz narciarskiej. Najsłynniejszą atrakcją regionu jest dawna podziemna kopalnia złota i arsenu w Złotym Stoku.

Mapa tras rowerowych - Singletrack Glacensis
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mapa tras rowerowych - Singletrack Glacensis

Mapa przedstawia obszar Ziemi Kłodzkiej z naniesionymi pętlami Singletrack'ów. Rowerowe trasy zostały wytyczone przy współpracy ze Stowarzyszeniem Gmin Ziemi Kłodzkiej. Na mapie oznaczono przebieg pętli wraz z ich infrastrukturą (stacje naprawcze, stacje ładowania e-bików, wiaty wypoczynkowe,serwisy rowerowe, punkty dostępowe). 

Euroregion Praděd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu. 

Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".